Osoby chore na tarczycę — jak często powinny się badać?

Jakie badania tarczycy i jak często robić?Podejrzenie zmian w obrębie tarczycy wymaga podstawowego i specjalistycznego leczenia poprzedzonego wcześniejszym postawieniem diagnozy. Kiedy dowiadujesz się, że chorujesz na tarczycę, lekarz zleci Ci wykonanie badań, dzięki którym będzie można określić charakter zachodzących zmian, fazę ich rozwoju, uszkodzeń oraz łatwiej doprecyzować, jakie leczenie wprowadzić. Kiedy jednak już wiesz konkretnie, jaki problem Ci doskwiera, musisz pamiętać o systematycznym monitorowaniu stanu swojego zdrowia, aby w razie potrzeby stosunkowo wcześnie zareagować. Jak często należy się badać, jeśli problem zdrowotny dotyczy właśnie tarczycy?

Częstotliwość leczenia tarczycy dostosowana indywidualnie do pacjenta

Wiele czynników wpływa na to, jak często pacjent musi poddawać się badaniom i testom. W zależności od diagnozy, zaawansowania stanu chorobowego i jego specyfiki może bowiem istnieć potrzeba ich comiesięcznego wykonywania. Wśród badań są również i te, które wystarczy powtórzyć raz na kilka lat.

Jak często powtarzać badania na tarczycę?

Systematyczność to klucz do kontrolowania stanu i kondycji zdrowotnej. Wiedząc dokładnie, jak szybko postępują zmiany chorobowe, lekarz może bezzwłocznie zmienić leczenie, wdrożyć nowe rozwiązania, czy zareagować, jeśli zaobserwuje niepokojące odchylenia od norm.

Osoby, które cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem i nie cierpią na dolegliwości ze strony tarczycy, mogą profilaktycznie przystępować do badań tego organu wewnętrznego co trzy lata.

Pacjenci, którzy wiedzą o ewentualnych stanach chorobowych tarczycy u członków rodziny, również nie powinny zapominać o profilaktyce i przynajmniej raz w roku poddać się serii testów. Jest to szczególnie ważny w przypadku osób z predyspozycjami genetycznymi, ponieważ wczesne wykrycie chorób tarczycy ułatwia szybką rekonwalescencję, a nawet całkowite wyleczenie i powrót do pełnej, stuprocentowej kondycji.

Poszczególne badania na tarczycę — systematyka ich przeprowadzania

Ultrasonografia to badanie obrazowe, które umożliwia dokonanie wstępnej, elementarnej diagnostyki i zawężania obszaru kolejnych specjalistycznych badań zlecanych przez lekarza. Jest to badanie, które pozwala stwierdzić ewentualne zmiany chorobowe, uszkodzenia i inne nieprawidłowości, również w zakresie tarczycy. USG tarczycy powinno wykonywać się przynajmniej raz na dwa lata. Jeśli pacjent jest chory, będzie poddawany tej procedurze nawet raz na pół roku.

Chorzy muszą także wykonywać inne testy, średnio raz w roku. Należą do nich takie badania, jak TSH, antyTPO, antyTG oraz ft3 i ft4. Biorąc jednak pod uwagę, iż w trakcie leczenia może dojść do zmiany dawki przyjmowanych przez pacjentów hormonów, konieczne jest powtarzanie badań w takiej sytuacji średnio co pół roku.

Dlaczego profilaktyka i systematyczne badania są tak ważne? Przykładem jest chociażby zachorowanie na złośliwe guzy nowotworowe tarczycy. W zdecydowanej większości przypadków można je całkowicie wyleczyć, o ile zostaną odpowiednio wcześnie zdiagnozowane.

Jakie badania tarczycy i jak często robić?
Sekcje: