Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

70 rocznica Armii Krajowej.

Wieczornica z okazji 70 rocznicy powstania AK

Zakończeniem obchodów 70 rocznicy powołania Armii Krajowej była Wieczornica w Namysłowskim Ośrodku Kultury.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem Sztandaru Armii Krajowej i odśpiewaniem Hymnu.
Następnie Pan Starosta Julian Kruszyński wręczył nowym członkom Namysłowskiego Koła ŚZŻ AK legitymacje, a  Panom Piotrowi Słaboszowi i Włodzimierzowi Putowskiemu Odznaki Honorowe za zasługi dla ŚZŻ AK.
W swoim wystąpieniu Pan Starosta odniósł się do historii AK, również do tej powojennej, „ Niejedna rodzina – w tym również moja – została trwale naznaczona tragicznym losem „ AK-owca – żołnierza wyklętego”” . Ale również do obowiązków dnia dzisiejszego „ Historia magistra vitae – historia jest nauczycielką życia. Jeśli przyjmiemy tę prawdę, to obecne tu środowiska kombatanckie, organizacje takie jak Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz pedagodzy i wychowawcy niosą za sobą ogromną odpowiedzialność edukowania młodych pokoleń.
 W czasach relatywizmu moralnego takie wartości jak honor, patriotyzm, poświęcenie są w deficycie. Postawa żołnierzy AK, ludzi idei, którzy dla Ojczyzny walczyli i oddawali życie jest jedną wielką lekcją, zwłaszcza dla młodych Polaków. Młodzi ludzie kształcąc swoją przyszłość, nie mogą zapomnieć o przeszłości. Powinni znać dzieje drogi do wolności i pamiętać o tych, którzy walcząc o Nią oddali swoje nieraz kilkunastoletnie życie”.
Następnym blokiem była konferencja panelowa w tematach:
- powstanie i działalność Armii Krajowej,
- działalność Armii Krajowej na Ziemi Namysłowskiej,
- historia Namysłowskiego Koła ŚZŻ AK.
Konferencję poprowadzili Panowie – Włodzimierz Putowski, Zenon Odziomek i Piotr Słabosz .
Uczty duchowej dostarczył nam występ artystyczno-patriotyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum Nr.2 pod kierownictwem Pani mgr Małgorzaty Górniak. Tych wrażeń nie sposób przekazać, wszyscy otrzymaliśmy dawkę wspaniałych doznań artystycznych.
I to nie był koniec duchowego ucztowania, gdyż uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych dołożyli występ poezji i pieśni patriotycznych. Za co wyrażam Wszystkim wdzięczność i serdeczne podziękowania.
Podziękowania kieruję do wszystkich, którzy mimo śnieżycy przybyli na wieczornicę i swoją obecnością uhonorowali bohaterstwo Żołnierzy AK.
Wieczornicę zakończył Hymn Armii Krajowej i wyprowadzenie Sztandaru.

 

Dodano 1 komentarz

1 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej.
Czy na pewno wtedy zakończyło się działanie i oddziaływanie AK ?
A może, mimo iż AK – owcy byli dalej prześladowani, więzieni i często mordowani to jednak potrafili nieś ducha wolności ?
Jaki wpływ mieli  na wydarzenia 1956 r., 1970r., a w końcu na sierpień 1980 r.? To przecież Solidarność Walcząca ( 1982 – 1990 ) wzorowała się na AK , począwszy  od przysięgi, po tworzenie tajnych struktur i idei walki o Wolną Polskę. Dlatego uważam, że zasługi Żołnierzy Armii Krajowej nie skończyły się  w 1945 r., a trwają po dzień dzisiejszy.
Naszym obowiązkiem jest nie  tylko niezaprzepaszczenie uzyskanej wolności, ale także pamiętanie o heroizmie i bohaterstwie Żołnierzy AK, oddawanie czci, której byli pozbawieni do 1989 r. (...a ich prześladowcy i oprawcy mają się dobrze w wolnej Polsce jak np. Supreniuk UB-ek zwany katem Rzeszowszczyzny , w 1999 r.  został  przez Prezydenta Kwaśniewskiego odznaczony Krzyżem Odrodzenia Polski.)