Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Oczekiwanie na rozpatrzenie wniosku kredytowego - ile trwa?

Ile trwa rozpatrzenie wniosku kredytowego?Oczekiwanie na decyzję kredytową to dla klienta banku czas, który niekiedy zdaje się nie mieć końca. W cierpliwość należy uzbroić się zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego. Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku kredytowego? Czy można przyspieszyć otrzymanie decyzji? Zachęcamy do poznania odpowiedzi, które zamieściliśmy w poniższym artykule.

Rodzaje decyzji kredytowych

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej to dla klientów banku doskonała wiadomość. Zanim jednak pozna się werdykt, czasami musi upłynąć wiele dni, a nawet tygodni, zanim zapadnie decyzja o przyznaniu danego finansowania. Warto wiedzieć, że po złożeniu wniosku ze strony klienta bank dokonuje jego szczegółowej analizy sytuacji finansowej wnioskodawcy, co ma znaczący wpływ na to, czy środki zostaną mu przyznane. Decyzja wydawana jest zawsze przez instytucję, w której klient składał wniosek kredytowy. 

Wśród decyzji kredytowych wyróżnić można decyzję wstępną i ostateczną. Pierwsza z wymienionych obejmuje decyzję wstępną i warunkową, dotyczącą sytuacji, gdy nie wszystkie formalności ze strony wnioskodawcy zostały dopełnione. Jeżeli zaś chodzi o decyzję ostateczną, może być ona pozytywna bądź negatywna. Odmowa udzielenia finansowania może w niektórych przypadkach uwzględniać krótkie uzasadnienie powodu wydania negatywnej decyzji kredytowej.

Przekazując wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, bank udostępnia klientowi również informacje w postaci kwoty przydzielonego kredytu, dotyczących go kosztach, okresie kredytowania, wysokości miesięcznych rat oraz ewentualnej potrzebie zakupu dodatkowego ubezpieczenia kredytu. Każda decyzja kredytowa, aby mogła być wydana, wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy zdolności i wiarygodności kredytowej wnioskodawcy. W ten sposób dana instytucja może sprawdzić, czy dany klient będzie mógł swobodnie spłacić zobowiązanie, o które się stara.

Ile trwa rozpatrzenie wniosku kredytowego?

Zdarza się, że od momentu złożenia wniosku może upłynąć nawet kilka tygodni, zanim klient otrzyma ostateczną decyzję - więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://kredytowo.org/przyznanie-kredytu-gotowkowego/. Wydanie decyzji kredytowej trwa jednak najdłużej w przypadku, gdy obejmuje procedurę otrzymania kredytu hipotecznego. Uzyskanie odpowiedzi z banku może zająć wtedy nawet 2 miesiące. Biorąc jednak pod uwagę decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego, który obejmuje niższą kwotę, często bank będzie w stanie udzielić odpowiedzi już następnego dnia. Najkrócej na decyzję ze strony instytucji czekają klienci, którzy złożyli wniosek po pożyczkę gotówkową: w tym przypadku wniosek rozpatrywany jest w ciągu kilkunastu minut.

Czy można przyspieszyć otrzymanie decyzji kredytowej?

Wiele osób zastanawia się, czy rozpatrzenie wniosku kredytowego może trwać krócej? Jak się okazuje, w niektórych przypadkach można postarać się przyspieszyć tą decyzję. Najważniejszym krokiem, który może skrócić okres oczekiwania na decyzję banku, jest dokładne przygotowanie potrzebnej dokumentacji oraz dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Bardzo często to właśnie błędy widniejące we wniosku kredytowym sprawiają, że cała procedura niepotrzebnie się przedłuża.

Decydując się na pożyczkę gotówkową, warto udać się osobiście do placówki, posiadając przy sobie dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. W przypadku kredytu hipotecznego natomiast lepiej skorzystać z doświadczenia doradcy kredytowego, który udzieli dokładnych wskazówek i pomoże wypełnić konieczne formularze, co zwiększy szansę na pozytywną decyzję kredytową. Warto również porównać ze sobą różnorodne oferty banków na stronie kredytowo.org - dzięki temu w szybki sposób można znaleźć korzystną ofertę, zaoszczędzając swój czas i pieniądze. 

Ile trwa rozpatrzenie wniosku kredytowego?
Sekcje: