Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Fabryka VELUX w Namysłowie zmniejsza zatrudnienie

Zwolnienia pracowników w Namysłowie w fabryce VeluxOd miesięcy letnich 2022 roku Grupa VELUX obserwuje spowolnienie sprzedaży na kluczowych rynkach europejskich, które jest wynikiem aktualnej, trudnej i niepewnej sytuacji makroekonomicznej. Spowodowało to zapełnienie magazynów wyrobów gotowych i konieczność ograniczenia produkcji.

W konsekwencji, Grupa VELUX podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu redukcji zatrudnienia w fabrykach w Gnieźnie oraz w Namysłowie.

Obecnie rozpoczęły się negocjacje ze związkami zawodowymi, w celu znalezienia najlepszych możliwych rozwiązań dla pracowników objętych zwolnieniami. Szczegóły zostaną podane po zakończeniu rozmów ze związkami zawodowymi.

Spadek sprzedaży i pełne magazyny

W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w świetle postępującej niepewności ekonomicznej firma VELUX podjęła działania mające na celu dostosowanie zdolności produkcyjnych do aktualnej sytuacji. W fabrykach firmy VELUX w Gnieźnie oraz w Namysłowie, od 19 września br., na okres ośmiu tygodni, został wprowadzony 4 dniowy tydzień pracy, aby zmniejszyć ilość dni produkcyjnych. Dodatkowo wprowadzono także zamrożenie zatrudniania nowych pracowników. Niestety, te działania okazały się niewystarczające wobec pogarszających się informacji z głównych rynków.

W związku z aktualną, trudną i niepewną sytuacją makroekonomiczną konsumenci bardzo ostrożnie podejmują decyzje zakupowe. Jednocześnie nasze magazyny są pełne, dlatego musimy produkować mniej. Wyczerpaliśmy możliwości uelastycznienia produkcji i dalsze jej ograniczenie wiąże się z trudną decyzją o zmniejszeniu zatrudnienia i rozstaniu się z pracownikami. W obecnej sytuacji makroekonomicznej oraz wobec słabych prognoz na najbliższe kwartały uważamy, że konieczne jest dokonanie korekt, by przygotować nasz biznes na przyszłość – wyjaśnia Jacek Siwiński, prezes firmy VELUX Polska.

Trwają negocjacje ze związkami zawodowymi

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

W fabrykach firmy VELUX w Gnieźnie oraz w Namysłowie rozpoczęły się negocjacje ze związkami zawodowymi w celu znalezienia najlepszych możliwych rozwiązań dla pracowników objętych zwolnieniami. Szczegóły zostaną podane po zakończeniu rozmów ze związkami zawodowymi. Proces redukcji zatrudniania będzie odbywał się zgodnie z przepisami prawa pracy. Firma VELUX podkreśla, że bardzo ważne jest wypracowanie rozwiązania, które będzie optymalne dla pracowników.

Jesteśmy w trudnej sytuacji. Poprzez lokalne negocjacje będziemy starali się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, aby wesprzeć pracowników, których ta sytuacja dotknie – podkreśla Jacek Siwiński.

Fabryki VELUX w Gnieźnie i Namysłowie

W Gnieźnie działają dwa zakłady produkcyjne należące do spółki NB Polska, w których zatrudnionych jest ponad 1000 osób. Przy ulicy Słonecznej znajduje się fabryka okien drewnianych, na terenie której jest 14 hal produkcyjnych i 2 magazynowe. Zaś fabryka przy ulicy Kolejowej to producent metalowych i plastikowych komponentów do okien dachowych VELUX. Na jej terenie znajduje się 6 hal produkcyjnych i 1 magazynowa. Powierzchnia produkcyjno-magazynowa w Gnieźnie to ponad 74 tys. m2.

Fabryka okien i kołnierzy aluminiowych w Namysłowie zatrudnia około 1000 osób, a jej powierzchnia to ponad 70 tys. m2. Na jej terenie znajduje się 7 hal produkcyjnych i dwie magazynowe.

W Namysłowie znajduje się także centrum dystrybucji Grupy VELUX na rynek polski i europejski.

źródło: Velux

Zwolnienia pracowników w Namysłowie w fabryce Velux
Sekcje: