Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

300 zł na wyprawkę szkolną - od lipca będzie można zawnioskować w ZUS

Wyprawka szkolna z ZUS 2024 - jak wnioskować?W lipcu startuje kolejna odsłona programu „Dobry Start”. Na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat rodzice i opiekunowie będą mogli dostać po 300 zł jednorazowego dofinansowania. 

Jak zawnioskować o wyprawkę szkolną?

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Kiedy otrzymamy pieniądze z ZUS?

Program Dobry Start to 300 zł na wyposażenie niezbędne do nauki.

Od przyszłego miesiąca ZUS będzie rozpatrywał wnioski w ramach programu „Dobry Start” i wypłacał 300 zł na wyprawkę szkolną. Zasady składania wniosków się nie zmieniły. Honorowane będą wyłącznie wnioski, które wpłyną od rodziców droga elektroniczną, a wypłatę ZUS będzie realizował przelewem na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

To już czwarty rok, gdy wnioski o dofinansowanie wyprawki szkolnej realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS rozpatrzył niemal 4,6 miliona wniosków i wypłacił z tego tytułu około 1 miliard 38 milionów złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Przyznanie i wypłata pieniędzy nie jest uzależniona od dochodów uzyskiwanych w rodzinie. Pieniądze należy przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów oraz innego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. 

W ramach kończącego się właśnie roku szkolnego rodzicie i opiekunowie z województwa opolskiego złożyli ponad 105 tysięcy wniosków o wypłatę wyprawki szkolnej. Te wnioski objęły niemal 75 tysięcy uczących się dzieci i młodzieży. Opolski ZUS wypłacił wnioskującym w sumie blisko 31 milionów złotych – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy w opolskim oddziale ZUS. 

Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy na wyprawkę szkolną?

Wnioski w programie „Dobry Start” można składać między 1 lipca, a końcem listopada br. Jeśli wniosek trafi do ZUS-u do końca sierpnia, to jest gwarancja, że pieniądze zasilą konto rodzica maksymalnie do końca września.

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Wsparcie przysługuje raz w roku - na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Jak złożyć wniosek o 300zł na start w szkole?

Wniosek o wyprawkę szkolną ZUS przyjmuje tylko drogą elektroniczną – za pomocą aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Na PUE ZUS jest specjalny kreator wniosków o świadczenie 300 plus. Jest intuicyjny i prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy składania wniosku. Ważne, by oprócz wielu danych, podać poprawny numer rachunku bankowego, na który ma wpłynąć świadczenie. Ponadto należy wskazać adres mailowy oraz numer telefonu - czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Zawiadomienia dotyczące wyprawki szkolnej ZUS również będzie przekazywał w formie elektronicznej. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

źródło: Sebastian Szczurek 

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Śródtytuły pochodzą od Redakcji

Sekcje: 
|