Polecane firmy: Klub Biznesu Biznes.Space

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Pokój: muzyka Webera, Chopina i... Kombi

Od czwartku rusza Festiwal Weberowski w Pokoju. Właściwa nazwa cyklu trzydniowych koncertów muzyki poważnej to Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Oprócz muzyki Webera będzie można usłyszeć również utwory Chopina. Wszak mamy obecnie Rok Chopinowski.

 

 

Pierwszego dnia, w czwartek, w kościele ewangelickim utwory Webera i Chopina zagra orkiestra kameralna "Camerata Janacek" z Filharmonii Ostrawskiej oraz Elżbieta Woleńska, flecistka z AM we Wrocławiu. W piątek zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Wojciecha Rodka. Tym razem w kościele katolickim wykonają m.in. I Symfonię Webera. Będzie to pierwsze wykonanie tej symfonii w Polsce. W niedzielę uczniowie Gimnazjum w Pokoju przedstawią "Śluby panieńskie" Fredy oaz pokaz multimedialny na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Festiwal zakończy koncert zespołów kameralnych namysłowskiej Szkoły Muzycznej.

 

Carl Maria Weber, jeden z najbardziej znanych kompozytorów romantyzmu, był niegdyś związany z Pokojem. Z pobytem w tej miejscowości wiąże się też powstanie jednego z napopularniejszych do dzisiaj utworów Webera, jakim jest „Andante e rondo ungarese”. Wykorzystał w nim motyw zasłyszanej gdzieś w okolicy od ludowych grajków melodii miotlorza, starego śląskiego tańca.

Postaw dom - szybko
Szybkiedomy.pl
Coworkingowa przestrzeń w mieście
Klub Biznesu Biznes.Space

 

Organizatorzy nie kryją, że oprócz nawiązania do tradycji koncertów w Pokoju, chcieliby wypromować tutejszy park i przez to pozyskać fundusze na jego renowację. W lutym tego roku zabytkowy park w Pokoju przeszedł bowiem na własność gminy.

>>Kościół ewangelicki ks. Zofii w Pokoju - wpis okolicznościowy Entedy'ego<<

Kościół ewangelicki w Pokoju - na pierwszym planie nowe popiersie C. M. von Weber, które zostanie odsłonięte w pierwszym dniu festiwalu

Namysłów - aktualności.
Sekcje: