Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Dom wolnostojącyWspółcześnie  na terenach nieskanalizowanych najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Podstawą zadowolenia z posiadania własnej oczyszczalni jest jej bezproblemowa praca.

Podstawą prawidłowej pracy oczyszczalni jest właściwy dobór urządzenia do liczby mieszkańców i zużycia wody oraz montaż wykonany zgodnie z wytycznymi producenta.

Jeżeli przydomowa oczyszczalnia została prawidłowo dobrana i zamontowana, główny wpływ na jej prawidłową pracę ma eksploatacja. Poniżej podpowiadamy jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków.

Eksploatacja przydomowej oczyszczalni – od czego zależy?

Główny wpływ na sposób w jaki należy dbać o oczyszczalnię ma rodzaj zamontowanej oczyszczalni ścieków. Wyróżnić można dwa podstawowe typy oczyszczalni: drenażową i biologiczną.

Oczyszczalnia drenażowa jest najstarszym typem oczyszczalni. Do jej montażu wymagane są odpowiednie warunki gruntowo-wodne, czyli niski poziom wód gruntowych i wysoka przepuszczalność gruntu. W przeciwnym razie drenaż nie będzie odbierał podczyszczonych ścieków. Ponadto oczyszczalnia drenażowa wymaga systematycznego stosowania biopreparatów. Przede wszystkim ich rolą jest upłynnianie zawartości osadnika gnilnego. Ponadto raz na jakiś czas należy stosować specjalne biopreparaty do udrażniania drenażu rozsączającego, zwłaszcza gdy zaczynają się problemy z odpływem ścieków. Znaczna część oczyszczalni drenażowych posiada na odpływie filtr, który należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto według instrukcji eksploatacji producenta należy opróżniać osadnik gnilny. Niestety oczyszczalnia drenażowa mimo prawidłowej eksploatacji w większości przypadków po kilku lub kilkunastu latach użytkowania wymaga czyszczenia drenaży rozsączających. Wiąże się to z degradacją ogrodu i sporymi kosztami.

Nowoczesnym rozwiązaniem są przydomowe biologiczne oczyszczalni ścieków. Na rynku jest bardzo szeroki wybór oczyszczalni biologicznych, a ich eksploatacja zależy od budowy oraz wyposażenia. Za rozkład zanieczyszczeń w przydomowej oczyszczalni odpowiedzialne są bakterie.

Dlatego wszelkie detergenty służące do dezynfekcji oraz stosowanie chemikaliów w dużych ilościach może prowadzić do obumierania bakterii. Każda biologiczna oczyszczalnia ścieków wymaga wyboru osadu nadmiernego 1-2 razy na rok. Ponadto nieodłącznym elementem oczyszczalni biologicznej jest dmuchawa lub inne urządzenie mające na celu napowietrzanie ścieków. Dmuchawy wymagają czyszczenia filtrów i wymiany membran zgodnie z zaleceniami producenta.

Część oczyszczalni biologicznych wymaga również stosowania biopreparatów. Liczba czynności serwisowych wzrasta wraz z dodatkowymi elementami elektrycznymi np. automatyką, pompami, sterownikami czy elektrozaworami. Należy liczyć się z tym przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przykładem przydomowej oczyszczalni ścieków słynącej z prostej budowy oraz eksploatacji jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol sp. z o.o.. Jedynym elementem elektrycznym hybrydowej oczyszczalni NV dmuchawa. Ponadto urządzenie NV wyróżnia się na rynku brakiem osadnika gnilnego, a więc nie zachodzą w nim procesy gnilne. Dlatego przydomowa oczyszczalnia NV jest gwarancją bezzapachowej pracy oraz nie wymaga stosowania biopreparatów. Wysoka jakość i trwałość oczyszczalni NV przypieczętowana jest dwudziestoletnią gwarancją.

 

Dom wolnostojący
Sekcje: