Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Jak dobrać odpowiednią bieliznę termiczną dostosowaną do swoich potrzeb?

Pod namiotem łatwo o wyziębienie ciałaZadaniem bielizny termicznej jest przede wszystkim odprowadzanie wilgoci i zapewnianie izolacji cieplnej. Stanowi ona elementarną część odzieży sportowej, znajdującą się najbliżej ciała. Będzie skuteczna, jeśli nałoży się na nią inne oddychające elementy garderoby, takie jak kurtka z membraną.

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować przy wyborze tego typu bielizny. O czym należy pamiętać?

Rodzaje bielizny termicznej

Można wyróżnić bieliznę termiczną lekką, średnią i grubą. Czynnik ten należy dobrać pod kątem konkretnej aktywności fizycznej i panujących warunków atmosferycznych. Inny typ będzie odpowiedni na narty, a inny na letni trekking.

Lekka bielizna sprawdza się latem, zarówno podczas biegania, jak i na siłowni czy w trakcie trekkingu. Świetnie odprowadza wilgoć w wysokich i średnich temperaturach, jednak nie zapewnia izolacji na najwyższym poziomie. Ten typ bielizny obejmuje m.in. koszulki z krótkim rękawem, szorty i getry typu rybaczki.

Średnia bielizna sprawdza się w niskich i średnich temperaturach, na dworze. Nadaje się do stosowania przez cały rok, z wyjątkiem upalnego lata. Bielizna gruba to ta przeznaczona na zimę. Umożliwia uprawianie sportu nawet podczas dużych mrozów. Nieco gorzej oddycha, lecz lepiej chroni przed zimnem. Może być od spodu pokryta warstwą polaru. Tego typu bielizna to m.in. koszulki z długim rękawem i półgolfem lub golfem oraz getry.

Dobrej bielizny termicznej dla kobiet warto poszukać na: https://www.e-horyzont.pl/kobieta/bielizna-termoaktywna-damska/koszulki-oddychajace-damskie.html.

Wspinaczka wymaga dobrej odzieży

Dopasowanie bielizny termicznej

Jeśli bielizna termiczna jest właściwie dobrana, będzie wygodna i przylegająca. Warto sugerować się wymiarami produktu podanymi przez producenta w tabeli rozmiarów. Nie można jednak kupować zbyt obcisłej odzieży, gdyż będzie ona krępowała ruchy. Bielizna termiczna cechuje się elastycznością. Dzięki prawidłowej pielęgnacji nie powinna się zbiegać ani rozciągać. Często można spotkać koszulki z przedłużonym tyłem. Sprawdzają się one szczególnie podczas biegania. Komfort noszenia jest większy, jeśli wybrane elementy posiadają płaskie szwy bądź nie mają ich zupełnie. Rozwiąże to również problem związany z uciążliwym drapaniem i uwieraniem.

Rowerem jazda po górach to duży wysiłek

Technologie i materiały

Bieliznę termiczną produkuje się zazwyczaj z syntetycznych materiałów, które gwarantują dobrą oddychalność i komfort termiczny, gdyż nie wchłaniają wilgoci. Wilgoć wchłaniałaby natomiast bawełna, dlatego nie jest odpowiednim materiałem do produkcji bielizny termicznej. Nierzadko tkaniny są wzbogacone o jony srebra wykazujące działanie bakteriobójcze, co przekłada się również na niwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Takie materiały są antyalergiczne i sprawdzają się także wśród osób podatnych na uczulenia.

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszy się naturalna wełna merynosów. Dużym atutem materiału jest fakt, że nie gryzie, zimą gwarantuje ciepło, natomiast latem – przyjemny chłód. Taka bielizna cechuje się więc uniwersalnością, może być stosowana praktycznie przez cały rok podczas różnego rodzaju aktywności. Niweluje powstawanie nieprzyjemnych zapachów, a także pocenie się, gdyż cała wilgoć jest transportowana na zewnątrz. Panowie szukający wysokiej jakości produktów powinni zajrzeć na: https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/bielizna-funkcjonalna-meska.html.

Wspinaczka wymaga dobrej odzieży
Rowerem jazda po górach to duży wysiłek
Pod namiotem łatwo o wyziębienie ciała
Sekcje: