Jakie partie ciała można ćwiczyć w domu?

Domowe ćwiczenia na sylwetkęAby zatroszczyć się o swoją kondycję fizyczną i poprawić wygląd sylwetki, wcale nie trzeba zapisywać się na zajęcia w klubie fitness lub uczęszczać na siłownię. Równie spektakularne efekty może osiągnąć dzięki regularnym ćwiczeniom w zaciszu własnego domu. Wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni plan treningowi i konsekwentnie wprowadzić go w życie. Warto wiedzieć jakie partie mięśni najlepiej ćwiczyć w domu.

Jak ćwiczyć w domu? 

Ćwicząc w domu można skorzystać z wielu gotowych rozwiązań, aplikacji czy planów treningowych. Wiele zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Osoby początkujące powinny zdecydować się na trening ogólnorozwojowy: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-cwiczenia_domowe, czyli taki, który dotyczy wszystkich partii mięśniowych. Z kolei osoby bardziej zaawansowane mogą pójść o krok dalej i łączyć ze sobą różne partie mięśni ćwicząc je naprzemiennie. W ten sposób można osiągnąć dużo lepsze efekty. 

Najlepsze połączenia mięśni, które można ćwiczyć razem w domu

Planując trening domowy można łączyć różne partie mięśni, ważne jednak jest to, aby robić to świadomie. Dobrym pomysłem jest np. połączenie ze sobą mięśni pleców, które są bardzo obszerne z tricepsem. Kolejne popularne połączenie to biceps, który można angażować podczas ćwiczeń klatki piersiowej. Popularnym rozwiązaniem jest też połączenie barków i nóg. 

Jakich połączeń uniknąć na domowym treningu?

Z uwagi na to, że domowe treningi odbywają się bez nadzoru specjalisty, dobrze jest wcześniej upewnić się jakich połączeń lepiej unikać. W trakcie jednego treningu z pewnością nie powinno się łączyć tricepsów ani bicepsów z przedramionami, łydek z udami, czy mięśni naramiennych z klatką piersiową.  W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera interpersonalnego, który może ułożyć indywidualny plan treningowy do ćwiczeń w domu i w ten sposób ustrzec przed popełnieniem wszelakich błędów. 

Metody treningowe 

Podczas ćwiczeń w domu można angażować najróżniejsze grupy mięśni. Aby jednak nie działać po omacku i zwiększyć efektywność, dobrze jest postawić na jedną z popularnych metod treningowych. Jedną z możliwości jest tzw. split, czyli ćwiczenia obejmujące dwie grupy mięśni i brzuch. Alternatywą jest trening góra - dół, który obejmuje trzy grupy mięśni i brzuch. 

Więcej zwolenników ma druga metoda, która umożliwia lepiej i efektowniej ćwiczyć poszczególne partie mięśni. Ważne jest tylko dokładne wykonywanie ćwiczeń i określona ilość powtórzeń. Warto zaznaczyć, że w treningu góra - dół nie zawsze wymagany jest równy podział poszczególnych ćwiczeń, nie powinno się też zbyt mocno skupić tylko na ćwiczeniu górnych partii, albo tylko dolnych. Umiejętne połączenie daje najlepsze efekty. 

Treningi w domu mogą być naprawdę bardzo skuteczne. Specjalistyczne sprzęty dostępne na siłowni można bez problemu zastąpić prostymi rekwizytami. W domu można ćwiczyć m.in. mięśnie brzucha, pleców, nóg, pośladków czy rąk. Możliwości jest naprawdę wiele. Bardzo ważne jest to, aby umiejętnie połączyć ze sobą ćwiczenia dotyczące konkretnych partii mięśni dla lepszych rezultatów. Należy też zwiększać intensywność i pamiętać o regularności. Treningi domowe to bardzo dobre rozwiązanie dla osób zabieganych i zapracowanych, które nie mają czasu na regularne wizyty na siłowni. 

Domowe ćwiczenia na sylwetkę
Sekcje: