O czym pamiętać przy wymianie okna?

Okna w salonie - duże i nowoczesne ale styloweStolarka okienna odgrywa kluczową rolę w domu i mieszkaniu. W cyklu życia każdego okna przychodzi taki moment, że właściciel nieruchomości zaczyna myśleć o wymianie przeszklenia.

Kiedy należy rozważyć zakup nowego okna? Ile kosztuje wymiana okna? Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Kiedy warto wymienić okno?

Stolarka okienna, jak każdy inny przedmiot, ma swój cykl życia, a kiedy ten dobiegnie końca, okno stopniowo będzie tracić swoją funkcjonalność. W przypadku okien cykl życia może być bardzo długi, bowiem do budowy stolarki okiennej wykorzystuje się trwałe komponenty, a sama konstrukcja jest relatywnie prosta. Nie zmienia to faktu, że z biegiem lat okna tracą swoją jakość, a symptomami zużycia mogą być chociażby utrudnione otwieranie skrzydła, rozregulowanie okucia, zacinająca się klamka, gorsza izolacja przez zniszczone uszczelki czy parowanie szyby. Na wszystkie wspomniane ubytki ma wpływ nie tylko sposób użytkowania okna i stopień zużycia materiałów, ale także kiepska konserwacja i zabrudzenia. Dodatkowo okna z PCV mogą odbarwiać się pod wpływem promieniowania UV, co nie rzutuje wprawdzie na ich funkcjonalność, ale ujemnie oddziałuje na wrażenia estetyczne. Okna mogą dyskwalifikować też zdarzenia losowe – uszkodzenia mechaniczne (np. działanie warunków atmosferycznych czy włamanie). Innym asumptem do wymiany okien może być „awans technologiczny”, czyli chęć do posiadania bardziej zaawansowanego modelu okna. Zmiana może też być wynikiem pobudek estetycznych i dopasowania koloru lub fasonu okna do wnętrza albo elewacji.

Kto może wymienić okno?

Wymiana stolarki okiennej to duża zmiana, która ingeruje także w wygląd zewnętrzny budynku. Dlatego właśnie właściciele mieszkań znajdujących się w blokach, przed zaplanowaniem takiej inwestycji, powinni skonsultować swoje zamiary ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową. Organizacja zarządzająca budynkiem – z troski o spójność estetyczną – może narzucać na swoich członków konieczność posiadania okien w danym kolorze i układzie szyb. Rozwiązaniem w tym przypadku mogą być dwukolorowe profile – z zewnątrz dopasowujące się do norm obowiązujących w budynku (np. biały), a wewnątrz pasujące do stylizacji konkretnego mieszkania (np. dąb winchester). Co oczywiste, z takimi ograniczeniami nie zmagają się właściciele obiektów jednorodzinnych, którzy nie muszą konsultować z nikim swoich planów, chyba że budynek znajduje się pod kuratelą konserwatora zabytków.

Ile kosztuje wymiana okien w bloku?

Nie ma jednoznacznie odpowiedzi na to pytanie. Cennik wymiany stolarki okiennej zależy bowiem od wielu czynników. Po pierwsze, należy uwzględnić materiał, z którego zostały wykonane profile. Najczęściej stosuje się profile PCV, aluminiowe lub drewniane. Niektórzy producenci w ofercie mają także autorskie kompozyty łączące zalety tradycyjnych materiałów. W kwestii ram okiennych ważne znaczenie ma także marka profilu oraz ilość komór. Ta ostatnia przekłada się na lepszą izolację termiczną. Na cenę ma także wpływ pakiet szybowy (2 lub 3 szyby), gabaryty przeszkleń oraz wybrane okucia, zabezpieczenia i inne udogodnienia. Na wysokość końcowego rachunku rzutuje również koszt montażu. W tym miejscu warto odnotować, że gwarancję poprawnego zainstalowania okna mogą dać jedynie certyfikowane ekipy instalatorskie. Najlepsi producenci na rynku mają takie w swojej ofercie. Nawet najbardziej innowacyjne okno nie będzie spełniało pokładanych w nim zadań, jeśli będzie niepoprawnie zamontowane. Co więcej, nieprofesjonalny montaż może stać się podstawą do odrzucenia roszczeń reklamacyjnych przez producenta w razie awarii. Decydując się na akredytowanych fachowców, mamy komfort kompleksowego podejścia do tematu. Ekipa instalatorska ściąga z barków inwestora kwestię transportu, utylizacji starych okien i konieczność odpowiedzi na pytanie, jak zmierzyć okno do wymiany.

Drzwi do domu

Każdy z tych czynników ma wpływ na to, ile kosztuje wymiana okien w bloku. O dokładne kalkulacje należy pytać w salonach sprzedaży. Odwiedzając jeden z nich, trzeba dopytać o czas oczekiwania na realizację zamówienia. Okna robione na wymiar nie są dostępne od ręki, a czas przygotowania stolarki okiennej robionej na miarę zależy m.in. od sezonu i mocy przerobowych fabryki. Okres oczekiwania na przygotowanie okien trzeba uwzględnić w odpowiedzi na pytanie, ile trwa wymiana okna. Demontaż starego i instalacja nowego okna dla wprawionej ekipy to kwestia jednego dnia, natomiast oczekiwanie na swoje okna może potrwać nawet kilka tygodni.

Co brać pod uwagę szukając nowego okna?

Inwestycja w wymianę okna może słono kosztować, dlatego warto się dobrze zastanowić, czego konkretnie potrzebujemy. Na wybór okna wpływ powinna mieć nie tylko cena, ale także szereg innych parametrów. Oto kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru nowych okien do bloku:

  • czas oczekiwania na wyprodukowanie okna;
  • możliwość zamontowania przez atestowaną ekipę instalatorską;
  • gwarancja producenta i możliwość przedłużenia okresu gwarancyjnego za dopłatą;
  • współczynnik termoizolacyjności Uw;
  • parametr izolacji akustycznej Rw;
  • współczynnik przenikalności promieni słonecznych g;
  • funkcjonalność okucia okna: dodatkowe zabezpieczenia, rodzaje wentylacji, ;
  • marka profilu i ilość komór w ramie okna;
  • doświadczenie rynkowe i renoma producenta okien.
Okna w salonie - duże i nowoczesne ale stylowe
Drzwi do domu
Sekcje: