Lokalne firmy i instytucje: DOKTOR GLASS - szyby samochodowe kompleksowo
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Smogorzowska perła zimą

Kilka ciekawych fotografii kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela - zrobionych dzisiaj ok. 10.00, w trakcie ustępowania mgły.

 

 

 

 

 

Dodanych komentarzy: 9

Chciałbym zwrócić uwagę na fotografię czwartą - bryły nawy i prezbiterium kościoła, ale bez wież. Fantastycznie został przełożony dach prezbiterium. Wzór z dwukolorowego łupka lepiej jest widoczny w przeglądarce z wyższą rozdzielczością. Nowy wzór - krzyż w kole - jest piękniejszy od starego. Jakby lepiej dopasowany do ornamentów roślinnych witraży. Prace wykonane m. in. ze środków gminnych - dotacja bodajże na kwotę 20 000 zł. Kawał dobrej roboty. Za proboszcza Tomasza Broszko wiele się w Smogorzowie zmieniło. A i parafianie są bardzo ofiarni w datkach i pracach na rzecz remontu kościoła.

Przy okazji ostatniej wizyty (2 lipca, sobota) z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską i jej mężem w Smogorzowie przypadkowo odkryłem, że ogrodzenie (ostatnia zimowa  fotografia) na "grobie biskupów smogorzowskich" wykonał "H[Herman]. Aust". Właściciel dużego warsztatu ślusarskiego przy ul. Bohaterów Warszawy oraz dwóch kamienic przy ul. J Piłsdudskiego - dzisiaj Komenda Powiatowa Policji i budynek sąsiedni. I jest to raczej ogrodzenie z poczatku XX wieku.

Pani archeolog z Uniwersytetu Opolskiego odnalazła natomiast w okolicy krypty biskupiej okruchy XII-wiecznej ceramiki oraz skorupy z późniejszych wieków. To bardzo obiecujące znaleziska, bo pierwsze poświadczone dokumentami informacje o kościele w Smogorzowie pochodzą dopiero z początku XV wieku.

Być może jeszcze w te wakacje rozpoczną sie na starym placu kościelnym badania archeologiczne. Będzie je prowadził Uniwersytet Opolski - Zakład Archeologii Instytutu Historii oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN Oddział Wrocław. Na początek będą to badania  georadarem placu wokół kościoła i sondaż krypty.

Oczywiście zgodę na te naukowe badania archeologów musi najpierw wyrazić proboszcz Broszko. Ja tym postem nieco wyprzedzam fakty. Jedno jest pewne. Świat nauki na poważnie interesuje się już Smogorzowem.

Świetna informacja ;) Ciekawe, czy można będzie dołączyć do grupy archeologicznej ;)

Madzik, ja takie zaproszenie już mam;) Myślę, że zainteresowanie legenda smogorzowską namysłowskich regionalistów jest tak duże, że prócz studentów w pracach archelogicznych wezmą udział inni zaproszeni namysłowianie.

Dzisiaj wiemy dużo więcej niż przed laty. Znamy dokładne wymiary starego spalonego kościółka. Wiemy, że stara "krypta biskupów" znajdowała się  przed ołtarzem głównym, w części prezbiterialnej drewnianego kościoła. Najprawdopodobniej grób biskupów został wymurowany z cegły po 1854 po pożarze oraz umieszczony na fundamentach starej krypty. Ponadto na starym placu kościelnym można się  spodziewać odnalezienia poświęconych fundamentów nowego kościoła neogotyckiego, który na poczatku II  połowy XIX w. miał przykryć kryptę biskupów i fundamenty starego drewnianego kościoła. Zresztą wszystkie te informacje zweryfikują archeolodzy.

Entedy, ja również jestem bardzo zainteresowany takim zaproszeniem.Mam nadzieję,że uda się je uzyskać czy też mówiąc kolokwialnie "załatwić",czy to w roli obserwatora, czy też w jakiejkolwiek innej pomocniczej funkcji, nawet zwykłego robotnika albo pomocnika "kopacza".

Czy wiadomo coś o ponownej wiżycie p.dr Pizarskiej-Przysiężnej w Namysłowie i Smogorzowie?

Bardzo mnie również intryguje sprawa badania georadarem terenu starego pokościelnego placu i cmentarza oraz rejonu krypty biskupów w Smogorzowie, czy wiadomo już coś bliższego na ten temat?

A na razie ponieważ jedziesz na wakacje do tzw. "wód", życzę Ci udanych wakacji, słonecznej pogody i wielu nowych wrażeń poznawczych, tudzież ciekawych znajomości i zwiedzenia interesująch miejsowości Kraju Ołomunickiego(Morawy) a koniecznie zwiedzenia pobliskiego Szumperku.

Pozdrawiam Cię serdecznie i do miłego..

Chesterze, piszę ostatnie posty tuż przed wyjazdem. Zamilknę chyba na dwa tygodnie Rozpoczęte zostały pierwsze procedury przed badaniem georadarem starego placu przykościelnego za plebanią. Georadar w Smogorzowie planowany jest na koniec lipca, ale wiadomo jak to jest w sezonie urlopowym. Na "kryptę biskupów" przyjdzie czas po skoordynowaniu planowanych przedsięwzięć archelogicznych Uniwersytetu Opolskiego z prof. Derwichem i Wrocławiem. Zaraz prześlę Ci adres e-mailowy i nr tel. "namysłowianki", dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej, która prowadziła kilkuletnie prace badawcze w Ryczynie, a fragment swojej pracy doktorskiej poświęciła legendzie smogorzowskiej. Z takim archeologicznym zapaleńcem jak pani Magda Przysiężna-Pizarska - może i pokopiemy łopatą w Smogorzowie już w tym roku

Dziekuję za urlopowe pozdrowionka

Wielkie dzięki za fantastyczne wiadomości i informacje adresowe, jeszcze ich nie otrzymałem ale cierpliwie czekam.

Mam niepłonną nadzieję,że jeszcze zdążysz je przesłać przed swym wyjazdem do Rep.Czeskiej?!

Aha, jeszcze jedno, podczas twojej nieobecności postaram się troszeczkę Cię zastąpić na forum i portalu, myślę, że jeszcze kilku kolegów pasjonatów mnie wspomoże, oby, mam taką prośbę do Nich i wszystkich namysłowian.

Pozdrawiam Cię i do miłego...

Huhuhu, sam prof. dr hab. M. Derwich w to zamieszany ;) Może być ciekawie :)

Madzik, sprawa jest poważniejsza niż sądzisz, jestem w bieżącym kontakcie z prof. Markiem Derwichem, ale nie mogę i nie chcę przedwcześnie ujawniać istotnych szczegółów prowadzonych rozmów i negocjacji. Dodam, tylko, że już w kwietniu Profesor jako Szef jednej z pracowni Instytutu Historycznego UW oraz Prezes WTMH we Wrocławiu miał odwiedzić Namysłów ale na moją prośbę zdecydowaliśmy przełożyć jego wizytę na "po wakcjach". W sprawę nade wszystko są poważnie zaanagżowani  Pan Burmistrz Miasta  i Pan Starosta Powiatu Namysłowskiego.

Jeżeli pozwolisz to więcej informacji przekażę Ci na prywatnego maila, dodam jeszcze, że potrzebujemy młodych i chętnych do pracy historyków, nie tylko od źródeł ale nade wszystko do codziennej pracy organizacyjnej. Gdybyś takowych znał lub miał w gronie swych przyjaciół i kolegów, to polecamy się i zapraszamy do współpracy.

Pozdrawiam Cię serdecznie i do miłego...