Niepełnosprawni z Opolszczyzny mogą liczyć na pomoc w Namysłowie

Niepełnosprawni z całej Opolszczyzny uzyskają pomoc i wsparcie w Namysłowie. W budynku nowego basenu ruszyło regionalne biuro Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

 

 

Biuro funkcjonuje od stycznia ale potrzebowało czasu, by się zorganizować. Jak zapewnia Zbigniew Jankowski który jest pełnomocnikiem regionu FAR, nikt kto zgłosi się do biura nie zostanie odesłany z kwitkiem - Uczymy osoby z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgoweg jak funkcjonować i radzić sobie na co dzień. pomagamy również w znalezieniu przez nich pracy - tłumaczy.

Istotne jest również wsparcie psychologiczne jakie udzielamy - dodaje Ewelina Sławska, która pełni w biurze funkcję trenera pracy. Zbigniew Jankowski wie, jak istotne jest to wsparcie, zwłaszcza krótko po wypadku, w którym nastąpił uraz. Sam jest osobą poruszającą się na wózku i właśnie taki sposób działania obrało FAR - instruktorzy poruszający się na wózku pomagają ludziom z podobnym problemem. - W szpitalu, po wypadku osoba z ciężkim uszkodzeniem rdzenia kręgowego znajduje się pod stałą opieką personelu. Po powrocie do domu nie potrafi wykonać samodzielnie najprostszych codziennych czynności. I tu zaczyna się nasza rola - informuje Jankowski. Instruktorzy pomagają w doborze odpowiedniego wózka inwalidzkiego, uczą jak sie na nim poruszać i wykonywać podstawowe, codzinne czynności. FAR organizuje również różne formy aktywności sportowej. W opolu odbywają się treningi gier zespołowych. Kompletowana jest nawet drużyna rugby.

Pomoc drogowa Marcińczak
Pomoc drogowa Marcinczak & Synowie
Dr Paweł Kuczma - logo kancelarii radcy prawnego
Radca Prawny Prof. UZ dr hab. Paweł Kuczma

Poszukujemy również firmy, które zechciałyby zatrudnić osoby na wózkach - dodaje Ewelina Sławska. Fundacja szkoli i przygotowuje niepełnosprawnych do podjęcia takiej pracy. Szkolenia odbywają się na obozach. Własnie w planach namysłowskiego biura FAR jest organizacja w naszym mieście ogólnopolskiego obozu dla niepełnosprawnych. Z tego względu liczą na pomoc lokalnego samorządu i firm prywatnych.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (za Wikipedią) - istnieje w Polsce od 1988 roku i prowadzi program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. FAR jest organizacją pozarządową użyteczności wyższej powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów. Uczy ludzi z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, jak poruszając się na wózku prowadzić normalne życie i osiągać cele, do których dążyli przed wypadkiem. FAR organizuje obozy sportowe, komputerowe, i inne zajęcia. Program FAR traktuje niepełnosprawność jak problem społeczny.

Biuro regionalne FAR mieści się przy ulicy M. Konopnickiej 2 (budynek basenu, wejście boczne). Jest otwarte w od 8.00 do 16.00 w poniedziałki, wtorki,środy i piatki oraz od 10.00 - 18.00 w czwartki. Skontaktować się z biurem można za pomocą telefonu (077 410 36 88) oraz e-maila: biuro.opolskie@far.org.pl.

Namysłów - aktualności.
Sekcje: