Druga tura wyborów. Jak głosowali namysłowianie

Nowym prezydentem Polski został Bronisław Komorowski. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, Komorowski otrzymał 53,01 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński - 46,99 proc. głosów. Na Opolszczyźnie podliczno już wszystkie głosy. Przyjrzeliśmy się zatem, jak głosowali namysłowianie.

 

Przewaga Komorowskiego nad Kaczyńskim w drugiej turze wyborów prezydenckich na Opolszczyźnie była znacznie wyraźniejsza w porównaniu do wyników z całego kraju. W naszym województwie Jarosław Kaczyński otrzymał 35,38 proc. głosów, a Bronisław Komorowski 64,62 proc. Co ciekawe, frekwencja w drugiej turze była bardzo zbliżona do tej z pierwszej tury. Wczoraj załosowało 46,67 proc. mieszkańców Opolszczyzny. 20 czerwca do urn udało się ich 46,59 proc.

 

Frekwencja w powiecie namysłowskim podczas ponownego głosowania wyniosła 50,98 proc. To nieznacznie mniej niż podczas pierwszej tury (51,21 proc.). Podobnie różnice wyglądały w poszczególnych gminach, z wyjątkiem Pokoju. To jedyna gmina w naszym powiecie, w której 4 lipca do urn poszło więcej wyborców (41,31 proc.), niż 20 czerwca (40,15 proc.).

 

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

W powiecie namysłowskim, tak jak w całym kraju i w województwie zwyciężył Bronisław Komorowski. Zdobył 56,72 proc. głosów. Prezes PiS zebrał 43,28 proc. głosów. Podobna do powiatowej różnica głosów zarysowała się w gminie Namysłów: 56,50 proc. na Komorowskiego i 43,50 proc. na Kaczyńskiego. Najciekawsze pod tym względem są wyniki w Pokoju. Tam bardzo wyraźnie zarysowała się przewaga marszałka sejmu. Od prezesa PiS dzieliło go niemal 40 punktów procentowych.

 

W porównaniu do pierwszej tury, obydwaj kandydaci w drugiej turze zyskali głosy mieszkańców powiatu. Kaczyński o niemal 11 punktów procentowych, a Komorowski ponad 12 punktów procentowych.

Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Sekcje: