Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Jak zmierzyć okno do rolet, zasłon, firan?

Pomiar szerokości do rolet wewnętrznychTwoja aranżacja salonu prosi o zmianę? A może dochodzisz do wniosku, że najwyższy czas wymienić zasłonę lub firanę na nową albo całkiem zastąpić je roletą? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Spokojnie, jesteśmy tu po to, aby Cię wesprzeć. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak prawidłowo mierzyć okna pod zasłony, firany czy nawet rolety. Miarka w dłoń i do dzieła!

Jak zmierzyć okno pod rolety czy zasłony? Sposób montażu dekoracji

Zasłonę czy roletę określmy na potrzeby artykułu jako dekoracje okien. Otóż, pomiar dekoracji okiennych zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób owa dekoracja będzie montowana. Mamy co najmniej kilka możliwości do aranżacji salonu w tym zakresie, a więc montaż na:

  • ścianie,
  • ramie okna,
  • suficie oraz
  • karniszu nad oknem.

Druga kwestia, która w tym przypadku wymaga ustalenia, funkcja dekoracji. Czyli rozważamy cel, jaki chcemy osiągnąć – jeśli np. firana ma pełnić funkcję jedynie estetyczną jako „zapełniacz” ramy okiennej i nie przywiązujemy wagi do tego, czy będzie nas oddzielać od tego co jest po drugiej stronie okna, wtedy wybieramy firany o długości do połowy okna lub ewentualnie kończącą się nad lub pod parapetem (mniej więcej 1,5–2 cm od parapetu). Gdy chcemy zakryć mało urokliwy grzejnik, wtedy decydujemy się na firanę sięgającą podłoża (wiszącą 1 cm nad nim) lub „leżącą” (pasmo dodatkowe ok. 20 cm). To samo dotyczy zasłon.

Jak wymierzyć firanki do okna?

Mierzenie okna pod roletę montowaną na ścianie i na oknie

Zapytaliśmy w AboutDecor, bo przecież to dla nich nie nowość, w jaki sposób prawidłowo mierzyć okno pod montaż rolety, którą montuje się na ścianie nad oknem. Roleta musi być nie mniejsza niż sama rama, więc pomiaru dla rolety dokonuje się następująco: do długości wnęki okiennej należy dodać ok. 25–30 cm zapasu (na zawinięcie w rolce). Z kolei szerokość rolety będzie sumą szerokości wnęki okna plus 10–20 cm zapasu (po 5–10 cm na lewą i prawą stronę). Im więcej zapasu, tym mniejsza szansa na przedostanie się promieni słonecznych.

Jak będzie wyglądać aranżacja salonu z roletą montowaną na ramie okna? Montaż takiej rolety jest prosty i praktycznie bezinwazyjny (nie wymaga się dokonywania nawierceń). Jak mierzyć okno pod roletę? Wystarczy wymierzyć długość (wysokość) okna wraz z ramą. Szerokość rolety będzie sumą szerokości wnęki okna zapas 4–8 cm.

Rama a roleta - pomiar przed montażem

Mierzenie okna pod firany/zasłony na karniszu lub suficie

Czas na ostatnie pomiary, bowiem teraz koncentrujemy się na firanach oraz zasłonach montowanych na karniszu oraz suficie. W pierwszej kolejności mierzenie zasłon wieszanych na karniszu. Przed pomiarami weź pod uwagę sposób wieszania zasłony – na żabki, przez tunel. W tym momencie długość zasłony ustala się, mierząc odległość od karnisza do podłoża z uwzględnieniem sposobu montażu – jeśli lubimy warianty leżące, dodajemy zapas 25–30 cm, w przeciwnym wypadku wybieramy materiał wiszący 1 cm nad podłożem. Szerokość ustala się, mierząc szerokość wnęki plus zapas ok. 20 cm, jeżeli decydujemy się na 1 zasłonę, ewentualnie ten wynik dzielimy na 2 z niewielkim zapasem, aby uzyskać żądaną szerokość dwóch zasłon w komplecie.

Aranżacja salonu za pomocą firan montowanych na suficie będzie prezentować się równie pięknie. Aby określić potrzebne wymiary materiału, zmierz odległość od sufitu do podłoża plus ewentualny zapas („leżące” firany). Szerokość mierzy się tak samo jak w przypadku zasłon montowanych na karniszu.

wsparcie

Pomiar szerokości do rolet wewnętrznych
wsparcie
Jak wymierzyć firanki do okna?
Rama a roleta - pomiar przed montażem
Sekcje: