Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Plafon z Bischofem Godfrydem

Tego plafonu z plebanii w Smogorzowie nigdy nie widziałem. Dzięki uprzejmości mgr Ani Maciejewskiej, a wcześniej ks. mgra Tomasza Broszko...

mogłem go zobaczyć na fotografiach Ani Maciejewskiej (Zychowicz). Jest bardzo ciekawy.

Malowidło znajduje się w salonie na pierwszym piętrze plebanii, pochodzi z III ćwierci XIX wieku. Jest obwiedzione barokową - niby marmurową bordiurą i pięknymi neobarokowymi ornamentami geometryczno-roślinnymi w narożach. Przedstwia pierwszego legendarnego biskupa smogorzowskiego Gotfryda w asyście dwóch duchownych z krzyżami arcybiskupimi, który naucza pogański lud. W tle malowidła panorama wioski i widok kościółka modrzewiowego, który spłonął 10 lipca 1854 roku.

Malowidło ludowe w centrum plafonu zostało zamknięte kompozycyjnie między pniami i konarami dwóch wysokich drzew, sądząc po kształcie korony są to lipy. U podnóża prawego drzewa znajduje się herb biskupa Gotfryda z wstęga i napisem w jezyku niemieckim: Wappen, des 1 tem/= Bischop Godefried in Schograu, [nieczytelnie] 966. ~ 983. [Herb pierwszego biskupa w Smogorzowie, działającego w latach 966 - 983]. Herb przedstawia szary profil i popiersie rzymskiego męża z opaską na głowie na czerwonym polu tarczy.

W każdym rogu neobarokowej bordiury okalającej malowidło znajdują się herby pozostałych biskupów numerowanych ponad herbem cyfrą rzymską. Po lewej stronie każdego herbu występuje na marmurowo imitowanym szarym tle imię każdego biskupa, po prawej - data jego urzędowania w Smogorzowie.

Herb Urbana - II smogorzowskiego legendarnego biskupa (983 - 1005)  - przedstawia ozdobną złotą pieczęć z rekojeścią w kształcie berła na zielonym polu. Trzeci biskup Clemens (1005 - 1007) ma herb w postaci złotej lwicy ze zwojem pergaminowym na niebieskim tle tarczy. Czwarty Lucylius (1027 - 1036) to na czerwono niebieskim polu tarczowym dzielonym czwórdzielnie dwie gwiazdy ośmioramienne na niebieskim tle, a na polach czerwonych dwa znaki białego pługa(?). Ostatni - piąty - Leonard (1036 - 1041) to złoty lew na czerwonym polu tarczy, który łapą pisze na białym pergaminie tekst.

Herb I biskupa w Smogorzowie - Godfryda (966 - 983)

II biskupa Urbana (983 - 1005)

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

III Clemensa (1005 - 1007)

IV Lucyliusa (1027 - 1036)

V Leonarda (1036 - 1041)

Misterne neobarokowe ornamenty geometryczno-roślinne w narożach plafonu z plebanii.

 

Dodanych komentarzy: 16

(Der erst bischof Gotfrid)... - a co tam dalej pisze? Bo już malutka czcionka i zbytnio nie mogę odczytac :)

Przy okazji pozdrowienia dla pani Ani :D

"Das erste Bischof Gotfrid hier das Bolf in Glauben unterwis" - Pierwszy biskup Gotfryd tutaj (Bolf - lud?) wiary naucza (?)

No to jakoś wspólnie odczytaliśmy - ale nie do końca. Das  erste Bischof Godfrid hiefz [?] das Volk im Glauben unterwit[?]z. Pierwszy biskup Godfryd [hietz] poucza lud w wierze.

Madzik, a nieczy telny napis wypływający "Bischopowi" Godfrydowi z ust? Ja odczytałem: Sich [niecztelnie] Gott dem Vater.

Widzę Entedy nowe materiały - czy to oznacza, że byłeś na plebanii w Smogorzowie?

Czy są postępy w sprawie zdjęć wnętrza kościoła?

Nie byłem na plebani ani nie rozmawiałem jeszcze z księdzem proboszczemTomaszem Broszko.

