Praca także dla mieszkańców powiatu namysłowskiego.

Meble medyczne – gdzie najlepiej je kupić?

Fotel dla dentystyZarówno urządzając szpital, przychodnię czy aptekę, jak i przygotowując prywatny gabinet stomatologiczny czy rehabilitacyjny, zwracamy uwagę na odpowiednie meble medyczne.

Czym są i dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Czym są meble medyczne?

Meble medyczne to sprzęt służący lekarzom i pacjentom. Wyróżniamy tu m.in. meble do gabinetów lekarskich (biurka, szafki, szafy, krzesła), zabiegowych (łóżka, kozetki, asystory), rehabilitacyjnych (stoły rehabilitacyjne), sal szpitalnych (łóżka, stojaki na kroplówki, szafki dla pacjentów). Inny podział to meble biurowe (do gabinetów lekarskich, dyżurek, recepcji), meble służące do przechowywania dokumentów (apteczki, szafy na kartoteki, szafy lekarskie) i meble, z których będą korzystać pacjenci (np. łóżka, kozetki, fotele).

Na co zwrócić uwagę, kupując meble medyczne?

Profesjonalne meble powinna cechować nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i odporność (na działanie wody, środków chemicznych i dezynfekcyjnych, promieni słonecznych, korozję, promieniowanie UV czy kontakt z odpadami medycznymi). Ważne, aby łatwo można było je uprzątnąć. Stąd też takie meble posiadają specjalistyczne atesty, dopuszczające je do użycia.

Meble do gabinetu medycznego

Jeśli meblujemy gabinet, pamiętajmy zarówno o wygodnych fotelach, w których lekarz spędzi wiele godzin, funkcjonalnym biurku, jak i zamykanych na klucz szafach czy szafkach kartotekowych, w których bezpiecznie przechowa dokumenty, zwłaszcza zaś te zawierające dane osobowe.

Kozetka medyczna to klasyczny mebel. Zauważmy, że jej powierzchnia wykończona jest bezszwowo – dzięki temu łatwo ją zdezynfekować. Do tego większość kozetek ma uchwyt na papier, przez co korzystanie z nich jest dużo bardziej higieniczne, a co za tym idzie – komfortowe dla pacjenta.

Fotele i łóżka

Fotele zabiegowe – podstawowe meble medyczne w gabinetach stomatologów, ginekologów, okulistów czy laryngologów, używane przez pacjentów onkologicznych, krwiodawców, ale też podczas pobierania krwi – winny być wygodne dla pacjenta i pozwalać na bezpieczne wykonanie zabiegu. Możliwość regulacji siedziska, wysokości, kąta nachylenia, podłokietników i innych elementów wydaje się być oczywista. Ważne, aby fotele były stabilne i wytrzymałe.

Nie wyobrażamy sobie dzisiaj łóżek szpitalnych w stylu PRL. Łóżko, którego wysokość (jak i poszczególne elementy) pacjent może swobodnie regulować, chwytak, który pomaga mu się podnieść czy też wejść na łóżko krótko po operacji, możliwość podłączenia aparatury medycznej i zamocowania potrzebnych sprzętów (także kaczki czy basenu), wygodny, a jednocześnie prosty w dezynfekcji materac, koła, które pozwalają na łatwy transport – to obecnie standard. Podobnie jak swobodny dostęp pacjenta do szafki na rzeczy osobiste.

kozetka do gabinetu

Praca rehabilitanta z pacjentem jest niezwykle ważna. To często właśnie mozolnym ćwiczeniom z cierpliwym fizjoterapeutą chorzy zawdzięczają dobre przygotowanie do operacji czy powrót do pełnej sprawności. To właśnie ci pracownicy służb medycznych potrzebują zarówno regulowanych kozetek do suchego masażu, jak i bardziej skomplikowanych w wykonaniu stołów, niezbędnych do pionizacji czy konkretnych ćwiczeń. W bardziej skomplikowanych sprzętach ważna jest możliwość regulacji wysokości, ale też podłokietników, podnóżka czy zagłówka. W zależności od tego, jakie zabiegi będzie wykonywać rehabilitant, istotny może być otwór na twarz pacjenta (przydatny podczas masażu) czy też poduszka w okolicach lędźwi, pomagająca w niwelowaniu lordozy.

Gdzie kupić meble medyczne?

Wybierając meble medyczne, zwróćmy uwagę na ofertę, którą proponuje producent mebli medycznych U.B.M-KOTASIŃSKA. Znajdziemy tu m.in. szafki przyłóżkowe z blatem, tak ważne dla pacjentów będących świeżo po operacji, fotele zabiegowe, zarówno wielofunkcyjne, jak i przeznaczone do konkretnych zabiegów typu dializy czy chemioterapia. W ofercie są również komfortowe fotele dla krwiodawców, stanowiska do pobierania krwi i iniekcji (z regulowanym podłokietnikiem), ale także krzesła i fotele lekarskie. Pediatrów mogą zainteresować stoły do badania niemowląt, zaś rehabilitantów – kozetki oraz stoły rehabilitacyjne. W ofercie sklepu Meble medyczne nie brak zarówno profesjonalnych łóżek medycznych, jak i drobnego, ale ważnego sprzętu, jak parawany, taborety, stoliki chirurgiczno-narzędziowe i zabiegowe, asystory stomatologiczne czy wieszaki na kroplówki.

Pamiętajmy, że od profesjonalnego wykonania mebli medycznych zależy komfort pracy lekarza, pielęgniarki czy rehabilitanta, ale przede wszystkim zdrowie pacjenta. A chory, który czuje się dobrze zaopiekowany, szybciej wraca do sił.

kozetka do gabinetu
Fotel dla dentysty
Sekcje: