Rozświetlanie mroków "Ameriki" Hitlera w Jełowej

Kilkadziesiąt sekund dokumentalnego materiału zdjęciowego z września 1939 r. z filmu "Hitlers Helfer: Ribbentrop der Handlanger" (ZDF 1998) to bardzo ciekawy materiał z Jełowej.

3 minuta 43 sekunda 3 cz.  filmu na" YouTube". Ujęcie z czterema taboretami przy torowisku. Hitler i Ribbentrop (Ryc.1).

4 minuta 12 sekunda (3/3). Goering i Hitler w wagonie konferencyjnym w Jełowej  (Ryc.2).

4.17(3/3). W samym rogu generał major Erwin Rommel, za Wilhelmem Keitlem. czujnym okiem ochroniarza bada operatora kamery i fotografa (Ryc. 3).

4.19 (3/3). Z lewej strony wyłonił się generał Alfred Jodl. (Ryc. 4).

4.41(3/3). Młodziutki adiutant, Jodl, Keitel i Hitler. (Ryc. 5).

4.43. (3/3). Keitel, Hitler i w białym garniturze Ribbentrop (Ryc. 6).

Być może i ta fotografia pochodząca z albumu propagandowego "Hitler in Polen" (s. 89) została zrobiona przy ostatnich wagonach "Ameriki" w Jełowej? Hitler w otoczeniu adiutantów i oficerów sztabowych. (Ryc. 7).

 

Dwa kadry z filmu Hitlers Helfer: Ribbentrop der Handlanger (ZDF 1998) - pokazujące rzeczywistą różnicę wzrostu między Hitlerem a Ribbentropem. (Ryc. 8, 9).

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Dzięki różnym propagandowym grom z optyką - Hitler i Ribbentrop są równi wzrostem :). Ta fotografia 3. do tekstu "<<Amerika">> Hitlera w Jełowej" właśnie dlatego sprawiła tyle problemów inerpretacyjnych. (Ryc 10).

Jeszcze ta jedna fotgrafia. Ribbentrop, Hitler i prawdopodobnie Martin Borman z czterema taboretami przy torowisku. "Amerika" w cieniu drugiego pociągu. Jeśli nie jest to wojskowy eszelon, to może to być "Sonderzug Heinrich". Z tekstu "<<Amerika>> pod specjalnym nadzorem"  dra Rafała Zgorzelskiego (Focus Historia 3/2011) wynika, że za Fuehrersonderzugiem cały czas, w tym do Jełowej,  podążał "Sonderzug Heinrich" z Reichsführerem SS Heinrichem Himmlerem.

I ten wyjątkowo ciekawy amtorski film pilota Hitlera, Hansa Baura, z wizyty Hitlera na froncie na Ukrainie. Pokazuje on przede wszystkim, jak Hitler mógł przemieszczać się we wrześniu 1939 r. po Polsce. Ponadto dokument rejestruje pracę pary - osobistego fotografa i operatora filmowego. Oni podobnie pracowali w Jełowej.

1. 40. minuta z filmu  Hansa Baura. Szalejąca  propagandowa para w akcji. Bliżej trzyosiowego mercedesa Hitlera operator filmowy, za nim fotograf.

1.46. min. - najpierw w kadrze pojawia się przed Hitlerem etatowy filmowiec.

1. 47.  -  zaraz potem fotograf.

Kolejny amatorski film na taśmie 16 mm z odjazdu "Sonderzugu Amerika" z Hitlerem w 1938 r. z Monachium. Pokazuje dwie lokomotywy i skład pociągu - jeszcze bez dwóch wagonów z działami przeciwlotniczymi.

temat / lokalizacja

Dodanych komentarzy: 13

Moje gratulacje Panie Taduszu , tajemnica człowieka z Hitlerem wyjaśniła się. Teraz to i ja mam pewnośc że to Ribbentrop, mundur i postać zgadzają się jak najbardziej. Ciekawy temat, Pozdrawiam. :)

Ale bez Pana i Madzika nie dałbym sobie rady. To była praca zespołowa. I ona nie jest jeszcze zakończona, bo czekam na plan torowisk i bocznicy w Jełowej sprzed wojny, który mam nadzieję otrzymać od historyków kolejnictwa. Nie wszystkie osoby w kadrach są poza tym rozpoznane.

http://www.youtube.com/watch?v=9dfXpGOuRbw

Proszę zwrucić uwagę na 15 sekundę filmu, dokładnie te same postacie co na fotce pierwszej, Ribbentrop i Hitler podczas jakiegoś spaceru w zabudowaniach, oczywiście uwagę zwracają te same mundury co na fotce. :)

Panie Marcinie, jednak troszkę inne - Ribbentropowi brakuje pagonów, a ma je w Jełowej. Z nim to w ogóle dziwna sprawa, bo po I wojnie światowej dosłużył się stopnia porucznika (oberleutnanta). Robił jednka karierę w NSDAP i SS ( Standartenführer - 1933; Gruppenführer - 1938 ) - stąd te jego koszmarne czarne mundury.

