Dlaczego warto stosować odżywki przed treningiem

PrzedtreningoweWielu bywalców siłowni zaleca suplementację przedtreningową lub boostery. Czy jednak jest to najlepsze rozwiązanie? Jak zwykle, białka, węglowodany oraz mikroelementy i witaminy w naszym organizmie powinny pochodzić z dobrze zbilansowanej diety. Natomiast suplementacja przed treningiem, czyli przedtreningówka może być bardzo korzystna, zwłaszcza dla sportowców. Dlaczego?

Dlaczego warto stosować odżywki przedtreningowe?

Podczas ćwiczeń nasz organizm jako paliwo wykorzystuje przede wszystkim białko, tłuszcz i węglowodany. Najbardziej efektywnym źródłem energii jest glikogen węglowodanowy, który jest przechowywany w wątrobie i mięśniach szkieletowych. Ten glikogen może być łatwo rozłożony do postaci glukozy: cukru, który jest bezpośrednim paliwem dla mózgu, układu neurologicznego i mięśni.

Jednak glikogen istniejący w organizmie może podtrzymywać intensywne ćwiczenia przez 90 do 120 minut. Często, gdy ćwiczysz przez długi czas, nagle czujesz, że „uderzasz w ścianę”, załamuje się twoja wytrzymałość — starczy już! To właśnie wyczerpanie rezerw glikogenu, któremu zapobiegają przedtreningówki.

W teorii to dobra rzecz: organizm zaczyna rozkładać tłuszcz, aby wykorzystać go jako paliwo, gdy poziom glikogenu jest niski. Jednak doświadczeni sportowcy, którzy mają już niski poziom tkanki tłuszczowej, mogą zaszkodzić własnym włóknom mięśniowym. Kobiety mają także mniej mięśni niż mężczyźni o podobnej masie ciała — przedtreningówka dla kobiet powinna odzwierciedlać ich potrzeby.

Witaminy i odżywki przedtreningowe, które znajdziesz w sklepie https://sklep.sport-max.pl/pol_m_Kategorie_Przedtreningowka-2247.html, mogą pomóc w utrzymaniu długiej sesji treningowej. Te suplementy energetyczne mają na celu podniesienie poziomu energii i zwiększenie wytrzymałości podczas treningu. Przedtreningówki mogą być spożywane podczas ćwiczeń, chociaż są one powszechnie zażywane 15 do 30 minut przed treningiem.

Co zawierają suplementy przedtreningowe

Odżywki przedtreningowe często zawierają glukozę, który stanowi dobry zastrzyk energii, ale powinny one również zawierać inne mikroelementy. Na przykład aminokwas beta-alanina jest wytwarzany w wątrobie i może również występować w mięsie, rybach i drobiu. Wykazano, że ten suplement zwiększa wydajność ćwiczeń, zwłaszcza w przypadku aktywności o wysokiej intensywności.

Oprócz syropu glukozowego, wielu bywalców siłowni zaleca wzbogacenie diety o białko. Istnieje kilka źródeł sproszkowanego białka, w tym jajka, mleko (takie jak kazeina i serwatka) oraz rośliny (np. soja, groch, konopie). Suplementy białkowe, które również znajdziesz w sklepie https://sklep.sport-max.pl/ pomagają budować zdrową tkankę mięśniową i mogą stanowić uzupełnienie diety skoncentrowanej na węglowodanach.

Inne odżywki przedtreningowe zawierają kofeinę. Wykazano, że poprawia ona wyniki sportowe w przypadku krótkotrwałych ćwiczeń o wysokiej intensywności i działań opartych na wytrzymałości. Kofeinowa przedtreningówka jest bardziej wydajna niż filiżanka kawy lub napój energetyczny, ale należy rozważyć przyjmowanie suplementów o wysokiej zawartości kofeiny i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Przedtreningowe
Sekcje: