Planujesz remont? Pamiętaj, aby zlecić wywóz gruzu

Gdzie gromadzić gruz?Nawet niewielki remont wiąże się z powstaniem kłopotliwych odpadów, których nie wolno wyrzucać do śmietników komunalnych.

To zwykle gruz budowlany, farby, lakiery, stare powierzchnie wykończeniowe i gabaryty, takie jak meble.

Aby się ich wygodnie pozbyć, najlepiej zamówić specjalny kontener.

Jak to zrobić, gdzie się zgłosić i jaki pojemnik wybrać?

Jakie odpady trzeba wyrzucać na specjalnych zasadach?

Podczas budowy i remontu najczęściej powstaje gruz – rozkruszone fragmenty konstrukcji betonowych, cegieł, bloczków silikatowych, pustaków, czy ceramiki budowlanej, np. dachówek. Do odpadów budowlanych zaliczamy także powłoki malarskie i wykończeniowe: płytki, panele, kasetony i inne. To wreszcie elementy armatury sanitarnej, farby, lakiery, materiały izolacyjne, a także stare meble czy zużyty sprzęt RTV i AGD.

Dlaczego nie wolno wyrzucać ich do przydomowych śmietników? Przede wszystkim dlatego, że ze względu na swój ciężar i gabaryty mogą uszkodzić pojemniki, samochody firm transportujących, a także maszyny na liniach sortowniczych. Dodatkowo materiałów tych nie będzie można poddać recyklingowi – jest to możliwe dopiero gdy trafią do sortowni dostosowanej do przetwarzania takich odpadów. Trzeba też pamiętać, że wiele odpadów poremontowych jest toksyczna lub w inny sposób niebezpieczna dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Co zatem zrobić z odpadami po budowie?

Śmieci budowlane i inne tzw. trudne, takie jak gabaryty można zawieźć do PSZOK-a, czyli gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów. Takie punkty przyjmują jednak niewielkie ilości śmieci, a na dodatek trzeba je tam zawieźć na własną rękę. W przypadku ciężkich i trudnych w przenoszeniu odpadów budowlanych jest to bardzo niepraktyczne.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera od lokalnej firmy. Kontenery w Namysłowie udostępnia firma Eko-Logis. Taka usługa nie kosztuje dużo, a pozwala szybko i wygodnie pozbyć się powstających podczas prac odpadów. Pojemnik można zamówić telefonicznie lub korzystając z prostego formularza kontaktowego. Usługa „kontenery online” to wygodny sposób na złożenie i opłacenie zamówienia bez wychodzenia z domu, w kilka chwil. Potrzebny pojemnik dostarczany jest zwykle jeszcze tego samego dnia i odbierany niezwłocznie po zapełnieniu. Jak na razie jest dostępna na Dolnym Śląsku, ale już wkrótce będzie można ją zamówić w sąsiednich województwach.

Jaki kontener wybrać?

Pojemnik można łatwo dostosować do bieżących potrzeb. Firmy wynajmujące kontenery oferują zwykle wiele wariantów w zakresie pojemności: od 2,5 do nawet 30 m³ i więcej. Dla niewielkiego remontu wystarczający będzie kontener o pojemności 2-5 m³, dla większych domowych inwestycji, zwykle 6-10 m³. Nie ma tutaj jednak reguły i warto oszacować swoje potrzeby indywidualnie. W przypadku wątpliwości najlepiej skorzystać z doradztwa fachowców podczas składania zamówienia.

Kontenery można zamówić na konkretne rodzaje śmieci (np. gruz budowlany, opakowania, gabaryty, sprzęt elektroniczny), ale także na odpady zmieszane. To bardzo wygodne, ponieważ do takiego pojemnika można wyrzucać niemal wszystkie typowe śmieci, które zgromadzimy podczas remontu.

Gdzie gromadzić gruz?
Sekcje: