Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Namysłowianie w Bazie Biogramów Biblioteki Jagiellońskiej

Od pewnego czasu dostępna jest poprzez internet Baza Biogramów Biblioteki Jagiellońskiej:

 http://www.bj.uj.edu.pl/biogramy/?c=html&a=index .

Czym jest Baza? To bibliografia publikacji będących biogramami, autobiogramami, wspomnieniami lub nekrologami Polaków, osób żyjących w XVIII, XIX i XX wieku oraz współcześnie. Aktualne zawiera informacje o ponad 35.000 osobach i jest stale uzupełniana.

Jak poszukiwać osób przykładowo związanych z naszym regionem, a odnotowanych w wymienionej bazie? <?xml:namespace prefix = o />

Najprostszym jest wpisanie nazwiska i imienia, ale to daje rezultaty tylko wtedy, jeśli wiemy, kogo personalnie szukamy.

Jeśli poszukujemy osób urodzonych lub zmarłych w Namysłowie - odnajdziemy je wpisując „Namysłów” (lub nazwę innej miejscowości) na zakładce „Miejsce urodzenia” lub „Miejsce śmierci” (jeśli wpiszemy „namysł” wówczas pokazane zostaną rekordy, gdzie np. podano i „Namysłów” i „pow. namysłowski). W chwili gdy przygotowuję niniejszy wpis w bazie znajdziemy 3 osoby urodzone w Namysłowie i 32 tutaj zmarłe.

Innym sposobem dotarcia do interesujących nas osób może być wpisanie frazy „Namysłowie”, namysł” lub nazwy innej miejscowości na zakładce „Zawód/funkcje” – wówczas jako wynik poszukiwania pokazane zostaną nazwiska i imiona osób, które poprzez pracę/działalność związane były lub są z naszym regionem - aktualnie jest to 30 rekordów.

Kilka nowych wpisów oczekuje na ich umieszczenie w Bazie. Poważnym mankamentem bazy jest fakt, że wprowadza do niej dane tylko jedna osoba - p. kustosz K. Bielawska z Biblioteki Jagiellońskiej, przy zbieraniu informacji korzystając głównie z pomocy pracowników działu Informacji Naukowej BJ. Od kilkunastu miesięcy, dzięki współpracy z p. Kusztosz, udało mi się doprowadzić do wprowadzenia do bazy kilkuset rekordów osób  związanych z polską filatelistyką, a niejako przy okazji - widoczne tam rekordy Namysłowian (gdy po raz pierwszy natrafiłem na bazę był w niej aż... 1 interesujący nas rekord).

Jeśli znają Państwo jakieś publikacje dotyczące osób z naszego regionu, a nie ma ich w bazie - proszę o kontakt poprzez namysłowianie.pl, w celu weryfikacji danych i przesłania propozycji wpisu do bazy.

Dodano 1 komentarz