Kiedy i komu przysługują zniżki w ubezpieczeniu auta?

Ubezpieczenie auta - komu właściwie przysługują zniżki?Każdy posiadacz pojazdu zobowiązany jest do wykupienia polisy OC (Obowiązkowe Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej). To, że polisa jest obowiązkowa, nie oznacza jednak, że kierowca nie ma wyboru co do konkretnej oferty i ceny ubezpieczenia. Dodatkowo można liczyć na korzystne zniżki. W poniższym artykule komu i kiedy przysługują zniżki w ubezpieczeniu samochodu.

Co do zasady – zniżki OC przysługują każdemu posiadaczowi auta i udzielane są za bezszkodową jazdę (około 10% rocznie). Tak naprawdę trzeba przeanalizować warunki ubezpieczenia, jakie oferują poszczególne ubezpieczalnie. Warunki te (również w zakresie udzielania dodatkowych zniżek OC) mogą się bowiem różnić. Niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także korzystne promocje, co wpływa na ostateczną cenę polisy.

Po jakim czasie traci się zniżki OC?

Podstawową zniżkę można uzyskać zazwyczaj dopiero po około sześciu latach bezszkodowej jazdy. Nasuwa się jednak pytanie: po jakim czasie traci się zniżki OC? Traci się je przede wszystkim w sytuacji, kiedy jesteś sprawcą kolizji. Pamiętaj, że każda szkoda spowodowana przez ciebie lub współwłaściciela pojazdu powoduje utratę od 5 do 20% zniżki na OC.

Zniżki utracisz również wtedy, gdy masz długotrwałą przerwę w ubezpieczeniu OC. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest dopuszczalna długość takiej przerwy. Każdy ubezpieczyciel ustala własne warunki. Są również ubezpieczalnie, dla których luki w historii ubezpieczenia nie mają większego znaczenia. Po raz kolejny warto podkreślić, jak ważne jest zapoznanie się z warunkami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenie samochodu – jak wybrać najtańszą polisę OC?

Aby przekonać się, jakie oferty są warte uwagi, najlepiej skorzystać z takich narzędzi jak: kalkulatoroc.org.pl. Taki kalkulator w prosty sposób pozwala porównać składki polisy OC w różnych ubezpieczalniach. Samodzielne wertowania ofert to żmudna i czasochłonna praca. Poza tym łatwo się pogubić w tych wszystkich niuansach. Tymczasem kalkulator OC zaprezentuje wszystkie dane w jasny i przejrzysty sposób. W ciągu kilku minut uzyskasz zestawienie interesujących cię ofert (OC AC Assistance NNW). Ponadto polisę OC możesz kupić przez Internet, nie wychodząc z domu.

Jak uzyskać maksymalne zniżki OC?

Jest kilka sposobów na uzyskanie maksymalnych zniżek OC. Istotne jest bezpieczeństwo jazdy, o czym wspominaliśmy już wcześniej.

  • Po roku bezszkodowej jazdy przysługuje ci 10% zniżki OC.

  • Po 3-6 latach (niektóre ubezpieczalnie wydłużają jednak ten czas do 10 lat) przysługuje ci już 60% zniżki OC.

Kolejny ze sposobów na uzyskanie maksymalnych zniżek to przeniesienie zniżek OC na współmałżonka (pod warunkiem posiadania wspólności majątkowej). Wielu kierowców (zwłaszcza młodych stażem) chętnie korzysta z jeszcze innej opcji, umożliwiającej uzyskanie zniżek – wystarczy wskazać jako współwłaściciela doświadczonego kierowcę, która ma większe zniżki za bezszkodową jazdę.

Co wpływa na ostateczną cenę polisy OC?

Zniżki w OC to jedno. Warto natomiast rozważnie wybierać ofertę ubezpieczenia – tak, by uzyskać jak najkorzystniejszą cenę. Koniecznie korzystaj ze wspomnianego kalkulatora. Pamiętaj też, że wiele towarzystw preferuje właśnie kupno polisy przez Internet i często oferuje związane z tym promocje.

Duże znaczenie mają aspekty, o których wspominaliśmy wcześniej, w tym wiek kierowcy i staż za kółkiem. Wielu ubezpieczycieli oferuje także korzystniejsze ceny mieszkańcom obszarów wiejskich – wychodzą bowiem z założenia, że istnieje wówczas mniejsze ryzyko stłuczki niż w mieście.

Okazuje się, że na cenę polisy wpływają również takie kwestie, jak na przykład pojemność silnika pojazdu. Im większa pojemność silnika – tym większy koszt polisy.

Ubezpieczenie auta - komu właściwie przysługują zniżki?
Sekcje: