Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Namysłowskie publikacje w Bibliotece Narodowej

Publikacje namysłowskie i o namysłowskiem - problem z poszukiwaniem mają mniej doświadczeni adepci wiedzy regionalnej. A wydawnictw takich jest dużo.

Wśród milionów książek i czasopism zgromadzonych w Bibliotece Narodowej w Warszawie dzięki katalogowi internetowemu z łatwością możemy odnaleźć wydawnictwa związane z Ziemią Namysłowską. Katalog znajdziemy pod adresem http://alpha.bn.org.pl/screens/opacmenu_pol.html <?xml:namespace prefix = o />

Można przeglądać go według wielu wybranych kryteriów: autora, tytułu, hasła przedmiotowego, słowa z opisu czy numeru ISBN/ISSN. Kilka praktycznych wskazówek dla korzystających: do wyszukiwarki TYTUŁ wpisując frazę Namysłów otrzymamy rekordy publikacji, w których tytule widnieje nazwa naszego miasta w mianowniku, jeśli zaś wpiszemy tylko Namysł** (jedna gwiazdka domyślnie zastępuje jedną literę, dwie - kilka) zobaczymy publikacje w tytule których widnieje nie tylko nazwa miasta we wszystkich przypadkach, ale i inne, zawierające wyrazy o tym rdzeniu, np. namysłu, itp. Jeśli przykładowe frazy wpiszemy do wyszukiwarki SŁOWO, to wówczas otrzymamy rekordy, w których opisie (autor + tytuł + hasło przedmiotowe + miejsce wydania) występują wyżej opisane wyrażenia i inne, np. Namysłowski (kompozytor). Klikając na interesujący nas tytuł wchodzimy na jego opis bibliograficzny i dane o posiadanych przez bibliotekę egzemplarzach. Pozostaje jeszcze tylko pojechać do Warszawy i z nich skorzystać, albo... poszukać w bliżej zlokalizowanych bibliotekach, ale o namysłowskich publikacjach w innych bibliotekach uniwersyteckich oraz o egzemplarzu obowiązkowym - kiedy indziej.

Brak znanej i  poszukiwanej publikacji w katalogu internetowym nie oznacza jeszcze ostatecznie, że jakiejś publikacji nie ma w zbiorach - nie wszystkie dane o zbiorach (szczególnie starszych, bo cały bieżący wpływ rejestrowany jest elektronicznie) zostały przeniesione z katalogu kartkowego do elektronicznego, a i nie wszystkie współczesne dokumenty zaliczane do DŻS-ów wprowadzane są do katalogu internetowego. Z drugiej strony pamiętać trzeba, że istnieje wiele publikacji, w których znajdują się nawet obszerne fragmenty poświęcone naszemu regionowi, bądź w całości dotyczą spraw namysłowskich, ale nie odnotowane to jest w hasłach przedmiotowych i według słów kluczowych ich nie odnajdziemy. Przykładami mogą być np. publikacje: Koźniewski Kazimierz: Wężowe studnie : Zakład Leczniczy Ojców Bonifratrów. "Ksiażka i Wiedza", Warszawa 1950 (proces namysłowskich Bonifratrów) czy Bartosik Marek, Krzysztyniak Zbigniew: Brylantowa mafia. Agencja Reporter, Warszawa 1991 (sprawa afery jubilerskiej R. Urbaniaka).

Obecność publikacji w tej książnicy jest o tyle ważna, że to głównie na podstawie jej zbiorów opracowywane są bibliografie narodowe: wydawnictw zwartych i wydawnictw ciągłych.

 

Dodanych komentarzy: 6

"Powiat namysłowski - opracowanie - ks. J. Janiszewskiego Kępno - 1928 rok" taki zapis bibliograficzny znajdujemy w opracownaiu Dobrosławy Małeckiej "Kronika Rychtala" (s. 79), wydanej w 2004 r.

Czy ktoś dysponują tą publikacją, o której nawet najmniejszej wzmianki nie znalazłem w żadnej innej publikacji o naszym regionie? Autorka kilka lat temu  miała możliwość jej wykorzystania przy zbieraniu materiałów do wspomnianej kroniki, ale niestety - właściciel publikacji zmarł, a rodzina nic nie wie o dalszych losach broszury. A więc: ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - proszę o informację.

Bardzo ciekawa informacja Namislavia, warto zająć się tym opracowaniem i rozpocząć poszukiwania.

W związku z tym mam parę pytań, np. czy wiadomo coś o autorze ks. J. Janiszewskim? Jak brzmi jego pełne imię? To musiał być przed wojną znana, postać w Kępnie a do tego ksiądz i piszący historyk, czy wiadomo coś o nim? Warto by zapytać o niego na portalu kępińskim www.kempnosocjum.pl Mam taki zamiar, zobaczymy czy to coś da?

Kolejne pytanie, to o samym opracowaniu, czy znane są jakieś bliższe informacje, np.dokładny tytuł, nakład, ilość stron, kto je wydał, itp.dane.

Może było drukowane w Kępnie, to wobec tego warto też popytać w kępińskiej bibliotece i muzeum. Sądzę, że od tego trzeba zacząć.

A na koniec chciałem zapytać, czy książka pt. "Kronika Rychtala" Pani Dobrosławy Małeckiej jest do kupienia? Jeżeli tak to gdzie, jestem bardzo zainteresowany jej nabyciem.

Pozdrawiam serdecznie i będę zobowiązany za odpowiedz, każdego, kto cokolwiek wie na jej temat jak również i  "Kroniki Rychtala".

 

 

Sądząc po autorze, analogicznym tytule, miejscu i roku wydania – na podstawie opisu w katalogu NUKAT podobnej publikacji dot. powiatu kępińskiego:

 

Autor: Janiszewski, Józef.
Tytuł: Powiat kępiński : z mapką powiatu : na podstawie różnych źródeł / oprac. J. Janiszewski.
Adres wydawniczy: Kępno : czcionkami i nakł. Drukarni Spółkowej, 1928.
Opis fizyczny: 100 s., [4] k. tabl., [1] k. map złoż. : il. ; 22 cm.
Uwaga: Bezpłatny dodatek do Nowego Przyjaciela Ludu.
Uwaga: Bibliogr. s. [4].
Przedmiot – KABA: Kępno (Polska, województwo wielkopolskie ; region) -- 1900-1945.
Wielkopolskie: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

 

można wnioskować, że autor to Józef Janiszewski, a broszura wydana została jako dodatek do Nowego Przyjaciela Ludu w Kępnie.

 

Kwestią czasu jest odnalezienie publikacji bądź to w księgozbiorach jakiejś biblioteki, bądź w zbiorach prywatnych...

Ps. "Kronika Rychtala" od ponad czterech lat jest w ciągłej sprzedaży w naszym punkcie handlowym...

Wielkie dzięki Namislavia, podałeś nam bardzo dokładne i ciekawe informacje. Wiadomo już od czego zacząć., najpierw oczywiście Kępno a potem Poznań.

Po "Kronikę Rychtala" zgłoszę się.

Pozdrawiam Cię serdecznie i do miłego..

Do zbiorów Biblioteki Narodowej poszukuję wkładki "NTO Brzeg Namysłów" nr 1(1)2009 z 29 stycznia 2009 roku. Jeśli ktoś ma i może odstąpić oryginał - proszę o kontakt poprzez portal bądź podrzucenie do punktu KSERO przy p. Wolności 1 (namysłowski "Biały dom"). Niestety - wydawca nie przekazał tego numeru i nie posiada go w zapasach :-(

Wkładka w zbiorach Biblioteki Narodowej: http://alpha.bn.org.pl/search~S5*pol?/tnto+brzeg+namys{u0142}{u00F3}w/tnto+brzeg+namysl~ao~aw/1%2C1%2C3%2CB/frameset&FF=tnto+brzeg+namysl~ao~aw+tygodnik+lokalny+bezpl~aatny+dodatek+do+nowej+trybuny+opolskiej&1%2C%2C3

Właśnie znalazłem tam mapę powiatu namysłowskiego z przełomu XIX/XX wieku:

Tytuł

Kreis Namslau : Massstab 1:150 000 / bearb. im kartographischen Institut der Verlagshandlung.

Adres wydawniczy

Glogau : Verlag von Carl Flemming, [inter 1889 et 1911].

Dane matematyczne

Massstab 1:150 000.

Czy ktoś wie czy jest ona dostępna gdzieś w sieci lub w jakiejś bibliotece czy instytucji Namysłowa, Wrocławia lub Opola?