Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Wybory parlamentarne 2019

Data wydarzenia: 
13.10.2019 - 09:00

Wybory parlamentarne 2019 w Namysłowie13 października (niedziela) odbędą się w naszym kraju wybory parlamentarne.

Za niespełna siedem tygodni Polacy wybiorą osoby (460 posłów i 100 senatorów), które będą ich reprezentować w Sejmie i Senacie przez najbliższe cztery lata.

Głosowanie trwać będzie w godzinach 7:00 - 21:00. Uprawnione do głosowania są osoby, które w dniu wyborów będą miały ukończone 18 lat (czyli urodziły się najpóźniej 13 października 2001 r.)

Dziś (26 sierpnia) upływa czas składania do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 3 września zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą komitety mogą z kolei zgłaszać swoich kandydatów do obu izb parlamentu, dostarczając jednocześnie wymaganą ilość podpisów - głosów poparcia.

Kandydaci do Sejmu

Do tej pory swoich kandydatów do Sejmu IX kadencji dla obszaru okręgu obejmującego województwo opolskie zarejestrowało w Państwowej Komisji Wyborczej sześć komitetów wyborczych. Powiat namysłowski ma w tym gronie pięciu reprezentantów (kolejność alfabetyczna):

  • Zbigniew Bratosiewicz (Brzozowiec, Członek Zarządu Powiatu Namysłowskiego) - kandydat nr 16 na liście KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Adam Świtlik (Namysłów, Działacz społeczno-polityczny) - kandydat nr 11 na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej,
  • Tomasz Wiciak (Kowalowice, Wicestarosta Powiatu Namysłowskiego) - kandydat nr 10 na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Ryszard Wilczyński (Nowy Folwark, Poseł na Sejm RP VIII kadencji) - kandydat nr 4 na liście KKW Koalicja Obywatelsk PO .N IPL Zieloni,
  • Barbara Zając (Pokój, Wójt Gminy Pokój) - kandydatka nr 11 na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe.

Z jedenastego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej wystartuje również pochodzący z Namysłowa Janusz Trzepizur - radny Sejmiku Województwa Opolskiego, były skoczek wzwyż (olimpijczyk z Moskwy).

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej pojawiają się listy pozostałych komitetów wyborczych. Rzut oka na listę pozwala stwierdzić, że reprezentanta powiatu namysłowskiego nie wyłoniły Mniejszość Niemiecka oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Kandydaci do Senatu

Do Senatu X Kadencji z jednomandatowego okręgu, obejmującego powiaty namysłowski, kluczborski, brzeski, nyski oraz prudnicki wystartują (kolejność alfabetyczna):

  • Jerzy Czerwiński (Senator IX Kadencji) - kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Adam Mazguła (działacz Komitetu Obrony Demokracji) - kandydat KWW Adama Mazguły,
  • Janusz Sanocki (Poseł na Sejm RP VIII Kadencji) - kandydat KWW Przywrócić Prawo,
  • Jan Woźniak (Burmistrz Otmuchowa) - kandydat KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

3 września z wyborów wycofał się kandydat PSL, radny powiatu nyskiego Czesław Biłobran. Ma to związek z partyjnymi ustaleniami i tzw. paktem senackim, zawartym przez komitety Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zachęcamy wszystkich Państwa do uczestnictwa w październikowych wyborach parlamentarnych.