Lokalne firmy i instytucje: Biuro Rachunkowe MISMART
Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Dziś Dzień Wszystkich Świętych

Dziś jest Dzień Wszystkich Świętych.

Wielu z nas wybiera się na groby bliskich.

Dzień ten poświęcamy zadumie nad przemijaniem i wspominaniem drogich zmarłych.

Pamiętajmy także o tych, o których pamięć się zatarłą...

Namysłowska nekropolia przy ulicy Jana Pawła II jest największym i najstarszym cmentarzem w Namysłowie. Liczy sobie dwieście lat. Kamień węgielny pod tym miejscem pochówku położono 3 maja 1811 roku. Dziś to właśnie tutaj najliczniej przybędą mieszkańcy miasta, by odwiedzić groby bliskich.

Zapraszamy na niezwykłą wędrówkę śladami najciekawszych miejsc tego cmentarza. Po ciekawych, choć nieraz zapomnianych miejscach pochówku oprowadza i opowiada namysłowski nauczyciel, bloger i badacz lokalnej historii, Tadeusz Nowak:

Materiał wyemitowano 1 listopada 2010 r. w programie "DZIEŃ DOBRY. MAMY WEEKEND" Donata Przybylskiego w Radiu Opole

Dzień Wszystkich Świętych (łac. Festum omnium sanctorum) święto na cześć chrześcijańskich świętych obchodzone 1 listopada. Od 610 do 731 roku naszej ery święto to obchodzono 1 maja, dopiero Papież Grzegorz III, w 731 roku, przeniósł to święto na 1 listopada. Dzień Wszystkich Świętych jest często mylony z następnym (2 listopada) tzw. Dniem Zadusznym (dniem zmarłych) i dlatego w tym dniu przyjęło się czczenie zmarłych i chodzenie na groby.

W krajach katolickich zwyczajowo w Dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy rodzinne groby czcząc zmarłych. Jest to dzień zadumy związany ze wspominaniem zmarłych. W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna. W krajach anglosaskich, natomiast, odpowiednikiem Dnia Wszystkich Świętych jest Halloween  w tym dniu , jednak, protestanci w odróżnieniu od katolików wesoło świetują.

W wiekszości religi ze świętem zmarłych związany jest ogień, jest on symbolem pamięci, wdzięczności, modlitwy. Z tradycji pogańskiej ma on także na celu oświetlanie drogi zmarłym, spalenie ich grzechów i odpędzenie demonów.

Jednym z najdawniejszych, zachowanych kazań spisanych w języku polskim jest kazanie na Dzień Wszystkich Świętych (In Die Omnium Sanctorum). Kazanie to znajduje się w rękopisie Biblioteki Kapitulnej w Pradze i pochodzi z połowy XV w. Pełny tekst kazania znajduje się w : Najdawniejsze zabytki języka polskiego, oprac. W. Taszycki, Wrocław 1975.

Dziś wielu z nas wybierze się na cmentarze samochodem. Kierowcom przypominamy, że od 29 października do 2 listopada br. obowiązuje czasowa zmiana w organizacji ruchu w obrębie cmentarza przy ul. Oławskiej gdzie od skrzyżowania  ul. Oławskiej z Klonową w kierunku miejscowości Przeczów umieszczono znak informujący o zakazie zatrzymania i postoju. Podobny znak postawiono w Wilkowie na ul. Kolejowej w kierunku na Bierutów.

Cmentarz w Namysłowie
Sekcje: