Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Wybory parlamentarne 2019

Data wydarzenia: 
13.10.2019 - 09:00

Wybory parlamentarne 2019 w Namysłowie13 października (niedziela) odbędą się w naszym kraju wybory parlamentarne.

Za niespełna siedem tygodni Polacy wybiorą osoby (460 posłów i 100 senatorów), które będą ich reprezentować w Sejmie i Senacie przez najbliższe cztery lata.

Głosowanie trwać będzie w godzinach 7:00 - 21:00. Uprawnione do głosowania są osoby, które w dniu wyborów będą miały ukończone 18 lat (czyli urodziły się najpóźniej 13 października 2001 r.)

Dziś (26 sierpnia) upływa czas składania do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 3 września zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą komitety mogą z kolei zgłaszać swoich kandydatów do obu izb parlamentu, dostarczając jednocześnie wymaganą ilość podpisów - głosów poparcia.

Kandydaci do Sejmu

Do tej pory swoich kandydatów do Sejmu IX kadencji dla obszaru okręgu obejmującego województwo opolskie zarejestrowało w Państwowej Komisji Wyborczej sześć komitetów wyborczych. Powiat namysłowski ma w tym gronie pięciu reprezentantów (kolejność alfabetyczna):

  • Zbigniew Bratosiewicz (Brzozowiec, Członek Zarządu Powiatu Namysłowskiego) - kandydat nr 16 na liście KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Adam Świtlik (Namysłów, Działacz społeczno-polityczny) - kandydat nr 11 na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej,
  • Tomasz Wiciak (Kowalowice, Wicestarosta Powiatu Namysłowskiego) - kandydat nr 10 na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Ryszard Wilczyński (Nowy Folwark, Poseł na Sejm RP VIII kadencji) - kandydat nr 4 na liście KKW Koalicja Obywatelsk PO .N IPL Zieloni,
  • Barbara Zając (Pokój, Wójt Gminy Pokój) - kandydatka nr 11 na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe.

Z jedenastego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej wystartuje również pochodzący z Namysłowa Janusz Trzepizur - radny Sejmiku Województwa Opolskiego, były skoczek wzwyż (olimpijczyk z Moskwy).

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space
Postaw dom - szybko
Szybkiedomy.pl

Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej pojawiają się listy pozostałych komitetów wyborczych. Rzut oka na listę pozwala stwierdzić, że reprezentanta powiatu namysłowskiego nie wyłoniły Mniejszość Niemiecka oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Kandydaci do Senatu

Do Senatu X Kadencji z jednomandatowego okręgu, obejmującego powiaty namysłowski, kluczborski, brzeski, nyski oraz prudnicki wystartują (kolejność alfabetyczna):

  • Jerzy Czerwiński (Senator IX Kadencji) - kandydat KW Prawo i Sprawiedliwość,
  • Adam Mazguła (działacz Komitetu Obrony Demokracji) - kandydat KWW Adama Mazguły,
  • Janusz Sanocki (Poseł na Sejm RP VIII Kadencji) - kandydat KWW Przywrócić Prawo,
  • Jan Woźniak (Burmistrz Otmuchowa) - kandydat KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

3 września z wyborów wycofał się kandydat PSL, radny powiatu nyskiego Czesław Biłobran. Ma to związek z partyjnymi ustaleniami i tzw. paktem senackim, zawartym przez komitety Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zachęcamy wszystkich Państwa do uczestnictwa w październikowych wyborach parlamentarnych.