Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Grill elektryczny, czyli sposób na szybkie i zdrowe gotowanie

Elektryczny grillGrill elektryczny to urządzenie niezbędne w kuchni osób lubiących jeść smacznie i zdrowo. Potrawy z grilla elektrycznego są niskokaloryczne, lekkostrawne i nietłuste. Samo grillowanie jest szybkie i czyste.

Pod wieloma względami grill elektryczny przewyższa tradycyjny.

 

Grill elektryczny – najważniejsze zalety

Grill elektryczny jest całoroczny – to chyba jego największa zaleta. Można go używać niezależnie od pory roku, nie podlega sezonowości. To idealne urządzenie dla osób, które lubią grillowane mięso, ryby czy warzywa. Mogą je jeść zawsze, gdy mają na to ochotę.

Brak węgla to kolejna zaleta grilla elektrycznego. Nie tylko nie trzeba pamiętać o uzupełnianiu zapasów paliwa, ale też nie trzeba uciekać przed dymem.

Warto też podkreślić, że grill elektryczny może być używany w warunkach domowych, czego z całą pewnością nie da się powiedzieć o grillu węglowym. Tego ostatniego na pewno nie rozpalimy w kuchni ani na balkonie. Tymczasem grill elektryczny można postawić nawet na stole w jadalni.

Dorzućmy do tego jeszcze nienagrzewające się uchwyty, lampkę kontrolną, możliwość regulacji mocy i temperatury, a otrzymamy urządzenie, które zdecydowanie deklasuje tradycyjny grill na węgiel drzewny. Przy tym grill elektryczny łatwo utrzymać w czystości – po skończeniu opiekania wystarczy go umyć. Dzięki nieprzywierającym powłokom płyt grzejnych nic się nie przypala i czyszczenie jest bardzo łatwe.

Dlaczego grill elektryczny jest zdrowy?

Słuszniej byłoby zauważyć, że to potrawy przyrządzane na grillu elektrycznym są zdrowe, a nie on sam, ale potocznie mówi się, że grill elektryczny jest zdrowy i trzeba przyznać, że to prawda.

Opiekanie na nim nie wiąże się z dodawaniem tłuszczu, co więcej – ten, który jest np. w mięsie lub rybach częściowo się wytopi. Dostaniemy więc smaczne, zdrowe, lekkostrawne i niskokaloryczne danie.

Po potrawy z grilla śmiało mogą sięgać osoby na diecie.

Jeśli grillujemy warzywa, zasada jest podobna. Co prawda z nich żaden tłuszcz się nie wytopi, ale nadal otrzymujemy pyszne i lekkostrawne przysmaki. Grillowane składniki na szaszłyk smakują zdecydowanie lepiej, niż te opiekane na ruszcie i na pewno są zdrowsze.

Do potraw z grilla elektrycznego nie dostaje się dym z węgla, bo go tu nie ma. To też zaleta, o której warto pamiętać.

Jak wybrać grill elektryczny?

Wiemy już, że grill elektryczny znacząco ułatwi przyrządzanie pysznych i lekkostrawnych przysmaków. Pozostaje pytanie, jak wybrać najlepszy.

Grille elektryczne można podzielić na kontaktowe i płaskie. Przykładem tego pierwszego może być grill kontaktowy GK130 plaat. Przyrządzane w nim potrawy są opiekane jednocześnie z góry i z dołu, co znacznie skraca czas obróbki termicznej.

Jeśli jednak nie zależy nam na czasie, a chcemy jednorazowo opiec więcej składników, dobrze sprawdzi się grill płaski. Niejakim kompromisem jest grill kontaktowy, który można rozłożyć i używać tak, jak używa się grilla płaskiego.

W dobrym grillu elektrycznym można regulować moc opiekania. To ważne i nie powinniśmy lekceważyć tej funkcji – warzywa lepiej opiekać w nieco niższej temperaturze niż mięso. Niby drobiazg, ale w codziennym użytkowaniu bardzo ważny.

Nienagrzewające się uchwyty to kolejna cecha dobrego grilla. Po zakończeniu opiekania możemy go łatwo otworzyć bez nerwowego szukania rękawic ochronnych.

Dobry grill powinien mieć też lampkę kontrolną informującą o gotowości do pracy.

Tacka na ściekający tłuszcz powinna być standardowym elementem wyposażenia grilla, ale warto się upewnić, czy faktycznie tak jest.

Elektryczny grill
Sekcje: