Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Jak wpływa kofeina na regenerację powysiłkową?

Elektrolity i nawodnienieRegeneracja powysiłkowa, choć może być przez wielu lekceważona, posiada ogromny wpływ na masę mięśniową oraz cały organizm człowieka.

To właśnie z tego powodu, jej temat jest tak często poruszany, w końcu to za sprawą odpoczynku po przeprowadzonym treningu, mięśnie dopiero rozpoczynają się rozrastać itp.

Z tego powodu wiele osób szuka skutecznych sposobów na to, aby zmaksymalizować korzyści wynikające z regeneracji powysiłkowej, a często w tym temacie porusza się wątek kofeiny, dlatego warto się mu przyjrzeć nieco dokładniej.

Co to jest kofeina?

Kofeina to niezwykle często zażywany organiczny związek chemiczny, który jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów. Kofeina jest niezwykle popularna m.in. wśród sportowców - bo dzięki niej łatwiej jest wykonać więcej ćwiczeń, a także wśród studentów - bo pomaga lepiej się skoncentrować i zapamiętać dłuższe partie materiału. Kofeinę znajdziemy w produktach przedtreningowych, lekarstwach, spalaczach tłuszczu oraz jako samodzielną substancję.

Dobroczynne działanie kofeiny

Powszechnie wiadomo, że kofeina pomaga na lepsze zapamiętywanie, a także ułatwia zredagować tłuszcz. To przykładowo popularny składnik kremów wyszczuplających na uda i brzuch dla kobiet. Przeprowadzono badania naukowe, które wykazały, że osoby zażywające codziennie z rana kofeinę miały więcej energii i szybciej przypominały sobie pewne fakty. Zauważono również korelację pomiędzy zażywaniem tej substancji a skuteczną redukcją tkanki tłuszczowej. Co więcej stosowanie kofeiny oddziałuje na spożytkowanie tłuszczy jako paliwa i redukuje ilość wykorzystanych węglowodanów, dzięki czemu dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej.

To właśnie dlatego kofeina jest dostępna m.in. w spalaczach tłuszczu. W swojej ofercie sklep SFD posiada szeroki wybór tego rodzaju odżywek (https://sklep.sfd.pl/Odchudzanie__Spalacze_t%C5%82uszczu-k128.html), dlatego każda osoba może znaleźć produkt, najbardziej dopasowany do własnej sytuacji.

Regeneracja powysiłkowa a kofeina

Wiele osób może się zdziwić, ale według przeprowadzonych badań naukowych istnieje związek pomiędzy kofeiną a regeneracją powysiłkową. Przeprowadzono eksperyment, z którego zostały wykluczone osoby, które na co dzień zażywają ponad 200 mg kofeiny w ciągu tygodnia. Warto zauważyć, że np. kawa parzona ma ok. 50 mg kofeiny, espresso ma ok. 200 mg kofeiny, czarna herbata ma ok. 30 mg kofeiny, a coca-cola tylko ok. 10 mg kofeiny. Badani biegali przez pół godziny, co skutkowało standardowymi urazami potreningowymi, bólem i mikrourazami, bo nadwyrężali czworogłowe mięśnie w udzie. Biegli na dół z zachowaniem 15% kąta nachylenia, przy pobieraniu tlenu na poziomie 70%.

Drugie ćwiczenia odbyły się następnego dnia po wystąpieniu tzw. DOMS, czyli opóźnionej bolesności mięśniowej w wyniku zbyt intensywnej gimnastyki. Sprawdzano, jakie wyniki uzyskali badani, na jakim poziomie utrzymuje się ból mięśni oraz jakie są wskaźniki biologiczne. Potem połowa uczestników otrzymała środek zawierający jedynie placebo, a pozostali otrzymali kofeinę. Po 60 minutach jeszcze raz wykonano wszystkie obliczenia.

Podczas ostatnich testów, które odbyły się 2 dni później badani, którzy wcześniej zażyli placebo otrzymali kofeinę i na odwrót. Reszta eksperymentu pozostała bez zmian.

Wnioski

W opisanym badaniu naukowym udało się udowodnić, że kofeina pomaga zregenerować mięśnie po treningu, zmniejszyła ból, a u panów szybciej uzyskano tzw. maksymalny skurcz izometryczny. Wystarczy 6 mg na kilogram masy ciała, żeby uzyskać dobre wyniki. Kofeina pomaga zaktywizować układ nerwowy oraz mięśnie do wytężonej pracy pomimo poniesionych wcześniej kontuzji i przemęczenia. Należy pamiętać jednak, że zbyt duża ilość kofeiny jest szkodliwa i jej nadmierne stosowanie może odnieść przeciwny skutek od zamierzonego. Niezwykle ważna jest równowaga i zdrowy rozsądek.

Odpowiednia suplementacja niedoborów mikroelementów jest bardzo ważną częścią regeneracji powysiłkowej, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie odżywki oraz suplementy diety. Produkty najwyższej jakości, można znaleźć w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/), który posiada szeroki wybór różnego rodzaju suplementów.

Elektrolity i nawodnienie
Sekcje: