Polecane firmy: Szybkiedomy.pl

Praca na produkcji? Warto zacząć w fabryce TOYOTA

Pompa typu monoblok – jak działa i kiedy warto ją wybrać?

Pompy ciepła typu monoblokPompy ciepła to innowacyjne, ekologiczne, a przy tym oszczędne rozwiązanie, z którego korzystamy coraz chętniej. Wiele osób już na etapie projektowania domu decyduje się na połączenie dwóch rozwiązań: instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła, myśląc o długofalowych, sporych oszczędnościach. Pompa ciepła sprawdza się rewelacyjnie między innymi do podgrzewania wody użytkowej, a także basenowej. Jednym z popularnych wyborów jest pompa ciepła typu monoblok. Czym jest, kiedy warto w nią zainwestować i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Co to jest pompa ciepła monoblok i kiedy warto się na nią zdecydować? 

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystujące właściwości czynników chłodniczych, które mają zdolność wrzenia w nawet bardzo niskich (w tym ujemnych) temperaturach. Dzięki temu doskonale odbierają ciepło z otoczenia (z powietrza, gruntu czy wody). Ten czynnik jest sprężany w sprężarce pompy, w wyniku czego wzrasta jego temperatura i ciśnienie, a tym samym wytwarzane jest ciepło. To prosty i ekologiczny sposób na ogrzewanie wody: zarówno użytkowej, jak i basenowej. Jeśli pod uwagę wziąć również to, że do zasilania sprężarki można bez problemu wykorzystać energię wytwarzaną przez instalację fotowoltaiczną, śmiało rzec można, że to najtańszy sposób ogrzewania.  

W pompie ciepła monoblok obieg chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej. Nazwa „monoblok” sugeruje, że układ jest zamknięty i hermetyczny. Tym samym instalacja takiej pompy jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalistycznych narzędzi i uprawnień do ingerencji w układ chłodniczy. Niektóre pompy ciepła tego typu są przystosowane do bezpośredniej pracy z wodą grzewczą . Wymaga to zastosowania specjalnych systemów ochrony przed zamarzaniem jak funkcja AntiFreeze firmy Hewalex. Dzięki temu jednak eliminuje się glikol i dodatkowy wymiennik ciepła oraz osprzęt. Podnosi to sprawność pompy ciepła, obniża koszty inwestycji i eksploatacji, a także jest jeszcze bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

Gdzie najlepiej sprawdzi się pompa ciepła typu monoblok?

Pompa ciepła monoblok sprawdzi się więc przede wszystkim tam, gdzie chcesz uniknąć nadmiernej ingerencji w strukturę budynku, a także, gdy zależy Ci na tym, by instalacja przebiegła szybko i sprawnie. Pompa ciepła typu monoblok, w odróżnieniu od pompy split, nie wymaga żadnych uprawnień do instalacji, dlatego może ją zamontować większa liczba fachowców, o jest także istotne w obecnych realiach rynkowych 

Pompy ciepła typu monoblok
Sekcje: