Jacek Malczewski "Wigilia na Syberii"
Legendarna "Kolęda-Nocka", powstały w 1980 roku, po sierpniowych strajkach spektakl miał premierę 20 grudnia 1980 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl został odebrany jako hołd ofiarom Grudnia 70, nic więc dziwnego, że ówczesne władze zdjęły go zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego, a wydana na fali zachwytu przedstawieniem płyta winylowa została wycofana ze sprzedaży. Edycja CD z 94 r. przeszła zupełnie niezauważona. [Źrodło: http://www.koleda_nocka.republika.pl/]
Z tego właśnie spektaklu pochodzi wykonywany przez Krystynę Prońko słynny "Psalm stojących w kolejce" (sł. Ernest Bryll, muz. K. Gaertner):
Wrażenie robi rownież inny utwór z tego spektaklu muzycznego według libretta Ernesta Brylla - Psalm jadących do pracy.
Wczoraj podniosła mnie na duchu tylko nieco świecka kolęda Tak jak śnieg Kuby Badacha. Trzy świetne osobowości i głosy na scenie - K. Stankiewicz, K. Badach & M. Szcześniak.
No i wreszcie finał filmu "Miś" Barei z przepiękną kolędą Lulejże mi, lulej śpiewaną przez Ewę Bem. Przeczytajcie komentarze na YouTube o finale "Misia".
Nie było miejsca dla Ciebie to najsmutniejsza polska kolęda. Legenda mówi, że powstała w w obozie zagłady w Oświecimiu. W rzeczywistości skomponowano ją przed wybuchem II wojny światowej w klasztorze o.o. Jeziutów w Nowym Sączu. Autorem tej katastroficznej w duchu kolędy jest o. Mateusz Jeż. Po wydaniu jej w 1938 roku w wyborze pieśni religijnych "Największa kantyczka" (1938) spopularyzowana została w stalagach, oflagach, łagrach i obozach koncentracyjnych.
Królową polskich kolęd jest pieśń Franciszka Karpińskiego Bóg się rodzi. Ten najwybitniejszy polski poeta sentymentalny, znany nam z pieśni Do Justyny. Tęskność na wiosnę i sielanki Laura i Filon skomponował także inne wielkie polskie pieśni religijne - Wszystkie nasze dzienne sprawy i Kiedy ranne wstają zorze. Bóg się rodzi do dzisiaj zachwyca antytezami i elipsami. To genialny pod względem poetyckim tekst. Znajdziemy go we wszystkich polskich kancjonałach protestanckich. Szczególne znaczenie w okresie okupacji miała ostatnia strofa pieśni (Podnieś rękę, Boże Dziecię...). Kiedy zabroniono śpiewania Polakom Mazurka Dąbrowskiego, zastępowała nam hymn.
Podnieś rękę, Boże Dziecię,
Błogosław ojczyznę miłą,
W dobrych radach, dobrym bycie,
Wspieraj jej siłę swą siłą,
Dom nasz i majętność całą,
I wszystkie wioski z miastami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało miedzy nami.
Muzyczne Post scriptum 1
Aby zrozumieć co z romskiej pieśni obrzędowej Ederlezi - śpiewanej z początkiem prawosławnej wiosny - uczyniła Kayah, trzeba zajrzeć na bloga Eloinoir - [link]. Z tego balkańskiego utworu Kayah do spółki z Bregovicem skomponowała właściwie na nowo wzruszajacą koledę "Nie ma Ciebie" z refrenowym cytatem z Karpińskiego: Bóg się rodzi - Moc truchleje/ Nie ma, nie ma Ciebie. Siłę tej kolędy Kayah można odczuć, gdy przed Wigilia wspominamy bliską nam osobę zmarłą lub tęsknimy za bliskimi niebecnymi podczas Wieczerzy.
Kolędy w warstwie muzycznej zawsze wykorzystywały znane motywy i tematy muzyczne. Czy Bregovic z Kayah sprzedał Romów i Bałkany? Tak piszą o tym w komentarzach inernetowych Słoweńcy i Romowie. Może wypieszczony w studiu teledysk z oryginalnym tekstem Ederlezi, Romami i Bałkanami jest ładny. Ale kiedy przypomnimy sobie nagranie studyjne kolędy Kayah z chórem górali, łapie nas za serce. Nigdy nie zapomnę ani Ederlezi, ani kolędy Nie ma Ciebie...
