Miasto Namysłów nie kupi zamku!

9 lipca 2010r. - Chcemy kupić zamek i jak najszybciej podjąć prace, żeby ten obiekt nie niszczał - mówi burmistrz Krzysztof Kuchczyński. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej

 

 

(27.10.2011r.) burmistrz Krzysztof Kuchczyński w odpowiedzi na zapytanie radnego A. Włodrczyka poiformował radę, że projekt kupna zamku definitywnie upadł.

Burmistrz stwierdził, że jeden z obecnych właścicieli zamku Pan Gostomski senior wycofał się się z rozmów w sprawie sprzedaży zamku i nie przewiduje dalszych negocjacji w tej kwestii.

Browar osiąga obecnie bardzo dobre wyniki finansowe i Zarząd Browaru ma inne plany co do zamku.

Daje się zauważyć, że co najmniej od miesiąca trwają intensywne prace dekarskie na obiektach browarnianych, przemieszcają się one w kierunku obiektów zamkowych. To dobry znak dla browaru i zamku.

Jednak dla miasta, jak sądzę to zły prognostyk a co Wy o tym sądzicie namysłowianie?

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Pozdrawiam Was serdecznie o proszę o Wasze opinie.

 

 

 

Dodanych komentarzy: 9

Informacja o aktualnych wynikach Browaru Namysłów cieszy, bo dostępne w sieci informacje o jego kondycji finansowej w latach 2001-2005 nie były zbyt zachęcające:  

http://rzeczpospolita.pl/ekonomia/monitory_nf.html?id=3742

a jak wynika z innego żródła zatrudniając około 140 osób jest on też dość istotnym pracodawcą w gminie: 

http://www.money.pl/rejestr-firm/nip/752-00-05-384/kod-pocztowy/46-100/   

Jak z tego wynika postawienie na rodzime kadry zarządzające, a takim jest prezes Browaru Namysłów pan Czesław W. Szczepaniak nie jest takim złym przedsięwzięciem  :

http://krs.serwisprawa.pl/czes%C5%82aw+wojciech,szczepaniak,gq9lvcx0xt46iywi1t2srsfbzpqa9obziemrtf8nq1wsy41g69.html

A tak, niejako przy okazji , zastanawiam się dlaczego Pan Burmistrz nie rozmawia z Prezesem Browaru a jedynie ze współwłaścicielem o ewentualnym wykupie nieruchomości.

Ale wracając do rzeczy: bardzo mnie cieszy wzrost zainteresowania właściciela Browaru swoją własnością bo na tle intensywnie rozwijającego się miasta (naszego :) ) stan ich obiektów zaczynał budzić poważne zaniepokojenie.

 

 

Temat troszkę mnie pobudził :)... Od kilku lat obserwowaliśmy postępującą szpetotę jednego z symboli naszego miasta. Jako panaceum pojawiły się pomysły aby przejąć, o przepraszam, wykupić z rąk Browaru Namysłów sam zamek. A  tymczasem, jak wynika z rejestru zabytków (można go pobrac ze strony WUOZ w Opolu):

http://www.wuozopole.pl

i Zamek ( wpis nr 84 z 29.03.1949 ) i reszta zabytkowo szpecących Namysłów obiektów (wpis do rejestru 43/2005 z 19.10.2005) znajdują się pod ochroną konserwatorską i w momencie gdy wystąpi ( cytuję za WUOZ w Opolu ):

"zagrożenia dla zabytku nieruchomego wpisanego do
rejestru, polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia, starosta, na
wniosek OWKZ, może wydać decyzję o zabezpieczeniu tego zabytku w formie
ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia. W przypadku gdy
usunięcie zagrożenia nie jest możliwe, zabytek nieruchomy może być na wniosek OWKZ
wywłaszczony przez starostę na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce położenia
zabytku lub Skarbu Państwa; tryb i zasady wywłaszczenia określa ustawa o gospodarce
nieruchomościami"

To oczywiście skrajność ale bat na ewentualnych arogantów jest.

 

W praktyce musi to zapewne wyglądać tak, że zawalą się trzy z czterech ścian, żeby władze zaczęły działać. Jak widać rosnące brzozy na murach zabytkowego wykuszu, rozpychające jego ściany nie są objawem niszczenia tego zabytku.

Słyszałem pogłoski, że pan Ryan planuje stworzyć w zamku coś w rodzaju 'piwnicy piwnej' o nastroju bluesowym, który p. Gostomski (blues) pono bardzo lubi... Może jest w tym jakaś prawda...

Wieść nieco nieświeża bo z czerwca ( fajny czas, było nieco chłodniej) ale właśnie odkryłem, że w naszym województwie są gminy które potrafią zadbać o zabytkowe nieruchomości popadające  w ruine.  Poniżej informacje o przeprowadzeniu udanej procedury odebrania zamku z rąk prywatnego właściciela przez władze Głogówka :

http://www.radio.opole.pl/2012/czerwiec/wiadomosci/gmina-glogowek-znow-ma-byc-wlascicielem-zamku.html                 

 

Wniosek jest prosty i oczywisty, jak się chce, to można!, vide; przykład z dworcem kolejowym, negocjacje z PKP trwały ponad 2 lata, podobnie jak i remont z długim "poślizgiem" ale wreszcie jest.

I jest to obenie wizytówka miasta , sądzę, że nie ma w tym przesady a co Wy o tym sądzicie drodzy mieszkańcy Namysłowa?

Pozdrawiam Was serdecznie namysłowianie i Ciebie Rom, do miłego ...

Witam

 Szkoda, że ten piękny obiekt popada w ruinę. Obwiniam za to Browar!!! To zakład ( mający olbrzymie środki finansowe, które wypompowywane są do USA) prowadzi niezrozumiałą politykę dotyczącą tego zabytku. Myślę, że najrozsądniej byłołby spytać właścicieli (przedstawicieli) Browaru, co mają zamiar zrobić w tej sprawie. Rozumiem, że są to ludzie (Amerykanie), którzy mają niewielkie pojęcie o znaczeniu zabytków w tworzeniu kultury danego państwa, że nie są oni emocjonalnie związani z Polską a tym bardziej z naszym miastem. Pewnie byłoby wskazane aby całą sprawę nagłośnić (przede wszystkim w mediach).

Przykro patrzeć jak ten wspaniały zamek ( przypomnę liczący ok. 700 lat), za sprawą piwowarów z Namysłowa sypie się i marnieje!!!

PS Browar nie potrafi zadbać o elewację swoich budynków. Sypią się one na głowę przechodniów. 

Surfując po bezmiarze internetu napotkałem dwie bardzo interesujące strony których tematyka jest zbieżna z naszą, niespieszną  :) , wymiana zdań. Pierwsza należy do Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody zaś druga to blog osób wrażliwych na wyciszanie problemów związanych z wyniszczaniem skarbów przeszłości. Poniżej linki do obu :

http://www.zabytki.org/misja_fundacji.php

http://ratujemypolskiezabytki.blogspot.com/search/label/Rezultaty%20akcji

Miłej lektury.

 ...i jeszcze jedna, arcyciekawa strona poświęcona ratowaniu zabytków to  "Czerwona lista zabytków Dolnego Ślaska" funkcjonująca pod adresem:

http://zabytki.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?656997

Prawdziwa kopalnia wiedzy. Regularnie i z dużym zacięciem prowadzony blog.