O Kresach w Namysłowie

Truskawiec to przede wszystkim piękne, stylowe pensjonaty wyzierające z bujnej zieleni parków i lasów. Wille prezentują najmodniejsze style: art deco, bauhaus, czy jak "Maria-Magdalena" jedna z największych, styl zakopiański. Przechadzając się urokliwymi i spokojnymi uliczkami natknąć się można na odpoczywających: Hankę Ordonkę, Bruno Schulza, Wincentego Witosa reperującego zdrowie po brzeskiej niewoli, czy spontanicznie koncertującego w pobliskim parku Jana Kiepurę. Jeśli odwiedziliśmy to miejsce przed  koncem sierpnia 1931 roku, to zapewne spotkamy znudzonego Tadeusza Hołówko. To przyjaciel oraz jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. Mówi się nawet, że może zostać następcą popularnego marszałka. Niestety, świetną karierę zręcznego polityka przerywa tragiczna śmierć. Hołówko ginie pięciokrotnie postrzelony w pobliskim pensjonacie prowadzonym przez siostry unickie. Mord ten wstrząśnie opinią publiczną w całym kraju i odbije się na stosunkach polsko-ukraińskich...

Piękno przedwojennego kresowego uzdrowiska opowiedzianego historią ludzi tam przebywających stało się niemal rzeczywiste. To dzięki pasji i oratorskim talentom prof. Stanisława Niciei, który wygłosił w naszym mieście wykład o Kresach Wschodnich. W miniony czwartek w sali widowiskowej NOK mieliśmy przyjemność przenieść się w czasie i przestrzeni pod Lwów, do Truskawca. Miejsce to z racji walorów uzdrowiskowych i leczniczych właściwości miejscowej wody zwanej "Naftusią" stało się mekką nie tylko dla pracowników pobliskiego centrum naftowego Zagłębia Drohobycko-Borysławskiego. Licznie przybywali tam ówcześni przedstawiciele elity polityczno - kulturalnej II Rzeczpospolitej.

Profesor Stanisław Nicieja jest historykiem oraz historykiem sztuki XIX i XX wieku a także byłym rektorem Uniwersytetu Opolskiego i senatorem piątej kadencji z ramienia SLD. Jest znawcą dziejów Lwowa, a także autorem monumentalnych prac o cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt we Lwowie. Swój wykład wygłosił w Namysłowie na zaproszenie Namysłowskiego Stowarzyszenia Obywatelsko Demokratycznego.

Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma
Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie

Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.
Namysłów - aktualności.