Pierwszy tegoroczny spacer historyczny już za nami

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej zorganizowało wczoraj pierwszy w roku 2023 historyczny spacer miejski.

W wycieczce Namysłowskie pomniki, rzeźby i figury udział wzięło mimo mroźnej aury wczesnego niedzielnego popołudnia 16 osób. Miło było spotkać zarówno stałych uczestników wydarzeń organizowanych przez nasze stowarzyszenie, jak i zobaczyć kilka nowych twarzy.

Już teraz zapraszamy namysłowian oraz odwiedzających nasze miasto turystów do udziału w kolejnych naszych aktywnościach.

Jaką trasę pokonali uczestnicy spaceru?

Trasa niedzielnej wycieczki szlakiem obiektów małej architektury liczyła 2,5 km. Miejscem był zbiórki był skwer Ignacego Jana Paderewskiego przy namysłowskim dworcu kolejowo-autobusowym. Zakończenie spaceru miało zaś miejsce na skrzyżowaniu ulic Stawowej i Jana Pawła II, w miejscu gdzie niegdyś znajdował się pomnik, upamiętniający budowę wiaduktu drogowego nad torami linii kolejowych. Jego wizerunek przetrwał na pocztówce, wydanej na przełomie lat 20. i 30. XX wieku.

Jakie obiekty znalazły się na trasie wycieczki?

Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie
Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma

W prowadzonej podczas spaceru narracji znalazło się miejsce dla 19 różnego rodzaju dzieł sztuki - zarówno istniejących do dziś, jak i takich, które z miejskiego krajobrazu zniknęły po roku 1945 (m. in. Głaz Bismarcka, popiersie cesarza Wilhelma I, kolumna zwycięstwa). Zatrzymaliśmy się więc nie tylko przy "Namysłowskiej Nike" (w swojej nowej formie jest najmłodszym namysłowskim pomnikiem), popiersiu Jana Skali, czy figurze św. Jana Nepomucena (to z kolei rzeźbiarski "nestor", powstał ponad 290 lat temu), ale także przy rzeźbie Świętej Rodziny na ulicy Waryńskiego oraz figurce Aniołka - bystre oko wypatrzy ją we wnęce w średniowiecznym murze obronnym.

Gdzie znaleźć fotorelację z wydarzenia?

Obszerną fotorelację ze wczorajszego oraz wszystkich dotychczasowych spcerów (organizujemy je od roku 2019) znajdą Państwo na profilu Towarzystwa Przyjacioł Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej w serwisie Facebook.