Z tymi referancjami Idzie jak po grudzie, ale po wizycie u Ani Maciejewskiej (Zychowicz) - nie wytrzymałem i zadzwoniłem jednak na parafię i nagrałem się na sekretarkę. Według Ani z ksiedzem trzeba się tylko umówić wcześniej  i sensownie wyłuszczyć cel przedsięwzięcia. To powinno wystarczyć.

 

No to poczekamy. Jak już będziemy mieć "otwarte drzwi" to zdjęcia bedą profesjonalnej jakości. Rozmawiałem z Krzyśkiem Wolfem i z chęcią przyłączy się do tego projektu. Panoramy też zrobimy jego sprzętem.

 

 

Entedy, a z którego wieku jest ten plafon? Obstawiam XVII stulecie - taki piękny w duchu kontrreformacyjnym :P

"Drzwi kościoła" dla panoramistów są otwarte. Umówiłem się wstępnie na pierwsze spotkanie jutro o 15.00. Ksiądz Tomasz Broszko zwrócił uwagę, że powinniśmy spotkać się o tej samej porze, kiedy będzie robiona panorama, aby wczesniej rozpoznać warunki świetlne w kościele.

Możemy jutro pojechać moim samochodem. Trzeba wyjechać o 14.30. Gdzie się umówimy? Skąd mamy Was zabrać?

Świetnie, że udoło Ci się załatwić to spotkanie, tylko mam problem z godziną wyjazdu. Mogę jechać dopiero ok. 16.00.

Czy nie da się przesunąć spotkania na póżniejszą godzinę?

Może łatwiej będzie to ustalać kontaktując się telefonicznie?

Twojego numeru nie znam, ale mój jest na stronie firmowej.

 

 

Madzik, w Katalogu zabytków - t. VII, z. 7(powiat namysłowski) czytam:

PLEBANIA.  Zbudowana 1845. Bezstylowa. Murowana z cegły, otynkowana. Piętrowa, prostokątna, dwutraktowa. Podzialy ramowe. Dach siodlowy, kryty dachówką. Na piętrze obszerne pomieszczenie, w którym na suficie malowidło z 3 ćwierci w. XIX, przedstawiające bpa Gotfryda nawracającego pogan; w krajobrazowym tle widok poprzedniego drewnianego kościoła.

Styl wyczułeś dobry - bo plafon jest w duchu neobarokowy. Ale jednak malowidło ludowe jest młodsze - i nie wiąże się z czasami kontrreformacji. Druga połowa XIX w. to jednak czas powrotu wielu ewangelików do wyznania  katolickiego. Choć w tamtym okresie religią zdecydowanie faworyzowaną przez państwo pruskie jest wiara ewangelicka.

Barok - Neobarok. Wtopiłem o 200 lat

Poprosiłem kolegów z uczelni o pomoc w odcyfrowaniu napisów...

No to wyjeżdżamy o 16.00, by być na 16.15 w Smogorzowie. Ksiądz proboszcz Tomasz Broszko będzie miał dla nas niewiele czasu, bo o 16.50 zaczynają się w kościele modlitwy  przed mszą o 17.00. Mszy wieczornej nie ma tylko w sobotę. Zadzwonię jeszcze dzisiaj wieczorem - co do szczegółów jutrzejszego wyjazdu.

Aby przypomnieć, co potrafi Panomaster, odświeżam link do oszałamiającej panoramy kościoła Św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie.

http://www.wirtualnynamyslow.pl/panoramy/smogorzow/index.html

P>S> Ta plebania wydała mi się tak swojska jak pleban. Tymczasem w dopełniaczu jednak przez podwojone "i" - jak napisał Panomaster. To słowo zapożyczone z kościelnej łaciny w XVI wieku. Pleban (łac. plebanus) – duchowny, na ogół w stopniu księdza, zarządzający parafią.

Do fotografii plafonu dodałem na razie taki roboczy opis. Na kompletne i precyzyjne rozczytanie czekają jeszcze dwa napisy malowidła.

I pozostałe zdjęcia herbów biskupów ze Smogorzowa oraz neobarokowych elementów plafonu. Wszystkie zdjęcia autorstwa Anny Maciejewskiej (Zychowicz). Dzięki dzielnej Ani widzimy je po raz pierwszy w sieci. Dla Ani medal i gratulacje - za film i dokumentację zdjęciową. Ja tylko trochę poddałem fotografie obróbce, a plafon wstępnemu opisowi.