Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Co warto zobaczyć we Lwowie?

Autobusem do LwowaPołożony niedaleko polskiej granicy Lwów to miasto z niepowtarzalnym, niespiesznym klimatem, uroczymi kawiarniami i restauracjami, pełne różnych placów, zaułków i podwórek. Miasto z bogatą historią, mocno związaną także z losami naszego kraju. Przez kilka stuleci należał do Polski, stanowiąc bardzo ważny ośrodek naukowy i kulturalny.

Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć na Ukrainie, do Lwowa powinieneś pojechać w pierwszej kolejności, gdyż połowa wszystkich ważnych ukraińskich zabytków i miejsc godnych odwiedzenia znajduje się właśnie tam.

Co zobaczyć we Lwowie?

Pierwsze kroki należałoby skierować na Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO, a tam odwiedzić Lwowski Rynek otoczony przez 44 kolorowe kamienice reprezentujące różne style architektoniczne. Różnice w wyglądzie budynków mają związek z bogatą tradycją handlową i wielokulturowością Lwowa.

Doskonały panoramę na całe miasto można podziwiać z tarasu liczącej prawie 60 metrów wieży ratuszowej, zwanej przez mieszkańców „kominem”. Dzięki temu w szybki sposób można zaznajomić się z lwowską topografią i umiejscowić sobie wszystkie istotne punkty, które chcemy zobaczyć.

Koniecznie należy odwiedzić też choć jedną ze zlokalizowanych przy Rynku klimatycznych knajpek lub restauracji serwujących dobre jedzenie i pyszną kawę.

Kolejnymi wartymi odwiedzenia miejscami są Katedra Łacińska czyli Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położona w południowo-wschodniej części Rynku oraz Sobór świętego Jura, który widoczny jest praktycznie z każdej części miasta i znajduje się nieco dalej od ścisłego centrum.

We Lwowie znajduje się ponad 40 kościołów, chociaż nie wszystkie już pełnią swoje pierwotne funkcje (przykładowo kościół św. Wawrzyńca dziś jest szpitalem). Warto zobaczyć te najpiękniejsze z nich oraz choć zajrzeć do niektórych mijanych w trakcie spaceru po mieście.

Lwów, szczególnie przed laty był miastem, gdzie żyło wiele mniejszości narodowych i etnicznych, szczególnie liczna, poza żydowską i ukraińską, była tam społeczność ormiańska. Warto pospacerować po słynnej ulicy ormiańskiej i wejść do wnętrza katedry ormiańskiej, która zachwyca barwnymi, orientalnymi wnętrzami.

Opera Lwowska jest jednym z najpiękniejszych tego typu budynków w Europie. Może pomieścić 1200 widzów. Zachwycające są zarówno jej bogato zdobione wnętrze jak i zewnętrzna elewacja. Bilety na odbywające się tam spektakle są dostępne w przystępnych cenach, ale można też zwiedzić sam budynek, kiedy nie odbywają się w nim akurat żadne przedstawienia.

Lwowska Galeria Sztuki to miejsce godne polecenia ze względu na bogatą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i polskiej - można tam zobaczyć obrazy Matejki, Malczewskiego, Kossaka czy Grottgera. Galeria znajduje się w Pałacu Potockich, którego część stanowi także lwowską rezydencję prezydenta Ukrainy.

Cmentarz Łyczakowski jest najstarszym cmentarzem w mieście, swoim wiekiem i wielkością dorównuje paryskiemu Père-Lachaise - jest tam ponad 300 000 mogił. Dla Polaków ma szczególne znaczenie, ze względu na swoją część poświęconą żołnierzom broniącym Lwowa, zwaną Cmentarzem Orląt Lwowskich. Na tej ogromnej nekropolii pochowanych jest też wielu znanych Polaków, jak Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska.

Dobrym punktem widokowym na Lwów jest Wysoki Zamek, czyli prawie 400-metrowe wzgórze z ruinami zamku obronnego, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Obok ruin pod koniec XIX wieku usypano Kopiec Unii Lubelskiej upamiętniający 300. rocznicę zawarcia porozumienia pomiędzy Polską a Litwą.

Spacerując po lwowskich ulicach, niejednokrotnie można natknąć się na różne targowiska i bazary, na których kupić można właściwie wszystko. Często też dojrzeć można jakieś zaniedbane, niszczejące budynki z widocznymi jeszcze pozostałościami polskich przedwojennych szyldów czy reklam. Jednak w mieście jest też coraz więcej nowych obiektów, a długa historia i widoczne jeszcze gdzieniegdzie postsowieckie wpływy płynnie przeplatają się z nowoczesnością wyrażoną wizualnie przez zachodnie sklepy, restauracje czy samochody.

Kawiarnie i Restauracje we Lwowie

Miasto słynie z kawy i to z bardzo dobrej kawy. Ma to głównie związek z handlową przeszłością i otwartością Lwowa na przyjezdnych oraz jego położeniem. To tutaj przecinały się liczne szlaki handlowe zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu. Warto szczególnie odwiedzić manufakturę i kawiarnię Muzeum Kawy, gdzie oprócz świeżo palonej kawy, można kupić książkę i zjeść coś dobrego.

Lampa Naftowa to kolejna restauracja, która obok jedzenia oferuje możliwość zobaczenia wystawy poświęconej wynalezieniu lampy naftowej oraz innych eksponatów związanych z przemysłem naftowym.

Wiele kawiarni i restauracji, jak Manufaktura Czekolady czy Dom Legend ma na dachach swoje własne tarasy widokowe, dzięki czemu posilając się i odpoczywając od zwiedzania, możemy jednocześnie podziwiać Lwów z nieco innej perspektywy.

Komunikacja we Lwowie

Po mieście można poruszać się tramwajami, trolejbusami, autobusami lub też marszrutkami, czyli małymi busikami, które kursują w wiele miejsc i są najtańszym dostępnym środkiem transportu publicznego.

Dojazd do Lwowa

Chcąc odwiedzić turystyczne atrakcje w Ukrainie, nie można pominąć Lwowa, a wręcz to od niego należy zacząć. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Miasto jest dobrze skomunikowane z większością miast w Polsce. Pełną listę miast, do których jeżdżą autobusy Sindbada, znajdziecie na stronie https://www.sindbad.pl, a tutaj możecie kupić bilety do Lwowa

Autobusem do Lwowa