Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Liczba cudzoziemców na Opolszczyźnie lekko spada choć w całej Polsce jest ich więcej

Cudzoziemcy ubezpieczeni w PolsceIlu cudzoziemców jest ubezpieczonych w ZUS. Jak w tych statystykach wygląda województwo opolskie?

Czy cudzoziemców przybywa? Z jakich krajów - w celach nieturystycznych - przybywają do nas cudzoziemcy?

ZUS informuje iż 25 471 cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w opolskich jednostkach ZUS pod koniec minionego roku. Aż 82 proc. z nich stanowili Ukraińcy.

Ponad milion obywateli z 68 państw

Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

Na Opolszczyźnie w tym czasie przebywali przedstawiciele co najmniej 68 państw. W całym kraju na koniec listopada 2022 r. do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego zgłoszonych było 1 milion 67 tys. osób, które podały inne obywatelstwo niż polskie. W porównaniu do czerwca 2022 r. to o blisko 56 tys. ubezpieczonych więcej. To właśnie w połowie minionego roku w ZUS została przekroczona bariera miliona zgłoszonych w ZUS obcokrajowców.

Cudzoziemcy na Opolszczyźnie w 2022

Tymczasem na Opolszczyźnie ogólna liczba zgłoszonych w ZUS cudzoziemców w porównaniu do czerwca 2022 r. nieco spadła. Na przełomie listopada i grudnia liczba ubezpieczonych wynosiła 25 471 osób, a pięć miesięcy wcześniej opolski ZUS miał w swojej bazie 26 273 osób spoza Polski.

W skali całego kraju oraz w naszym regionie jedno się nie zmienia. Ciągle najliczniejszą grupą ubezpieczonych są osoby podające obywatelstwo ukraińskie. Pod koniec 2022 roku ZUS notował aż 753 tysiące osób z tego kraju, natomiast na Opolszczyźnie paszportem ukraińskim legitymowało się dokładnie 20 997 osób – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na Opolszczyźnie spadek liczby zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych cudzoziemców nie ominął przybyszów zza wschodniej granicy. Na koniec czerwca 2022 r. Ukraińców w rejestrach opolskiego ZUS było 21 984. Zatem w województwie opolskim w kilka miesięcy ubyło ponad tysiąc obywateli Ukrainy zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

Nie tylko Ukraińcy na Opolszczyźnie

W województwie opolskim w ostatnim kwartale 2022 r. do ubezpieczeń społecznych zostały zgłoszone osoby z co najmniej 68 państw. W regionie po obywatelach Ukrainy drugą pod względem liczebności grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS są Białorusini – 769 osób, dalej Gruzini – 756 i Mołdawianie – 689 osób.

źródło: Sebastian Szczurek - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Sekcje: