Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Kiedy ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży nie zadziała?

Czy ubezpieczać się od rezygnacji z podróży?W wyniku wypadku, choroby, zagubienia dokumentów lub innej sytuacji rodzinnej jesteś zmuszony zrezygnować ze swojej wycieczki, choć planowałeś ją kilka miesięcy? Masz możliwość odzyskania swoich środków. Zwrócone koszty możesz przeznaczyć na kolejną podróż.

Jak wygląda ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży w praktyce?

Niestety nie da się przewidzieć, kiedy i gdzie spotka Cię nieszczęście.

Taka sytuacja może przydarzyć się każdemu i nie ma znaczenia, czy przygotowywałeś się do wyjazdu przez tydzień, miesiąc, czy pół roku. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie się od skutków takich zdarzeń. Rezygnacja z zarezerwowanej już wycieczki może wiązać się z utratą wpłaconych na jej poczet środków, a te bywają niemałe. Jeśli chcesz zadbać o siebie w sytuacji kryzysowej, kup ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży. Otrzymasz wówczas utracone pieniądze. Ale jak to wygląda w praktyce? Nie w każdej sytuacji ochrona zadziała.

Czym jest ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży to ochrona, dzięki której zadbasz o swoje pieniądze. Zorganizowana wycieczka wykupiona w biurze podróży, nocleg i bilety podróżne w przypadku wyjazdów na własną rękę oraz wykupione szkolenia i kursy, np. z windsurfingu. To wszystko generuje spore koszty. Nieprzewidziane zdarzenie losowe może spowodować, że wpłacone na rzecz wyjazdu środki po prostu Ci przepadną. To przykry scenariusz, zwłaszcza jeśli oszczędzałeś na wymarzoną wycieczkę kilka lat. 

Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży gwarantuje Ci zwrot wydatków, jeśli nie jesteś w stanie skorzystać z zaplanowanej podróży w wyniku zdarzenia losowego. Oczywiście ochrona nie zadziała, jeśli powód Twojej rezygnacji będzie błahy. Towarzystwo wymaga potwierdzenia, udokumentowania zaistniałej sytuacji. Jeśli przyczyna nie będzie wykraczała poza zakres Twojej polisy, otrzymasz adekwatne zadośćuczynienie.

Kiedy ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży nie zadziała?

Każde towarzystwo we wszystkich rodzajach oferowanych ubezpieczeń stosuje wyłączenia odpowiedzialności. Pewne zdarzenia, które nie są objęte ochroną, powielają się w każdym z nich. W pozostałych sytuacjach zależy to od firmy. Warto zatem czytać ogólne warunki ubezpieczenia, które opisują wszystkie ważne aspekty polisy. 

Do najczęstszych wyłączeń odpowiedzialności wśród towarzystw należą:

  • ataki terrorystyczne,
  • nielegalne strajki,
  • działania wojenne,
  • klęski żywiołowe,
  • sytuacje spowodowane tym, że osoba ubezpieczona, bliska lub współuczestnik był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • sytuacje, gdy osoba ubezpieczona, bliska lub współuczestnik nie stosuje się do zaleceń lekarza,
  • przestępstwa,
  • sytuacje, kiedy osoba ubezpieczona, bliska lub współuczestnik prowadzi pojazd bez uprawnień,
  • rażące niedbalstwo,
  • umyślne działania.

UWAGA!

Pamiętaj, aby czytać ogólne warunki ubezpieczenia. Niektóre z wyłączeń da się objąć ochroną po wykupieniu odpowiedniego rozszerzenia.

Czy podczas przerwania podróży również można liczyć na zwrot środków?

Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży działa w dwóch przypadkach: kiedy musisz zrezygnować oraz przerwać swoją podróż. Jeśli przed rozpoczęciem wycieczki w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby, zagubienia dokumentów czy innego zdarzenia losowego, także wśród członków Twojej rodziny, nie możesz rozpocząć swojej podróży, ubezpieczyciel wypłaci Ci zadośćuczynienie. Jeśli rozpocząłeś już swoją podróż, ale wydarzyła się sytuacja, w wyniku której nie możesz kontynuować wyjazdu, ubezpieczyciel również pokryje koszty związane z niewykorzystaną wycieczką. Ochrona obejmuje także opłaty związane z transportem powrotnym, jeśli nie masz możliwości skorzystania z tego pierwotnie zaplanowanego. Zwrot obowiązuje oczywiście w sytuacjach, które są ujęte w polisie.

UWAGA!

Pamiętaj, że ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży występuje w różnych wariantach. Nie wszystkie obejmują ochronę związaną z przerwaniem podróży. Nie każda firma gwarantuje zwrot poniesionych kosztów w tych samych sytuacjach. Czytaj ogólne warunki ubezpieczenia!

Sytuacja, w której przerywasz podróż, ponieważ uległeś wypadkowi lub zachorowałeś to również zdarzenie losowe, którego nie jesteś w stanie przewidzieć. Mając ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży, dbasz o wydatki, które poniosłeś z tytułu wyjazdu. A co w sytuacji, kiedy będąc za granicą, potrzebujesz wizyty u lekarza, hospitalizacji lub nawet pilnego zabiegu? Opiekę medyczną musisz opłacić wówczas z własnej kieszeni. Koszty związane z leczeniem za granicą są naprawdę wysokie. Warto zatem, abyś wykupił ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszelkie opłaty. Musi ono posiadać odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń. Dzięki niej w dowolnym momencie porównasz oferty od kilku towarzystw, wybierzesz tę, która spełnia Twoje oczekiwania i sfinalizujesz zakup przez internet.

Jak odzyskać pieniądze w przypadku rezygnacji z podróży?

Jeżeli w wyniku zdarzenia losowego nie możesz udać się na wyjazd i chcesz, aby ubezpieczyciel zwrócił Ci pieniądze, musisz się z tym do niego zgłosić. Każda firma ma inne procedury. W tej sytuacji ponownie musisz odnieść się do ogólnych warunków ubezpieczenia. Możesz także skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem w celu wyjaśnienia tego, co dokładnie powinieneś zrobić. Na pewno firma będzie wymagała, abyś odpowiednio udokumentował powód swojej rezygnacji, np. przedstawił zaświadczenie od lekarza lub z policji. Ponadto towarzystwo może chcieć, abyś odstąpił od umowy zakupu wycieczki.

W artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-od-rezygnacji-z-podrozy/ znajdziesz także wiele innych ważnych aspektów dotyczących ubezpieczenia kosztów od rezygnacji z podróży.

Czy ubezpieczać się od rezygnacji z podróży?
Sekcje: