Zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z narciarstwem biegowym?
Świetnie!
W takim razie mamy dla Ciebie kilka istotnych informacji, które warto wiedzieć o tym sporcie.
Na czym polega narciarstwo biegowe?
Zacznijmy od tego, że ta dyscyplina dzieli się na dwa style: klasyczny i łyżwowy. Ich dokładny opis prezentuje się następująco:
- styl klasyczny – stosuje się go na trasach narciarskich, na których znajdują się wycięte rowki lub tory. Narciarz porusza się po nich ruchem zbliżonym do chodzenia. Ten styl zaleca się zwłaszcza osobom początkującym, które chcą spędzić czas na śniegu i świeżym powietrzu.
- Styl łyżwowy – określa się go mianem techniki freestyle’owej. Wykorzystuje on te same ruchy co łyżwiarstwo, przez co wymaga dużej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi. Jest on bardziej wymagający od stylu klasycznego, jednak wynagradza to dużymi emocjami podczas jazdy. Nie zaleca się go jednak osobom początkującym.
Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z narciarstwem biegowym, na początku zacznij od jazdy klasycznej. Ona również może sprawić masę frajdy, a jednocześnie jest łatwiejsza do nauczenia.
Sprzęt potrzebny do narciarstwa biegowego
Musisz być świadomy tego, że w tej dyscyplinie sportu wykorzystuje się nieco inne narty względem narciarstwa alpejskiego czy przełajowego. Narciarstwo biegowe wymaga lżejszego i cieńszego sprzętu. Sama długość nart zależy od wzrostu i wagi narciarza, a do tego mocuje się jedynie przednią część stopy (w celu zwiększenia swobody ruchów).
Również buty do nart biegowych są dość specyficzne. Przede wszystkim muszą być one odporne na przemakanie. Zaleca się, aby ich sznurowanie było osłonięte. Jako osoba początkująca, powinieneś szukać nieco cięższych modeli, które mają dobre właściwości termoizolacyjne. W stylu klasycznym dobrze sprawdzają się buty bardziej elastyczne, ponieważ dzięki nim łatwiej jest odbić stopę od podłoża. Natomiast do stylu łyżwowego zaleca się bardziej usztywnione modele. Zwróć również uwagę na samą wysokość buta. Jeśli planujesz biegać poza trasami, to wyższe obuwie zapobiegnie dostawaniu się śniegu do cholewki.
Istotna jest także odpowiednia odzież. Powinna być ona dobrze dopasowana do Twojego ciała, jednak nie może Cię uwierać. Ważnym parametrem jest odprowadzanie wilgoci oraz ochrona przed wiatrem.
Jak ubrać się do narciarstwa biegowego? Możesz postawić na odzież termoaktywną i skarpetki narciarskie. Do tego wybierz ciepłą bluzę lub polar, a na to załóż zimową kurtkę. Specjalne spodnie narciarskie także będą dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj również o czapce i rękawiczkach, a także specjalnych kijkach.
Okulary skiturowe na Sportano również mogą okazać się przydatne podczas jazdy. Zapewniają one ochronę przed słońcem, wiatrem i śniegiem. Do tego ich zadaniem jest poprawa pola widzenia w trudnych warunkach atmosferycznych.
Zalety biegania na nartach
Podczas tej aktywności fizycznej wykonujesz trening aerobowy. Jest to dobry sposób na poprawę wydolności i wytrzymałości. Regularne bieganie na nartach może mieć wpływ na smuklejszy kształt Twojej sylwetki.
W zależności od trasy oraz intensywności jazy, podczas godziny spalisz od 400 do 1000 kcal. Narciarstwo biegowe wymaga ciągłej pracy mięśni posturalnych. Odpowiadają one między innymi za stabilizację kręgosłupa, dzięki czemu możesz zredukować ból pleców spowodowany długim siedzeniem w jednej pozycji.
Mogłeś nie zdawać sobie z tego sprawy, ale bieganie na nartach angażuje aż 85% Twoich mięśni. W dodatku nie jest obciążające dla stawów biodrowych i skokowych, dzięki czemu jest to aktywność fizyczna, w której mogą odnaleźć się starsze osoby. Istotne jest również to, że ten sport charakteryzuje się niewielką urazowością, dlatego uchodzi za bardzo bezpieczny. Do tego podczas jazdy możesz pooddychać świeżym powietrzem i nacieszyć oczy pięknymi widokami.
Jeśli zadbasz o odpowiedni sprzęt, to narciarstwo biegowe może być aktywnością, która sprawi Ci wiele przyjemności. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nakreślił Ci, o jakie rzeczy powinieneś zadbać przed rozpoczęciem przygody z tym sportem!
Artykuł sponsorowany