Podaję link do materiału zdjęciowego lepszej jakości (w oryginalnej wersji niemieckojęzycznej) filmu o Ribbentropie:

http://www.youtube.com/watch?v=uJVfhDZAyRM

Dodałem dwa kadry z filmu Hitlers Helfer: Ribbentrop der Handlanger (ZDF 1998). One tłumaczą, dlaczego fotografia 3 do tekstu "<<Amerika>> Hitlera w Jełowej" sprawiła nam problemy interpretacyjne. Ribbentropa przy Hitlerze jedak odchudzano i pomniejszano w propagandowej optyce.

Ten łysiejący oficer to nie Erich von Manstein ;) Ta fryzura jest tak charakterystyczna, że bez porównywania zdjęć stwierdzam obecność w wagonie generała pułkownika Alfreda Jodla, jedynego częściowo zrehabilitowanego skazańca z Norymbergi 46'. Wówczas był on szefem sztabu dowodzenia w Oberkommando der Wehrmacht - czyli prawą ręką generała Haldera. W maju 45' podpisze kapitulację Rzeszy, a kilka dni później zostanie ostatnim dowódcą Wehrmachtu...

Z tym Alfredem Jodlem to, Madzik, znowu masz chyba rację. Manstein miał z przodu jeszcze sporo włosów. Jodl - nie. Spróbuję sceny z domniemanej hipotetycznie konferencji w Jełowej z filmu o Riebentropie zgrać na dysk.  A potem analizować klatka po klatce - na monitorze o wyższej rozdzielczości. Dzisiaj oglądałem zdjęcia w bibliotece na ekranie LCD. Nie ma porównania. Jakość dużo lepsza niż na moim domowym starym sprzęcie.

Jodl podpisuje akt kapitulacji  - łysina Jodla w maju 1945 r.

Ale czy, Madzik,  na fot. 7. Tej z albumu "Hitler in Polen"  -  zaraz po prawej stronie Hitlera wsród oficerów sztabowych - nie siedzi Jodl?

Ponieważ, Madzik, jesteś bezbłędny nawet w intuicyjnych typach personalnych - zapytam jeszcze o dwie postaci adiutantów Hitlera widocznych na zdjęciach. Na ryc. 6 (pierwszy z lewej) oraz ryc. 7 (w głębi przy oknie) to płk Nicolaus von Below, adiutant Hitlera ds. Lufwaffe we wrześniu 1939 r. ?

I druga postać (Ryc. 4 i 5) - pierwszy z lewej - to major Ernst Remer? Później gen. major i ostatni komendant Kwatery Głównej Hitlera? Tu jestem mniej pewny niż w pierwszym przypadku.

Wydaje mi się również, że rozmowę Goeringa i Hitlera zabezpiecza inny ochroniarz - Kurt Thomas, drugi po Rommlu komendant Kwatery Głównej Hitlera ( siedzi w rogu przy oknie - ryc. 2)

Obejrzałem sobie fotgrafię 7 w oryginale -w "Hitler in Polen" - i to chyba maska Martina Bormana. A po prawej stronie Belowa, siedzi niżej nasypu,  zdaje się gen. Wilhelm Burgdorf, naczelny adiutant Wehrmachtu przy Hitlerze.

W pażdzierniku 1940 r. na stacji kolejowej Hendaye nad Atlantykiem, na pograniczu francusko-hiszpańskim, doszło do spotkania Hitlera z Franco. Cała świta III Rzeszy pojechała na rozmowy z Hiszpanami "Sonderzugiem Amerika". Propagandowy filmik przedstawia bohaterów z Jełowej podczas podróży po pokonanej Francji. Przy okazji pokazuje wnętrza " Ameriki" i pracę jego personelu.

Podróż Hitlera Sonderzugiem do Hendaye - niemiecki film propagandowy na YouTube.

Ciekawie o pociągu Hitlera dyskutowali od 2007 r. na forum "Modelarstwo.info". Znajdziemy tu kilka ciekawych linków i przypomnienie, o którym gdzieś już wspomniałem, że po "odpancerzeniu", a przed zezłomowaniem, pociąg Hitlera użytkował, m. in. podczas wizyty w Moskwie, kanclerz Konrad Adenauer.