Muzyczne Post scriptum 2
Nad nim anieli w locie stanęli
I pochyleni klęczą
Z włosy złotymi, z skrzydły białymi,
Pod malowaną tęczą.
Wielkie zdziwienie: wszelkie stworzenie
Cały świat orzeźwiony;
Mądrość Mądrości, Światłość Światłości,
Bóg - Człowiek tu wcielony!
To druga i trzecia strofa znanej koledy Mizerna cicha, stajenka licha... Tekst robi wrażenie. Spodobał mi się również ta animacja Teresy Janiny Czekaj z Paryża:
I rzadko śpiewana strofa piąta
Długo czekali, długo wzdychali,
Aż niebo rozgorzało;
Piekło zawarte, niebo otwarte,
Słowo się Ciałem stało.
Dodanych komentarzy: 7
Re: Polskie kolędy
Znalazłem trzy polskie ciekawe kolędy. Może dodacie swoje. Przydałoby się dzisiaj mniej "czystej" - "polityki":)?
Re: Polskie kolędy
Dodałem jeszcze dwie bardzo poważne kolędy, a Wy nic...
Re: Polskie kolędy
Końcowa kolęda z "Misia" naprawdę jest przepiękna. Słowa napisał Stanisław Tym, a wykonanie Ewy Bem - doskonałe. W filmie jest z trochę innym tekstem, niż mozna posłuchać w późniejszych aranżacjach ("nie płacz mi na przyszłe dni, gdy cię spotka krzywda, bieda...") Mnie osobiście bardziej podoba się wersja z filmu (mimo "przeszkadzania" dźwięków z planu), niż późniejsze nagranie studyjne.
A o "Nie było miejsca..." dowiedziałem się ciekawych (jak zwykle) rzeczy. Dzięki Entedy!
Re: Polskie kolędy
Droga RK, Psalm o Gwieździe z Koledy Nocki jest tak piękny, że pozwalam sobie podać link do tej wielkiej kolędy Ernesta Brylla. Poety znanego mi osobiście, nauczajacego niegdyś w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w kościele pw. Św.Św. Ap. Piotra i Pawła w Namysłowie. Były ambasador polski w Irlandii wspierał inicjatywę wmurowania w Namysłowie Tablicy Pamiątkowej dla Legionu Irlandzkiego. Miał nawet z tej okazji przyjechać do Namysłowa, ale przeszkodziła mu w tym choroba serca.
http://maciejzettt.wrzuta.pl/audio/1EXO8X49Ifs/01_psalm_o_gwiezdzie_-_koleda_nocka - (link)
Re: Polskie kolędy
Dzisiaj zrozumiałem po co Nam Święto Trzech Króli? Właściwie przedłużamy tym Dniem Boże Narodzenie. Po sylwestrowy karnawale na nowo wspominamy i utrwalamy nastrój Wigilii. Dzisiaj odwiedziłem oficjalną stronę internetową Ernesta Brylla - http://www.bryll.pl/ - link. Tam znalazłem bardzo dobry wiersz - a jakże - "Wigilia".
Dorobek autora libretta Kolędy - Nocki jest imponujacy. Proponuję także do "czcienia" hasło Ernest Bryll w "Wikipedii". Czy nie za szybko zapomnieliśmy o twórczości tego poety, pisarza i tekściarza? - http://pl.wikipedia.org/wiki/Ernest_Bryll - link.
Re: Polskie kolędy
Uzupełniłem tekst o moje spostrzeżenia związane z kolędą Kayah "Nie ma Ciebie". Zachęcam do przeczytania dodanego do artykułu "Muzycznego post scriptum".
Re: Polskie kolędy
Kolędy śpiewamy jeszcze dwa tygodnie - do Matki Boskiej Gromnicznej (2 luty). Proponuję wobec tego jeszcze piękną amatorską animację do kolędy "Mizerna, cicha, stajenka licha..." W drugim muzycznym post scriptum.