Jak dbać o skórę? Zasady codziennej pielęgnacji

Kosmetyki naturalneKażdy marzy o delikatnej, gładkiej, zdrowej i pięknej skórze. Jej kondycja zależy w głównej mierze od codziennej pielęgnacji. Ważne jest, aby stosować w niej odpowiednie kosmetyki bez substancji drażniących: naturalne mydła, żele, kremy i balsamy. Poznaj pozostałe zasady codziennej pielęgnacji.

Stosuj łagodne i naturalne kosmetyki

Kosmetyki mają za zadanie pielęgnować skórę, dostarczyć jej substancji odżywczych oraz poprawić jej stan – np. złagodzić nieprzyjemne objawy. Może się jednak zdarzyć, że niektóre preparaty zawierają substancje drażniące i szkodliwe. W efekcie dochodzi do podrażnienia skóry, czego objawem jest pieczenie, zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie się naskórka, a także alergia.

Dlatego do codziennej pielęgnacji należy włączyć kosmetyki delikatne i hipoalergiczne. Do mycia ciała doskonale sprawdzą się naturalne mydła. Powstają one ze składników pochodzenia roślinnego – np. olejków eterycznych. Często są ręcznie robione, według tradycyjnych receptur. Naturalne mydła nie tylko oczyszczają skórę, ale wykazują także szereg innych właściwości. Mają działanie antyseptyczne, rozświetlające, kojące. Łagodzą podrażnienia i zapobiegają powstawaniu zmian skórnych. Co ważne, naturalne mydła nie wysuszają skóry.

Nie zapomnij o nawilżeniu skóry

Samo oczyszczanie skóry nie wystarczy. Konieczne jest także jej nawilżenie. Chociaż naturalne mydło nie ma właściwości wysuszających, zupełnie inaczej działa woda. Dlatego podstawą codziennej pielęgnacji jest nakładanie kremów i balsamów. Kosmetyki te nie tylko nawilżają, ale także tworzą na powierzchni naskórka warstwę, która zabezpiecza przed nadmiernym parowaniem wody oraz chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Chroń skórę przed promieniowaniem UV

Promieniowanie słoneczne zostawia piękną opaleniznę, jednak nie jest zdrowe dla skóry. Przyczynia się do uszkodzenia komórek oraz przyspiesza procesy starzenia. W efekcie skóra traci jędrność, zdrowy blask i staje się przesuszona. Przed szkodliwym promieniowaniem UV chronią kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Należy nakładać je na miejsca odsłonięte przed każdym wyjściem z domu.

Stosuj tylko łagodną depilację

Wiele osób pozbywa się zbędnego owłosienia. Trzeba jednak pamiętać, że nieprawidłowa depilacja również przyczynia się do pogorszenia stanu cery. Aby tego uniknąć, należy:

  • stosować pianki i żele do depilacji,
  • unikać wielokrotnego stosowania jednorazowych maszynek,
  • zastosować żel lub balsam łagodzący po depilacji.

Użycie balsamu łagodzącego jest ważne również po depilacji woskiem lub depilatorem, ponieważ wspiera to regenerację skóry.

Kosmetyki naturalne
Sekcje: