Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Festiwal Weberowski. Dzień pierwszy

Za nami pierwszy dzień Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Jak przystało na koncert w Roku Chopinowskim, obok utworów patrona festiwalu, nie mogło zabraknąć dzieł polskiego kompozytora. Za to już w piątek miłośników twórczości Webera czeka prawdziwa gratka. Po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonana jego I Symfonia, i to w miejscu jej narodzin.

 

Zanim otwarto festiwal, przy kościele ewangelickim, w którym zaplanowany był inauguracyjny koncert, odsłonięto popiersie Carla Webera. Wielki kompozytor przeszło dwieście lat temu na zaproszenie Eugeniusza Fryderyka Wirtemberskiego, mieszkał i tworzył w Pokoju. Specjalnymi gośćmi na uroczystościach byli dwaj potomkowie bohaterów tamtego czasu. Pierwszy to książę Ferdinand von Württemberg, a drugi to baron Max von Weber, prapraprawnuk słynnego kompozytora.

 

Jak można się było spodziewać, program dzisiejszego dnia był głównie poświęcony Chopinowi. - To nie tylko ze względu na Rok Chopinowski ale również na wielką fascynację Chopina twórczością Webera - mówi Jacek Woleński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. Polski kompozytor nakazywał wręcz swoim uczniom grać Webera. - Obaj byli wirtuozami-pianistami - dodaje Woleński.

 

Już w piątek, tym razem w kościele katolickim w Pokoju, zostanie wykonana prapremiera I Symfonii carla Webera. To za sprawą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Wojciecha Rodka, który notabene pochodzi z pobliskiej Krogulnej. To będzie koncert przebojów. Usłyszymy bowiem znaną uwerturę do opery Oberon. Nie zabraknie także słynnego Poloneza A-dur Chopina.

>>Kościół katolicki pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Pokoju - czytaj na blogu Entedy'ego<<

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space
Postaw dom - szybko
Szybkiedomy.pl

 

Rozmowa z Jackiem Woleńskim, pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu:

 

 

Także w piatek, z okazji obchodów 700-lecia Krogulnej i Zieleńca odbędą się koncerty plenerowe.  Gwiazdą imprezy będzie grupa Kombii, której występ zaplanowano na godz. 21.30. Poprzedzi ją koncert zespołu Amasz z Pokoju. Grupa wykonuje muzykę reggae. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

 

Książę Ferdinand von Württemberg, tytularny właściciel Pokoju oraz Barbara Zając, wójt Pokoju

Festiwal Weberowski w Pokoju.
Książę Ferdinand von Württemberg oraz Barbara Zając wójt gminy Pokój
Popiersie Carla Marii Webera w Pokoju
Koncert w Pokoju - Festiwal Weberowski
Festiwal im. Carla Marii von Webera
Koncert Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera
Festiwal w Pokoju - koncerty w kościele.
Pokój - festiwal Webera
Sekcje: