Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Olga Tokarczuk - kilka słów o naszej noblistce

Olgi Tokarczuk książkiOstatnimi czasy w kręgu literatury krajowej i nie tylko, niesłychanie głośno zrobiło się o polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym co najważniejsze - Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 już od dawna cieszyła się uznaniem wśród miłośników książek, jednak obecnie na jej dzieła panuje istny „boom”. Szczególnym uwielbieniem czytelnicy, jak i Szwedzka Akademia obdarzyli zaś powieść „Bieguni”. Powieść ta odniosła ogromny sukces w świecie, ale oczywiście warte poznania są również pozostałe książki autorki.

Nagroda Nobla

Wspomniana wyżej Nagroda Nobla wręczona została Oldze Tokarczuk za rok 2018, czyniąc ją drugą polską noblistką w historii. Wyróżniona między innymi za „narracyjną wyobraźnię i przekraczanie granic” Olga Tokarczuk zyskała tym samym potężny rozgłos i podziw, a zarazem wzbudziła sympatię, jako że prywatnie należy do osób sympatycznych i otwartych na człowieka. Nobel w dziedzinie literatury możliwie że jest dopiero początkiem jej światowej kariery, gdyż wciąż tworzy ona kolejne oryginalne i poruszające dzieła.

Życie i twórczość

Z kolei, jeżeli chodzi o życiorys Olgi Tokarczuk - urodziła się ona w roku 1962 w Sulechowie, a dzieciństwo spędziła w Klenicy i Kietrzu. Po ukończeniu liceum wybrała studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim i po obronie zaczęła pracę w zawodzie psychoterapeuty w Wałbrzychu. Ludziom dała się poznać najpierw jako autorka krótszych form narracyjnych, kreując zbiory opowiadań, ułożonych w cykle. Później, z biegiem lat pojawiały się dłuższe eseje oraz obszerne powieści. Przełomowe okazały się zaś książki Olgi Tokarczuk: „Prawiek i inne czasy”, „Księgi Jakubowe” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, którą zekranizowała Agnieszka Holland w filmie „Pokot”.

Co ciekawe, Olga Tokarczuk to również feministka, czemu wyraz daje nierzadko w swoich książkach. Sprzeciw wobec patriarchatu i podkreślanie roli kobiet można więc zauważyć w jej licznych tekstach, opisujących rzeczywistość i świat fikcyjny. Poza tym Tokarczuk jest wegetarianką i nie wstydzi się zabierać głosu w sprawach ważnych dla społeczeństwa, jak, chociażby w tematyce ekologii. Nie unika też burzliwych dyskusji i chętnie porusza kontrowersyjne kwestie.

Olgi Tokarczuk książki
Sekcje: