Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Historie Małych Ojczyzn - Byli sobie protestanci

Data wydarzenia: 
03.11.2019 - 13:00

Towarzystwo Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej wraz z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Pokoju i Lubieni zapraszają na połączony z prezentacją multimedialną wykład "Byli sobie protestanci".

Wydarzenie odbędzie się w dniu 3 listopada (niedziela) o godzinie 12:00 w ewangelickim Kościele Zofii przy ul. 1 Maja 26 w Pokoju.

 

Będzie to już ósme spotkanie w ramach realizowanego przez TPNiZN od stycznia 2019 r. cyklu "Historie Małych Ojczyzn". 

Tematem wydarzenia będzie - zgodnie z tytułem, historia protestantów zamieszkujących obszary powiatu namysłowskiego, począwszy od wystąpienia Marcina Lutra i przyjęcia jego tez przez ludność Ziemi Namysłowskiej, aż po czasy współczesne i funkcjonowanie dwóch wspólnot - ewangelicko-augsburskiej w Pokoju oraz zielonoświątkowej w Namysłowie. 

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Kościół ewangelicki w Pokoju wybudowano w l. 1765-1775 według projektu Georga Wilhelma Schirrmeistra, nadwornego architekta księcia oleśnickiego Karola Krystiana Erdmanna Wirtemberskiego. Budowę świątyni zlecono mistrzowi murarskiemu Doringowi. Ukończonej po dziesięciu latach budowli nadano imię księżnej Marii Zofii zu Solms-Laubach (1721-1793), małżonki księcia Karola i matki trójki jego dzieci. Od strony południowej do późnobarokowego kościoła przylega zwieńczona kopułą wieża, na której znajduje się zegar piaskowy. Rokokowe wyposażenie kościoła pochodzi z końca XVIII w. W jego skład wchodzą m.in. obrazy oleśnickich malarzy G. M. Beuthesa (Ostatnia Wieczerza i Przemienienie Pańskie) oraz Johanna Ernsta (Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie).

Kościół ewangelicki w Pokoju (archiwum cyfrowe TPNiZN)Kościół ewangelicki w Pokoju (fot. Roman Szołdra)