Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Jak zacząć inwestować w Ethereum: Praktyczny przewodnik dla początkujących

Etherum - nowa waluta?Ethereum to oprócz Bitcoina jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie. Jest ona oparta na technologii blockchain i umożliwia ona przenoszenie walut oraz niezbywalnych tokenów (NFT). Dodatkowo, Ethereum jest również wykorzystywane przez programistów do uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji określanych jako dApps. W poniższym artykule przedstawiamy szereg najważniejszych informacji na temat Ethereum.

Ethereum Network, czyli nie tylko kryptowaluta 

Ethereum Network to określenie dla sieci globalnej Ethereum. Ma ona za zadanie przechowywać i przetwarzać różnego rodzaju dane w sposób całkowicie zdecentralizowany. Ethereum nie posiada jakiejkolwiek jednostki centralnej, która nadzorowałaby przebieg transakcji, co jest cechą charakterystyczną dla wszystkich kryptowalut. Każda transakcja w ramach Ethereum Network jest realizowana w 100% online, z wykorzystaniem komputerów, smartfonów i tabletów. 

Wyróżnia się dwa najistotniejsze elementy sieci Ethereum Network. Pierwszy to oczywiście Ether, w skrócie ETH. Jest to kryptowaluta, której używa się w ramach sieci - otrzymują ją uczestnicy sieci jako wynagrodzenie w zamian za przetwarzanie transakcji oraz realizację tzw. smart contracts. Warto zaznaczyć, że Ether jest również popularną kryptowalutą służącą jako środek wymiany poza siecią Ethereum Network. 

Inną istotnym elementem tej sieci jest Gas - jednostka ta wskazuje ilość pracy niezbędną do realizacji poszczególnych operacji w ramach sieci Ethereum. Mowa tutaj np. o wykonaniu smart contract czy przesłaniu tokenu. Za Gas płaci się w jednostkach Ether. 

Różnice między Ethereum a Bitcoinem

Przez pewien czas niektórzy sądzili, że Ethereum stanie się "nowym Bitcoinem", jednak rzeczywistość pokazała, ze tego typu twierdzenie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Oba przedsięwzięcia dysponują własnymi kryptowalutami oraz bazują na technologii blockchain, jednak liczba różnic jest zdecydowanie większa.

Przede wszystkim, Ethereum jest nie tylko wirtualną walutą i instrumentem spekulacyjnym, ponieważ jednocześnie jest to także dobrze prosperująca platforma, która oferuje szeroką liczbę możliwości. Jej użytkownicy mogą tworzyć zdecentralizowane aplikacje nazywane jako dApps oraz zawierać smart kontrakty. Oprócz tego, Ethereum pozwala na tworzenie nieskończonej liczby tokenów, które również mogą stać się środkiem wymiany. Co ciekawe, w ramach Ethereum można nawet zbierać środków na realizację konkretnych projektów. Przewagą Ethereum nad Bitcoinem jest z kolei fakt, iż posiada wydajniejszy, bezpieczniejszy i bardziej sprawny system płatniczy. Transakcje na platformie Ethereum niejednokrotnie są realizowane w ciągu kilkunastu sekund, zaś w ramach sieci Bitcoina czas oczekiwania na przeprowadzenie operacji wynosi nawet kilkanaście minut. 

Jak zainwestować w Ethereum?

Ethereum można kupić, podobnie jak inne kryptowaluty, na dowolnie wybranej giełdzie kryptowalutowej. Trzeba jednak pamiętać o tym, by korzystać z usług wyłącznie profesjonalnych kryptogiełd, takich jak https://exmo.com/pl/buy-ethereum

Etherum - nowa waluta?
Sekcje: