Velux dotuje Namysłów - będzie na rewitalizację miejskiego placu

Velux dotuje NamysłówWczoraj w fabryce VELUX burmistrz Julian Kruszyński odebrał od pracowników symboliczny czek na kwotę ok. 85 tys. zł.

Pieniądze, które przekaże Fundacja Pracownicza firmy, pozwolą na stworzenie nowego miejsca spotkań mieszkańców Namysłowa.

Granty Fundacji Pracowniczej VELUX

W 2016 roku przypada 75-lecie firmy VELUX, z tej okazji Fundacja Pracownicza postanowiła przyznać w całej Europie kilka „okolicznościowych grantów” na rzecz lokalnych społeczności. Wśród wybranych inicjatyw znalazł się projekt zgłoszony przez miasto Namysłów.

Dotacja na rewitalizację placu w Namysłowie

Przyznana dotacja to 20 tys. euro, co w przeliczeniu jest kwotą około 85 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie rewitalizacji zieleni i budowy placu zabaw u zbiegu ulic Stanisława Dubouis, Bolesława Chrobrego i 3 Maja. Plac, który przejdzie metamorfozę jest zlokalizowany w pobliżu murów obronnych i browaru.

„Szczególnie cieszy mnie fakt, że to dzięki współpracy z firmą VELUX zagospodarujemy jedno z centralnych miejsc w Namysłowie. Jest to miejsce wyjątkowe, położone pośród zabytkowej architektury, mające także swój wymiar symboliczny. Znajdował się tu - wyburzony w 1962 roku - kościół ewangelicki św. Andrzeja. Projekt, który przedłożyliśmy, a który zdecydowała się wesprzeć Fundacja Pracownicza firmy, zakłada upamiętnienie tego faktu. Jednak zależy nam również na tym, by miejsce to żyło radością dzieci, które będą je odwiedzać wraz ze swoimi opiekunami. Tym samym jest to świetne przypieczętowanie więzi Namysłowa z marką VELUX, co przekłada się na zaangażowanie firmy na rzecz środowiska lokalnego” – powiedział Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa.

Trwa opracowanie finalnego planu zakresu robót. Plac jest pod opieką Opolskiego Konserwatora Zabytków. Rewitalizacja rozpocznie się na wiosnę. W inicjatywę włączą się również bezpośrednio pracownicy fabryki VELUX, którzy będą porządkować teren i sadzić rośliny.

Plan rewitalizacji placu w Namysłowie

W planach jest posadzenie nowych krzewów, postawienie ławek, usypanie ścieżek i budowa placu zabaw w klimacie historycznym (kształt zamku). Koncepcja zakłada obsadzenie skweru czerwonymi berberysami zgodnie z obrysem murów dawnego kościoła, co nada temu miejscu wyjątkowego charakteru.

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

„Jestem bardzo zadowolony, że to pomysł miasta Namysłowa został doceniony przez Fundację Pracowniczą. Cieszymy się również, że możemy wnieść trwały wkład w życie namysłowian. Liczymy, że również nasi pracownicy aktywnie zaangażują się w tę akcję społeczną i pomogą zrewitalizować obiekt, a później będą go często odwiedzać” – powiedział dyr. fabryki w Namysłowie Jørgen M. Laursen.

Kultura VELUX

Firmę VELUX tworzy zespół ludzi, którzy mają bezpośredni wpływ na jej rozwój. Wiemy, że każdy pracownik jest wyjątkowy i zasługuje na szczególne traktowanie. Właśnie dlatego w 1991 roku powstała Fundacja Pracownicza, której celem jest świadczenie pomocy finansowej na rzecz członków naszego zespołu. Pomagamy pracownikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji (np. ciężka choroba, rehabilitacja, trudności z pokryciem kosztów wykształcenia dzieci itp.). Co ważne, o wsparcie może ubiegać się również najbliższa rodzina naszych pracowników.

Fundacja pracownicza regularnie wspiera również najbliższe środowisko naszych pracowników: szkoły, przedszkola, szpitale i inne organizacje, z których korzystają nasi pracownicy i ich rodziny. Ostatnio wsparcie otrzymały również Straż Pożarna, Przedszkole nr 1, 4 i 5, Szkoła Specjalna, Dom Dziecka, Szkoła Podstawowa nr 4, Środowiskowy Hufiec Pracy.

Fabryka i centrum dystrybucji VELUX w Namysłowie

Fabryka okien i kołnierzy aluminiowych w Namysłowie powstała w 2003 roku, obecnie zatrudnia ponad 800 osób, a jej powierzchnia – blisko 70 tysięcy metrów kwadratowych zajmuje obszar kilkunastu boisk piłkarskich. Zakład w Namysłowie jest cenionym miejscem pracy, otrzymała I miejsce w konkursie „Organizator Pracy Bezpiecznej od Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. Fabryka otrzymała także tytuł „wiodącego przedsiębiorstwa we wdrażaniu procesów ciągłego doskonalenia” podczas Międzynarodowego Kongresu Gemba Kaizen. W Namysłowie znajduje się również centrum dystrybucji Grupy VELUX na rynek polski i europejski.

Rewitalizacja placu w Namysłowie
Sekcje: