Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

O statystykach Portalu Namyslowianie.pl

Niniejszy wpis jest wprost odpowiedzią na pytanie zadane przez WebDesigner'a tu w komentarzach na blogu Entedy'ego.

Wszelkie dalsze pytania sugestie i komentarze odnośnie statystyk prosze zadawać poniżej niniejszego wpisu.

 

Przypomnę iż Portal Namyslowianie.pl bazuje na CMS DRUPAL w wersji 6 (w szczegółach to 6.14). Odsłony stron zliczane są przez integralny dla tego systemu moduł statystyk. Moduł ów pozwala również generować proste raporty statystyczne odwiedzalności głównie w oparciu o ip użytkowników, itp. jednak w ramach Portalu korzystamy z niego jedynie do zliczania odsłon stron oraz zliczania ilości wpisów dokonanych przez poszczególnych użytkowników.

Oczywiście moduł ten jest niewystarczający ze względów marketingowych.

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Stąd implementacja systemu Google Analytics.

Jak wiadomo uchodzi on za jedno z najlepszych narzędzi analizy ruchu na stronach internetowych. Ponadto jest systemem niezależnym od twórców strony stąd też nosi nimb systemu obiektywnego.

Raporty generowane w tym systemie służą Redakcji Portalu jako narzędzie do badania trendów zainteresowań użytkowników - co pozwala nam iść ku lepszemu Portalowi. Ponadto służy uwiarygodnieniu i prezentacji Portalu reklamodawcom.

Dodanych komentarzy: 3

Dzięki adminowi za wyjaśnienie funkcjonowania statystyk na portalu. Jeśli statystyki portalu analizowane są w oparciu o Google Analytics to wyniki są zbliżone do stanu faktycznego, a po głębszej analizie uwzględniając czas wizyty na danej podstronie portalu, można stwierdzić czy to kliknięcie czy też faktyczna wizyta. Ale taką wiedzę ma tylko admin. Dla nas użytkowników portalu wyświetlane "odsłony strony", mają ogromne przekłamania ponieważ moduł "Statistics" Drupala ma sporo wad, największą z nich jest nierozróżnianie botów wyszukiwarek, przez co licznik czytań poszczególnych odsłon staje się praktycznie "zakłamany" - ponieważ każde wejście robota indeksującego na stronę powoduje zaliczenie odsłony. Im post jest starszy czy bardziej popularny to tych "pustych" wejść jest więcej.
Nie trzeba kasować cookies czy zmieniać IP, jak opisał to Anonim w jednym z postów, już samo odświeżenie strony nabija licznik. Nie wspominając o tym, że każdy nowy komentarz na stronie powoduje kliknięcie z ciekawości, a nie wejście po to żeby przeczytać artykuł na blogu tylko komentarz (a licznik bije).

Do napisania komentarza (a wcześniej zarejestrowania się na portalu), skłoniło mnie stwierdzenie "etedy"
cytuję "Moje najlepsze teksty mają małą ilość wejść. A szkoda."

Moim zdaniem artykuły napisane przez "etedy" mają faktycznie większą poczytność (pomimo małej ilości odsłon), niż posty o dużej ilości odsłon.

P.S.
Sam postępuję tak : artykuły "etedy" czytam od dechy do dechy, a inne klik i już mnie nie ma...., a co o tym sądzą inni bywalcy na portalu i oczywiście admin, który ma "materiał" do analizy dzięki Google Analytics ?
Pozdrawiam.

We wcześniejszym moim komentarzu "a inne klik i już mnie nie ma" proszę nie brać dosłownie, chciałem tylko zaznaczyć, że do niektóre artykuły czyta się z większym zainteresowaniem inne tylko przegląda. To kwestia zainteresowań. Sam analizuję statystyki od kilku lat z kilkunastu witryn i stąd to moje spostrzeżenie.

Myśle, że to co piszesz ma sens .... bo właśnie takie zachowanie zaobserwowałem u siebie - tylko z różnicą co mojego ulubionego blogującego .... i nie odnosi się to tylko do tej witryny ....