Lokalne firmy i instytucje: Urząd Gminy Świerczów
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Wielkie defilady "zimnej wojny"

Odnalazłem ok. 20 rolek z bardzo ciekawymi propagandowymi stalinowskimi przezroczami. Nim je zdigitalizuję - zamówiłem skaner do slajdów...

Wielkie defilady odbywały się w latach pięćdziesiątych w Moskwie...

Pekinie...

No i oczywiście w Warszawie. I w Moskwie, i w Warszawie otwierał je "znakomity" kawalerzysta marszałek Konstanty Rokossowski.

Ta kolumna narszowa marynarzy ma szerokość 16 chłopa, a jest tych szeregów 10. Za marszałka Rokossowskiego marszerowaliśmy w Warszawie na modłę moskiewską.

Rozpoznałem środkową czwórkę na trybunie - marszałek Konstanty Rokosowski, minister Wiaczesław Mołotow, prezydent Bolesław Bierut, przewodniczący Rady Państwa Józef Cyrankiewicz. Kto rozpozna pozostałych?

Na defiladzie nie mogło zabraknąć ciężkiego sprzętu.

Ukwiecony poczet sztandarowy.

A to już defilada z 22 lipca 1953 r. w Stalinogrodzie (Katowicach). Przyjmowana przez samego marszałka Rokossowskiego.

Po śmierci Stalina pojawił się wielki portret nowego wodza - marszałka Konstantego Rokosowskiego. Stalinogród - 22 lipca 1953 r.

Ten w środku to nowy wódz Polaków - marszałek Konstanty Rokossowski. Kim są ci radzieccy generałowie? Może ktoś pomoże?

temat / lokalizacja

Wielkie defilady zimnej wojny

Dodanych komentarzy: 2

Szczególne zainteresewanie publicystów budziły zdjęcia z defilady w Stalinogrodzie z 22 lipca 1953 r. - są unikatami w sieci. Najpierw zainteresowany nimi był Michał Ogórek z Gazety Wyborczej, ale nie porozumieliśmy się co do zasady udostępnienia - grymasiłem ja. Nie mogłem zdecydować się na pozbycie cennych slajdów. Potem na swoim blogu zamieścił jedną fotografię ze Stalinogrodu były wiceminister obrony narodowej - Romuald Szeremietiew. http://szeremietiew.blox.pl/2012/03/Ludowe-czy-narodowe-LWP-epilog.html

Fotografię Rokosowskiego na koniu podczas defilady z okazji X-lecia Polski Ludowej z 22 lipca  wykorzystał proputinowski bloger.

Udało się ustalić na podstawie cienia liter padających na dach, że 13 fotografii defiladowych pochodzi z 22 lipca 1954 r. - X Lat Polski Ludowej. Tego dnia defiladował  na koniu w Warszawie Rokossowski z Popławskim. Ponadto inna fotografia Rokossowskiego w towarzystwie generałów pochodzi z 14 maja 1955 r. - oficjalne podpisanie Układu Warszawskiego w naszej stolicy. Po prawej stronie Rokossowskiego stoi Koniew, po lewej Żukow.

Jednak 7 lat Polski Ludowej, a nie X lat. Dowód znalzłem oglądając PKF 31/51. Defilada na placu Dzierżyńskiego(22 lica 1951)