Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Kolejowe kontrasty

Tak wyglądała stacja kolejowa w Dąbrowie Namysłowskiej w 1996 roku.

A tak w grudniu 2009 roku. Peron został zalesiony przez matkę naturę.

Tak wyglądały piękne kratownice mostu na Stobrawie w 1996.

A tak na wiosnę 2009.

Przepiękny most na odnodze Stobrawy.1996.

Kłoda pod Czarną Wodą. Czy symboliczna? 2009.

 

Czy za siedem minut tej linii wybije ostatnia godzina? Stacja kolejowa w Pokoju w 2000 roku.

 

P>S> Postanowiłem jednak się nie lenić i zacytować zachwyty starą linią kolejową Namysłów - Jełowa - Opole, które pojawiły się pod fotografiami obiektów, mostów i torów kolejowych umieszczonych w albumie na "Naszej klasie".

Cezary Rek(Francja) - wpis pod fot. stacji w Dąbrowie N. z 1996: Gdybym tylko miał kasę... Oj, wiele można by tutaj zrobić.

Wpis pod fot. zegara na stacji w Pokoju: Czasy świetności minęły, ale klimat... Pierwsza liga! 

Marta Zobek(Chicago) - wpis pod fot. mniejszego mostu na Stobrawie:Uwielbiam mosty. Stare, zapomniane - mają swoją historię :)

Postaw dom - szybko
Szybkiedomy.pl
Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Beata Drewczyńska(Kanada) - wpisy pod fotografiami jazu i dużego mostu kolejowego na Stobrawie: Pięknie tu:) ... urocze miejsce :D.

Grażyna Ozorowska(Chicago) - wpis pod fot. linii pod Czarną Wodą: Piękne miejsce na schowanie sie przed światem i ta "droga ze stali..." Pojść... , czy zawrócić - odwieczny dylemat.
 

Zenon(Namysłów):

,,Tylko koni, tylko koni, tylko koni żal...''
Godzina czwarta pięćdziesiąt sześć, pociąg relacji Oleśnica-Opole. Rewelacyjna trasa, świetna atmosfera i już o siódmej piętnaście byliśmy na stacji Opole Gł... I komu to przeszkadzało ?
...zdjęcia pokazujące początek końca.

pod fot. zarośnietego peronu w Dąbrowie Namysłowskiej - Ja w tym widzę więcej smutku. Smutek, złość i żal. Nie wiem, które z tych uczuć bardziej we mnie dominuje podczas oglądania zdjęć - miejsc tętniących kiedyś życiem. Miejsc, które ...

 

Sylwester(Namysłów):

Przed oczami stają mi obrazy z dzieciństwa, gdy "ciuchcią" przemierzałem tę trasę z nosem przy szybie, wypatrując ptaków na stawach w Dąbrowie, i saren na polach. Przejechałbym się raz jeszcze takim "przyrodniczym pociągiem".

Janina Gagorowska(Kielce): Zapomniane, a ile tu pracy kiedyś włożono. Niestety zapomniane...  - pod fot. przedstawiającą spróchniałe podkłady i zarośniętew tory.

Żal patrzeć  - pozarastane...
 

 

 

 

 

temat / lokalizacja

Dodanych komentarzy: 4

Przeczytajcie komentarze zamieszczone na "Naszej klasie" pod zdjęciami albumu  Stara linia kolejowa Namysłów-Jełowa-Opole. Pouczająca lektura. Wypowiadają się namysłowianie, krajanie z całej Polski, Polonusi z Francji, Kanady, Australii i USA.

Postanowiłem jednak w "peesie" zacytować komentarze z albumu, o którym wyżej. Nie wszyscy są ostatecznie użytkownikami "Naszej klasy". Poza tym kłopotliwe logowanie... i żmudne przeglądanie. Nie każdy ma na to czas.

Dotarłem do rozkładu linii kolejowej Namysłów - Jełowa z lat 1944/45. Wynika z niego że ruch był tu wyjatkowo intensywny. Przez Pokój kursowało 14 pociągów osobowych! Z Pokoju do Namysłowa jechało się tylko 42 minuty, gdy tymczasem z tegoż samego Pokoju do do Opola ok. 110 minut (do Jełowej 41 min. + ok. 30 min. z Jełowej do stolicy województwa). Mamy tu ponownie ciekawą sytuację jak w przypadku Rychtala - bliżej i szybciej do Namysłowa niż do "stołecznego" Kępna. To może po części tłumaczy fenomen Namysłowa jako miasta targowego i handlowego.

W 2005 roku uruchomiono ponownie linię Kluczbork - Jełowa - Opole. Tak więc odcinek Jełowa - Opole jest przejezdny. Kursują po nim piękne szynobusy. Z moich "kalkulacji" ekonomicznych wynika, że powiat w pierwszej kolejności powinien być zainteresowany uruchomieniem nietypowej linii - Rychtal - Namysłów[35 minut] i Namysłów - Pokój[42 minuty]. Ona byłaby konkurencyjne nawet dla minibusów i samochodów osobowych. Sprzyjałaby ponadto ekspansji edukacyjnej i handlowej miasta.

 

P>S> Jeszcze trzeba przypomnieć, że dyskusja o lokalnym kolejnictwie rozgorzała na "Namyslowianie.pl" dzięki wpisom Czytelników pod artykułem "Kolej na orkiestrę w Namysłowie"

https://www.facebook.com/groups/776013722521366/
Zapraszam serdecznie