Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Jak czyścić krzesła welurowe? Domowe sposoby

Krzesła przy stoleMeble welurowe prezentują się niezwykle wytwornie i elegancko. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że ta tkanina jest podatna na zabrudzenia. W związku z tym, gdy pojawią się na niej plamy często trzeba się nieco natrudzić, by je usunąć. Bez wątpienia krzesła to te meble, na których mogą pojawiać się najczęściej. Jak czyścić krzesła welurowe? Poznajcie domowe sposoby.

Czyszczenie krzeseł welurowych - o czym należy pamiętać? 

Przede wszystkim krzesła welurowe najlepiej myć od razu gdy pojawi się plama. Na świeże plamy najlepiej zastosować ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar wilgoci. Jeżeli plama jest już zaschnięta, to można użyć ściereczki z mikrofibry czy też szpatułki do jej delikatnego starcia. Jeżeli są to kawałki przyklejonego jedzenia, to takie postępowanie jest jak najbardziej zasadne. Gdy sięga się po środki, które nie są dedykowane materiałom welurowym, to zawsze trzeba sprawdzić na małej powierzchni działanie środka. Oczywiście warto być nieco ostrożnym także w przypadku nowych środków do weluru. Plamę zawsze należy usuwać zgodnie z kierunkiem włosa, a nigdy pod włos.

Różne sposoby na czyszczenie krzeseł welurowych - te produkty na pewno masz w domu

Oczywiście nie musisz koniecznie kupować drogich środków do tkanin, by usuwać plamy z weluru. Ten materiał można wyczyścić także wykorzystując domowe sposoby. Jednym z nich jest zmieszanie wody z amoniakiem. Otóż do litra wody dodajemy dwie łyżki amoniaku. Taki roztwór należy nakładać przy użyciu miękkiej ściereczki. Najlepiej ścierać plamę od zewnątrz do środka, aby dodatkowo jej nie powiększyć. Kolejnym sposobem może być czyszczenie weluru gumową szczoteczką. Oczywiście i w tym przypadku należy czyścić "z włosem". Takie akcesorium wyposażone w drobne kolce pomoże usunąć zaschnięta, lekko wypukłą plamę. Do opornych plam takich jak wino, kawa czy herbata, czyli takich o silnym pigmencie użyj najlepiej roztworu wody z sokiem cytryny i sodą oczyszczoną. Wystarczy do litra wody dodać sok z połowy cytryny, a także łyżeczkę sody oczyszczonej. Taki roztwór należy nałożyć na plamę i sprawdzi się zarówno na tę świeżą, jak i zaschniętą. Czasami bywa tak, że plama na tapicerce krzesła welurowego jest zabrudzona tłuszczem. Może on pochodzić z sosu, ale i tłustego kosmetyku np. fluidu czy szminki. Taką plamę może w łatwy sposób usunąć przy użyciu mąki ziemniaczanej. Ten produkt dostępny często w kuchni świetnie absorbuje tłuszcz. Pewnie słyszeliście, że jest wykorzystywany w tzw. suchych szamponach do włosów, bo absorbuje nadmiar sebum. Może zatem neutralizować również plamy na tapicerce. Wystarczy posypać świeżą plamę mąką ziemniaczaną i odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie tłuszcz powinien zostać przez nią wchłonięty. Resztki mąki można zebrać przy użyciu odkurzacza. Jeżeli szukacie wysokiej jakości krzeseł z tapicerką welurową albo imitującą welur i posiadającą dodatkową powłokę ochronną, to sprawdźcie ofertę na stronie Restilo.pl.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na proces suszenia po myciu tapicerki welurowej krzesła. Otóż po użyciu danego środka najlepiej poczekać aż materiał sam wyschnie. Jeżeli chcesz, by śladu nie było już po kilku chwilach, to oczywiście możesz użyć także suszarki. W tym przypadku nie należy używać zbyt silnego strumienia powietrza. Warto używać chłodnego nawiewu, a także trzymać suszarkę w odpowiedniej odległości. Dzięki temu materiał zachowa swoje właściwości i nie stanie się zbyt szorstki z powodu intensywnego czyszczenia.

Krzesła przy stole
Sekcje: