Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Na jakie benefity może liczyć pracownik w Opolu?

Gdzie pracować w Opolu?Opole jest niezwykle ważnym ośrodkiem gospodarczym dla całego województwa, ponieważ doskonale radzi sobie z rozwojem lokalnego rynku pracy.

Sprawdzamy, czy niskie bezrobocie ma wpływ na jakość i warunki oferowanej przez okoliczne firmy pracy.

Jak wygląda rynek pracy w Opolu?

Patrząc na dane związane z bezrobociem, trzeba przyznać, że rynek pracy w Opolu rozwija się bardzo dobrze. Według informacji GUS, stopa bezrobocia w mieście wynosiła w listopadzie 2023 roku tylko 2,8%, notując stały spadek od kilku miesięcy. To świetny wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę bezrobocie w większej skali. W całym województwie opolskim w tym samym czasie stopa bezrobocia wyniosła 5,6%, z kolei w skali kraju było to 5,0%.

To oznacza, że mimo trudnych warunków panujących w powiecie i okolicach, Opole stara się podejmować różne działania na rzecz rozwoju rynku pracy. Możemy tu wspomnieć choćby o konferencji PUP Opole "Ku zatrudnieniu", która odbyła się 19 stycznia 2024 roku. Podczas wydarzenia wskazano, że środki Funduszu Pracy, które przeznaczone są na program "Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez zatrudnienia realizowana przez PUP w Opolu (II)" w wysokości 15 390 890,34 zł mają być przeznaczone przede wszystkim na staże, bony na zasiedlenie, bony zatrudnieniowe, dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska

pracy, prace interwencyjne oraz dofinansowania zatrudnienia bezrobotnych powyżej 50 roku życia.

Jaką pracę można znaleźć w Opolu?

Można śmiało stwierdzić, że przy niskim bezrobociu praca w mieście będzie dostępna w wielu obszarach. Wystarczy spojrzeć na oferty, które pojawią się po wpisaniu do wyszukiwarki wyrażenia “praca Opole”. W wynikach znajdziemy mnóstwo ogłoszeń w różnorodnych zawodach. Są oferty dla dekarzy, pracowników obsługi klienta, elektryka, operatora maszyn, kierowcy, pracownika produkcji, sprzedawcy, czy specjalisty ds. kadr i płac.

Jak widać, praca w Opolu dotyczy różnych branż, o czym świadczy również lista stanowisk przygotowana przez Barometr Zawodów. Według niej w 2024 roku w Opolu duży deficyt kandydatów dotyczy stanowiska:

 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • lekarza,
 • pielęgniarki i położnej,
 • pracownika fizycznego w produkcji i pracach prostych.

Nieco mniejszy, lecz nadal duży brak kandydatów odnotowano w przypadku ponad 80 zawodów. Jest to ogromna luka na rynku pracy, która jednocześnie stawia pracowników w dość dobrym położeniu. Pracodawcy muszą walczyć o kandydatów spełniających kryteria, a to ma swoje odzwierciedlenie w oferowanych warunkach zatrudnienia.

Jakie warunki pracy oferują pracodawcy w Opolu?

Oferty pracy z Opola dotyczą wielu pracodawców, dlatego oferowane warunki też są rozmaite. W większości ogłoszeń kandydat może liczyć na umowę o pracę. Zdarzają się jednak pracodawcy, którzy proponują jedynie umowę zlecenie lub kontrakt B2B. Z drugiej strony oszczędność na obu formach zatrudnienia sprawia, że stawki dla chętnych są czasami nieco wyższe niż na umowie o pracę. Wiele firm oferuje też elastyczne godziny pracy, odchodząc od sztywnych ram czasowych względem wykonywania obowiązków.

Warto mieć na uwadze, że zatrudnienie w Opolu można znaleźć szczególnie w dużych firmach produkcyjnych działających w obrębie miasta. To oznacza, że nie tylko stabilna umowa jest tu standardem, ale także wiele dodatków, które mają na celu polepszyć warunki pracy i zachęcić wykwalifikowanych kandydatów do aplikowania na ogłoszenie danej firmy.

Benefity w ofertach pracy z Opola

Jeśli chodzi o benefity, które oferują pracodawcy z Opola, są one dość liczne. Oczywiście wiele zależy od samej firmy - w dużych przedsiębiorstwach kandydaci do pracy mogą liczyć na rozbudowane programy wsparcia. Jakie to benefity? Przykładem może być tu:

 • prywatna opieka medyczna,
 • ubezpieczenie na życie,
 • karta Multisport,
 • bezpłatne posiłki pracownicze,
 • dostępność porad prawnych, finansowych i psychologicznych,
 • możliwość rozwoju zawodowego realizowanego przez szkolenia wewnętrzne,
 • dodatkowe świadczenia socjalne,
 • dofinansowanie wypoczynku,
 • dofinansowanie wakacji dzieci,
 • paczki świąteczne,
 • spotkania integracyjne,
 • preferencyjne pożyczki,
 • kawa/herbata i napoje,
 • parking dla pracowników.

W wielu przypadkach do powyższych należy dodać atrakcyjne wynagrodzenie, premie i nagrody. A same średnie pensje w Opolu są dość wysokie. Według GUS przeciętne wynagrodzenie wynosiło tu w listopadzie ponad 7556,51 zł. To stawka podobna do średniej pensji w październiku 2023 roku w całej Polsce, która dotyczyła kwoty 7544,98 zł. 

Biorąc pod uwagę powyższe benefity, kandydaci do pracy w Opolu mają do dyspozycji oferty z cennym pakietem wsparcia dla pracowników, których zwykle próżno szukać w mniejszych miastach.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować w Opolu?