Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Gdzie znaleźć oferty pracy na wyższe stanowiska?

Outsoursing procesów rekrutacyjnychWbrew powszechnej opinii bogate doświadczenie zawodowe nie zawsze pomaga w znalezieniu wymarzonej pracy na wysokim stanowisku. Po pierwsze, takich ofert jest stosunkowo niewiele, a i tak trzeba się mierzyć z bardzo dużą konkurencją. W poszukiwaniu wymarzonej pracy należy się przede wszystkim uzbroić w cierpliwość, ale też trzeba wiedzieć, gdzie takich ofert szukać.

Serwisy z ogłoszeniami — od tego warto zacząć 

Najwięcej ofert pracy znajdziemy na dedykowanych serwisach z ogłoszeniami. To właśnie tam każdego dnia dodawane są dziesiątki nowych ofert, ale tylko skromna część z nich dotyczy wysokich stanowisk. Jest to spowodowane faktem, że tego typu rekrutacja przebiega w zupełnie inny sposób niż w przypadku przeciętnych pracowników. 

Osoba na wysokim stanowisku musi posiadać nie tylko niezbędną wiedzę, ale i doświadczenie. Wymagania są zawsze konkretne, a firmom zależy na wyłonieniu najlepszych z najlepszych. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się usługi z zakresu RPO, czyli Recruitment Process Outsourcing. Agencje rekrutacyjne pomagają firmom w znalezieniu największych na rynku talentów, które poradzą sobie z nowymi obowiązkami. 

Usługi z zakresu Recruitment Process Outsourcing znajdziesz na: https://antal.pl/dla-pracodawcy/usluga/recruitment-process-outsourcing

Warto tutaj dodać, że agencje rekrutacyjne to nieocenione wsparcie nie tylko dla firm, ale i samych pracowników. Wyspecjalizowany zespół rekruterów chce mieć w swojej bazie, jak najlepszych kandydatów, dlatego też popularną praktyką wśród osób szukających pracy na wyższych stanowiskach, jest współpraca z agencją. W poszukiwaniu zatrudnienia dobrze jest systematycznie przeglądać oferty pracy na stronach agencji lub kontaktować się z nimi niezależnie od aktualnie prowadzonych rekrutacji. 

Pomoc agencji rekrutacyjnej 

Współpraca z agencją rekrutacyjną ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to szansa na dotarcie do wielu ofert pracy, których często nie znajdziemy na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w takim miejscu zostawić swoje CV — rekruter skontaktuje się wówczas z nami, gdy tylko pojawi się oferta zgodna z naszymi oczekiwaniami i doświadczeniem. Agencja rekrutacyjna oferuje też profesjonalne doradztwo w zakresie rozmowy o pracę i całego procesu rekrutacyjnego.

LinkedIn i media społecznościowe 

W dzisiejszych czasach posiadanie konta na LinkedIn to absolutna podstawa w kontekście budowania zawodowej kariery. Profil na tego typu serwisach powinien być jednak dopracowany w najmniejszych szczegółach. Warto też rozbudowywać sieć swoich kontaktów, dzięki czemu profil będzie się częściej wyświetlał rekruterom.

Na LinkedIn możemy wyróżnić swoje doświadczenie i osiągnięcia w ciekawy sposób. Dobrze też brać udział w szkoleniach i projektach, którymi potem można się pochwalić. Alternatywą może być tutaj inny portal — GoldenLine.  W poszukiwaniu pracy warto też dołączać do grup tematycznych i pokazywać się na konferencjach czy spotkaniach branżowych. W takich miejscach łatwo nawiązać nowe kontakty, co może zaowocować propozycją oferty pracy. 

Outsoursing procesów rekrutacyjnych