Piasek dla kota - jak wybrać najlepszy żwirek do kuwety dla kota

Koty i psy w domuWybór odpowiedniego żwirku nie jest może najprzyjemniejszą rzeczą związaną z posiadaniem kota, ale nie da się tego po prostu uniknąć. Każdy kot potrzebuje kuwety, a w niej świeżego żwirku, by korzystać z kociej toalety. Dla Twojego pupila, a nawet dla Ciebie rodzaj żwirku dość istotny. Odpowiedni żwirek będzie pochłaniał nieprzyjemne zapachy i nie będzie przyklejał się do kocich łapek, roznosząc się po całym mieszkaniu (to szczególnie ważne u kotów długowłosych).

Dla kota są ważne nieco inne rzeczy - dla wrażliwych kotów istotne jest to, by granulki nie były zbyt twarde, większość kotów preferuje też żwirki bezzapachowe. Jaki piasek dla kota wybrać? Sprawdź, jaki masz wybór.

Żwirek drewniany - dla kociąt i miłośników natury

Drewniany żwirek jest naturalny, a często także ekologiczny - niektóry producenci deklarują, że jego produkcja odbywa się w sposób całkowicie przyjazny dla środowiska. Zazwyczaj ma przyjazny dla kotów, świeży zapach. Występuje zarówno w wersji zbrylającej, jak i niezbrylającej.

Zdarza się, że młode koty mają skłonność do podjadania żwirku - w przypadku maluchów to po prostu ciekawość. Warto sięgnąć wtedy po niezbrylający żwirek drewniany, który na pewno kotu nie zaszkodzi (przy podjadaniu żwirku niewskazane się żwirki wykazujące właściwości zbrylające).

Żwirek silikonowy - dla zapracowanych

Żwirki silikonowe pojawiły się na rynku kilka lat temu i od razu wzbudziły ogromny entuzjazm u wielu opiekunów kotów. Przede wszystkim, żwirek silikatowy jest dość prosty w codziennym użytkowaniu. Skutecznie pochłania nieprzyjemny zapach moczu, a przy tym nie trzeba go dosypywać, jak popularne bentonitowe żwirki zbrylające. Na co dzień wystarczy jedynie na bieżąco usuwać łopatką odchody, a wilgotny żwirek przemieszać.

Bentonit - dla wielu kotów żwirek idealny

Żwirki bentonitowe mają wielu zwolenników. Są niezwykle wydajne, nie przyczepiają się do sierści łapek i doskonale pochłaniają brzydkie zapachy. Bentonit to zawsze żwirek zbrylający, dzięki czemu łatwo jest utrzymać czystość w kuwecie. Zwierzaki najczęściej szybko go akceptują, jego granulki są miękkie i nie podrażniają delikatnych łapek pupila.

Bentonitowy, silikonowy, czy drewniany żwirek dla kota

Zawartość kociej kuwety ma większe znaczenie, niż myślisz. Niektóre koty są bardzo wybredne i odmawiają korzystania z kuwet, kiedy żwirek im nie odpowiada. Niestety, często kończy się to znajdowaniem odchodów w mieszkaniu.

Idealny żwirek musi więc spełniać nie tylko Twoje wymagania, ale też przejść surową selekcję Twojego kota. Doświadczeni kociarze zawsze przestrzegają, że koty zazwyczaj nie lubią zmian - w każdym aspekcie życia. Jeżeli więc masz już wybrany żwirek, który się sprawdza, zastanów się kilka razy, zanim spróbujesz wymiany żwirku na nowy produkt.

Pamiętaj, że kuweta dla kota powinna być regularnie czyszczona, a nieczystości pojawiające się w niej - usuwane. Twoje zwierzę ma o wiele wrażliwszy węch od człowieka, więc tak naprawdę nasi czworonożni przyjaciele wcale nie przesadzają - po prostu nie jesteśmy w stanie poczuć tego, co one. Życzymy powodzenia w poszukiwaniu żwirku idealnego - to potrafi naprawdę ułatwić życie.

Koty i psy w domu
Sekcje: