Fabryka VELUX w Namysłowie z ekologicznym oświetleniem LED

Krystian Żurek - Velux w NamysłowieGrupa VELUX zdecydowała się na inwestycję blisko 7 mln zł w wymianę oświetlenia w fabryce w Namysłowie.

Modernizacja wpłynie na obniżenie rachunków za energię elektryczną, przyczyni się do redukcji emisji CO2, jak również wpłynie na poprawę warunków pracy.

Planowane zakończenie wszystkich prac wykonawczych to koniec 2019 roku.

 

Nowocześnie i kompleksowo - modernizacja oświetlenia

Inwestycja polega na kompleksowej wymianie oświetlenia na źródła światła typu LED. Działania modernizacyjne obejmują wymianę oświetlenia na stanowiskach roboczych, halach produkcyjnych, magazynach, biurach, przejściach i korytarzach, oświetlenie terenu, opracowanie nowego systemu oświetlenia awaryjnego, a także zintegrowanego systemu sterowania oświetleniem. Po modernizacji roczne rachunki za energię elektryczną spadną o około 8 %. Szacowany okres zwrotu z inwestycji to ok. 4-5 lat. Planowane zakończenie wszystkich prac wykonawczych to koniec 2019 roku. Inwestycja w Namysłowie to element strategicznego działania Grupy VELUX obejmującego również inne zakłady produkcyjne w Polsce. W sumie cała inwestycja wyniesie ok. 14 mln zł.

„Kompleksowa wymiana oświetlenia to kolejna inwestycja VELUX w ekologiczne rozwiązania w namysłowskiej fabryce. Zależy nam na obniżeniu kosztów energii, co z pewnością wpłynie na zachowanie konkurencyjności produkcji w zakładach VELUX” – mówi Krystian Żurek, dyrektor fabryk w Namysłowie.

Gwarancją powodzenia tego przedsięwzięcia jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie ekologicznego oświetlenia zakładów produkcyjnych. W przetargu wybrano produkty Industria 3 i zintegrowany system sterowania VERTEX polskiej firmy ES-System, specjalizującej się w dostawie profesjonalnej techniki oświetleniowej dla obiektów budownictwa ogólnego, architektonicznego, mieszkalnego, przemysłowego, specjalistycznego i zewnętrznego.

„Chcemy, aby nasze produkty były innowacyjne, ale także zależy nam na tym, aby były wytwarzane w najnowocześniejszych zakładach produkcyjnych, gdzie oprócz światła dziennego pracownicy mają dostęp do dobrej jakości, energooszczędnego oświetlenia LED. Rozwiązania oferowane przez firmę ES-SYSTEM były odpowiedzią na nasze zapotrzebowanie związane z modernizacją oświetlenia” – mówi Krystian Żurek.

Olbrzymią zaletą wdrażanego rozwiązania jest choćby to, że system sterowania dostosowuje oświetlenie LED do natężania światła dziennego, które dociera do hal fabrycznych. Innowacyjny system, który współgra ze światłem dziennym stwarza jeszcze lepsze warunki do pracy.

LED na hali - oświetlenie przemysłowe

Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie
Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma

„Moim zdaniem na hali, w której pracuję pozytywną zmianę po wymianie lamp na LED widać gołym okiem. W całym pomieszczeniu jest zdecydowanie jaśniej, co szczególnie jest zauważalne w godzinach popołudniowych. Modernizacja ułatwiła nam codzienną pracę, w tym bieżącą kontrolę jakości na każdym stanowisku roboczym. Po kilku tygodniach od momentu instalacji LED-ów zauważyłem, że moje oczy nie męczą się już tak bardzo jak kiedyś, co także potwierdzają moi koledzy” – mówi Łukasz Lejczak, lider zmiany na dziale aluminium w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

Stały kierunek - ekologia

Modernizacja oświetlenia to bardzo ważny element realizacji strategii klimatycznej Grupy VELUX, która zakłada obniżenie własnej emisji o 50 proc. do 2020 roku. Po modernizacji w fabryce będzie funkcjonował system nadzoru nad oświetleniem, który co miesiąc będzie wykonywał testy prawidłowości działania oświetlenia awaryjnego oraz na bieżąco analizował prawidłowość działania oświetlenia. W ramach tego przedsięwzięcia VELUX ubiega się także o tzw. białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej wydawane za uzyskany efekt energetyczny czyli oszczędność energii.

Na realizację modernizacji oświetlenia spółkom produkcyjnym VELUX udało się uzyskać nieoprocentowany kredyt pokrywający 50 proc. kosztów inwestycji z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach”. Co więcej, 15 proc. tego kredytu (w kwocie około 1,2 mln zł) może zostać umorzone, po przejściu pozytywnej weryfikacji.

To kolejna inwestycja w ekologiczne rozwiązania w fabryce VELUX na przestrzeni ostatnich kilku lat. Nie tak dawno (2017 r.) VELUX zainwestował w Namysłowie w ekologiczną instalację ciepłowniczą, która wpłynęła istotnie na poprawę efektywności energetycznej fabryki i zakład zredukował własne zużycie gazu ziemnego o 80 proc.

Firma VELUX w Namysłowie

Grupa VELUX i spółki siostrzane są największych producentem okien w Polsce, ale także jednym z największych inwestorów nie tylko w Namysłowie, lecz także w całym województwie opolskim. W ciągu ostatnich 5 lat Grupa zainwestowała w Polsce 583 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Duża część tych środków została wydana właśnie w województwie opolskim. 

Fabryka okien i kołnierzy VELUX obejmuje obszar około 23 hektarów, na którym mieści produkcja okien dachowych drewniano-poliuretanowych oraz kołnierzy aluminiowych oraz centralny magazyn na rynek polski. Całość powierzchni produkcyjnej i magazynowej to blisko 71 tys. m2. Zakład sukcesywnie się rozwija i rozbudowuje, właśnie rozpoczyna się kolejna duża rozbudowa zakładu. Obecnie pracuje w nim ponad 850 osób zatrudnionych na umowę o pracę. To jeden z największych i najbardziej cenionych pracodawców w regionie.

Namysłów - fabryka okien

Firma VELUX aktywnie uczestniczy w życiu regionu. Od wielu lat, dzięki środkom z FUNDACJI VELUX, wspiera rozwój lokalnych instytucji, takich jak szkoły, przedszkola czy też rewitalizację przestrzeni miejskiej. Ostatnio FUNDACJE VELUX udzieliły grantu w kwocie 5 mln zł na budowę żłobka integracyjnego w Namysłowie, który właśnie powstaje przy ul. Braterskiej.

Stare oświetlenie hali
Nowe oświetlenie przemysłowe
Przemysłowe oświetlenie nowoczesne i ekologiczne
Inwestycja w oświetlenie przemysłowe
Nowe oświetlenie LED
Namysłów - fabryka okien
Fabryka okien
Velux Namysłów
Krystian Żurek - Velux w Namysłowie
Sekcje: 
|