Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Koszty eksploatacji - przydomowej oczyszczalnia ścieków 2022?

Oczyszcalnia ścieków przy domuW przypadku wielu gospodarstw domowych jednym z koniecznych rozwiązań jest budowa własnej oczyszczalni ścieków. Tego rodzaju system jest nie tylko wydajny, ale i ekologiczny, ponieważ wykorzystuje naturalne zasoby. Niestety, przeprowadzenie takiej inwestycji wiąże się ze znacznym wydatkiem.

Czy podobnie jest z kosztami eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków? Jak wygląda sytuacji w 2022 roku?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - o czym mowa?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z każdym kolejnym rokiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to opcja korzystna finansowo i przede wszystkim przyjazna środowisku naturalnemu. Tym bardziej, że do wyboru mamy wiele różnych rodzajów oczyszczalni, dlatego każdy znajdzie taką, która odpowiada jego potrzebom.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną alternatywą dla tradycyjnego szamba. Proces oczyszczania przy pomocy tego systemu składa się z kilku zasadniczych etapów, ale należy podkreślić, że mamy tutaj do czynienia z urządzeniami, które w pełni wykorzystują procesy naturalne. Mowa przede wszystkim o zastosowaniu mikroorganizmów, które niezwykle skutecznie radzą sobie z neutralizacją wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki przydomowej oczyszczalni, woda, którą pobieramy ze środowiska naturalnego, po oczyszczeniu do niego wraca.

Jakie są koszty eksploatacji?

Budowa własnej przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się co prawda z o wiele wyższym wydatkiem niż ma to miejsce w przypadku zwykłego szamba. Analizując rentowność tej inwestycji w perspektywie długoterminowej, nie ma jednak wątpliwości, że można sporo zyskać. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale i czas oraz energię, ponieważ przydomowe oczyszczalnie są z reguły bezawaryjne oraz bezobsługowe. Na roczny koszt utrzymania takiego systemu składa się tak naprawdę cena energii elektrycznej, która jest potrzebna do pracy dmuchawy, a także wydatek związany z usługą opróżnienia osadnika. W większości przypadków taka konieczność zachodzi jednak nie częściej niż raz, maksymalnie dwa razy w roku. Wszystko to daje koszt eksploatacji rzędu 250-400 zł na rok. Dla porównania, opróżnianie szamba, które musi odbywać się przynajmniej raz w miesiącu, to roczny wydatek około 2000-3000 zł.

Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków - co trzeba wiedzieć?

Jak więc widzimy, przydomowa oczyszczalnia ścieków przynosi ogromne oszczędności, które wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście, zawsze trzeba brać pod uwagę to, że budowa np. oczyszczalni drenażowej to wydatek 10 000 - 15 000 zł, oczyszczalni biologicznej - 20 000 zł, a zaawansowanej oczyszczalni gruntowo-roślinnej - nawet 30 000 zł. Nie ma jednak co kryć, że jest to inwestycja długoterminowa, którą warto przeprowadzić choćby z uwagi na późniejszą wygodę związaną z korzystaniem z tego rozwiązania. Warto wybierać urządzenia od sprawdzonych i renomowanych producentów, a także zadbać o jak najlepszy montaż oczyszczalni, co daje gwarancję, że będzie ona w stu procentach spełniać swoją funkcję.

 

Oczyszcalnia ścieków przy domu
Sekcje: